A dokumtentum nem csak a versenysportot támogatja, hanem megoldásokat nyújt a tömegsport, az iskolai sport és szabadidősport fejlesztésére is
Fotó: Beliczay László
A következő évtized fejlesztési elképzeléseit és irányait határozza meg a sport területén Novák Károly Eduárd szakminiszter szerint a bukaresti kormány szerdai ülésén elfogadott országos sportstratégia. A tárcavezető többek között azzal érvel a dokumentum szükségessége mellett, hogy Románia lakosságának 62 százaléka nem végez semmilyen sporttevékenységet.
2023. május 10., 17:592023. május 10., 17:59
2023. május 10., 18:042023. május 10., 18:04
Az RMDSZ-es sportminiszter bejelentése szerint a frissen elfogadott sportstratégia legfontosabb célkitűzései, fejlesztési pillérei a közösségi, az iskolai és a teljesítménysport; ugyanakkor a 2023-2032 közötti periódusra határoz meg hosszútávú irányvonalat és reformokat. „Szükség volt egy olyan átfogó stratégia kidolgozására, amelynek eredményeként a sportot országos prioritássá tehetjük, minél több személlyel szerettethetjük meg a mozgást, élettel tölthetjük meg a tereket” – idézte a civilben paralimpiai, világ- és Európa-bajnok kerékpározót az RMDSZ hírlevele.
Az Eurobarométer adataira hivatkozva a sportminiszter közölte, majdnem minden tizedik személy naponta több mint nyolc és fél órát ül, mi több, a romániai lakosok 13 százaléka még 10 percet sem sétál egy héten. A felmérés arra is rámutat, hogy a 15 és 24 év közöttiek sportolnak a legnagyobb arányban és ez az arány az életkor előrehaladtával csökken. Az oktatási intézmények nem rendelkeznek megfelelő sportinfrastruktúrával, vagyis nincs minden iskolának sportolásnak alkalmas tere. Három évvel ezelőtt 7001 iskolából csupán 5571 rendelkezett saját sportpályával, míg 4851 oktatási intézménynek volt tornaterme Romániában. Novák szerint az iskolai heti 1-2 tornaórát kiegészítően meg kell teremteni a lehetőséget a diákoknak, hogy tanórákon kívül is sportolhassanak.
Novák Károly szerint a sport országos prioritássá tehető a stratégia révén
Fotó: László Ildikó
A romániai sport 70 stratégiai célkitűzése között egyebek mellett a következők szerepelnek: a hagyományos olimpiai sportágak előtérbe helyezése; átlátható, kiszámítható sportpiramis-rendszer létrehozása, előtérbe helyezve a kiemelt sportágakat; a sportstruktúrák és a sportbázisok decentralizálása; a szövetségek finanszírozása hosszútávú stratégiák alapján, az olimpiai és paralimpiai játékokra való kvalifikálás céljából; regionális kiválósági központok, olimpiai központok (6 nyári és 3 téli) létrehozása a teljesítménysportolók számára; infrastruktúra kiépítése, amely a kiemelt sportágak fejlesztésére összpontosít; kormányzati programokon keresztül történő beruházás új tevékenységek létrehozására, azért, hogy a sportbázisokat élettel teljenek meg; új sporttörvény kidolgozása; az edzői szakképzés rendszerének kidolgozása a sporttörvény keretében; olyan rendszer létrehozása, amelyben a korábbi élsportolók elsőbbséget élveznek a sportba való visszatéréskor.
A sportágakat eme három kulcsfontosságú stratégiai tényező alapján osztályoznák, a helyi hatóságokkal együttműködve folytatnák a decentralizációt, országos sportinfrastruktúra-beruházási programot dolgoznának ki a következő 10 évre, továbbá a versenyképes humánerőforrás érdekében országos program is kidolgoznának a sportszakemberekre összpontosítva, amely rögzítené az edzők, sportolók, technikai személyzet karrierrendszerét és javadalmazását.
Romániában jelenleg az állami finanszírozású klubok öt különböző minisztérium (sport, oktatási, védelmi, belügy- és szállításügy) és a Román Olimpiai Bizottság alárendeltsége alatt működnek. Novák Károly miniszter szerint annak érdekében, hogy feloldjanak egy diszkriminatív megkülönböztetést és hatékonyabb finanszírozási elosztásban részesítsék őket, átcsoportosításra van szükség, és az állami klubok mellett a magánklubok finanszírozását is biztosítani kell.
A csíkszeredai sportpolitikus – aki többször hangoztatta, hogy a sportstratégia kidolgozásakor merít a magyarországi példákból – közölte, a következő lépés egy memorandum-tervezet előterjesztése lesz, amely az új sporttörvény alapját képezi majd. A tervezetet széles körű intézményközi együttműködési folyamat keretében, több minisztérium szakembereinek bevonásával, valamint a sport területén érintett valamennyi érdekelt féllel folytatott konzultáció révén dolgozzák ki.
A román labdarúgó élvonalban szereplő Aradi UTA FC szerződtette a 17 éves Sámson Ábrist.
Marco Rossi, a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya öt újoncot hívott meg a Nemzetek Ligája-mérkőzésekre készülő 26 fős keretébe.
A kajakos Kőhalmi Emese arany-, míg a kenus Adolf Balázs bronzérmet nyert 5000 méteren vasárnap az üzbegisztáni Szamarkandban, az olimpia műsorán nem szereplő számok kajak-kenu világbajnokságán.
Takács Kincső és Hajdu Jonatán vegyes párosa ezüstérmet szerzett C-2 500 méteren vasárnap az üzbegisztáni Szamarkandban, az olimpia műsorán nem szereplő számok kajak-kenu világbajnokságán.
A magyar versenyzők egy arany- és két ezüstérmet szereztek az első döntős napon, szombaton az üzbegisztáni Szamarkandban, az olimpia műsorán nem szereplő számok kajak-kenu világbajnokságán.
Derekas helytállásnak nevezte Orbán Viktor miniszterelnök a Nemzeti Sportnak adott interjúban a magyar olimpikonok által elért eredményeket, köztük a hat aranyérmet, és úgy vélte, hogy a magyarok helye az első tízben van.
Újabb magyar tagja lett a vívó Hírességek Csarnokának, a Hall of Fame-nek a háromszoros olimpiai bajnok Kabos Endre személyében – adta hírül csütörtökön a honlapján a magyar szövetség.
A bukaresti kormány elfogadta a Nagyváradon tervezett új futballstadion műszaki-gazdasági mutatóit, azaz jóváhagyta a csaknem 95 millió eurós beruházás állami finanszírozását. Ha minden jól megy, már ősszel kiírhatják a versenytárgyalást.
Marco Rossi szövetségi kapitány azt ígéri, hogy a következő kerethirdetésnél lesznek új arcok a magyar labdarúgó-válogatottban. Ő maga a csapattól a jövőben agresszívabb játékot vár.
Örök vitatéma, mennyi közpénzt kell, lehet, érdemes vagy szabad költeni sportra, a hozzá tartozó létesítményekre, infrastruktúrára. Romániában a jelenkor egyik legnagyobb csillaga, David Popovici kongatta meg a vészharangot olimpiai érmei után.
szóljon hozzá!