Felkészültek. Az edzőmeccsek bizakodóvá tették a vásárhelyieket
Fotó: Haáz Vince
Mindenekelőtt a kiesést szeretnék elkerülni, de a felsőházzal is kacérkodnának a Marosvásárhelyi Városi Sportklub idén feljutott kosarasai. A férfi csapat kétéves szünet után került vissza a hazai pontvadászat élvonalába, ahol a címvédő – kedd este Szuperkupát nyert – Kolozsvári U-BT-vel egy csoportban kezd.
2022. szeptember 29., 15:592022. szeptember 29., 15:59
A Marosvásárhelyi VSK klubvezetése már férfi kosárlabdacsapatának élvonalba jutásakor megfogalmazta a 2022–2023-as idény célkitűzését, amely a bennmaradás. Ennek tudatában költekeztek a nyáron, amikor két idegenlégióst csalogattak vissza Marosvásárhelyre.
A „dzsungelben” jártas Goran Gajovics és Jonathan Person mellé a múlt héten csatlakozott egy amerikai beállós, Jakob Lowrence. Csakhogy a nyár végi, ősz eleji felkészítő mérkőzések olyan jól sikeredtek, hogy a vásárhelyiek elkezdtek merészebb álmokat szőni. Ezt Szászgáspár Barnabás, a klub aligazgatója árulta el, aki kosárlabdaedzőként maga is segíti George Trif munkáját.
„Ilyenkor a csapatoknak még nincs kialakulva a végleges keretük, az edzők kísérletezgetnek, azonban még így is azt mondhatom, hogy a játék képe és az eredmények alapján semmiként nem leszünk a kullogó csapatok között. Azt szokták mondani: a labda kerek, így bármi előfordulhat” – fejtegette lapunknak a vásárhelyi gárda egykori játékosa, későbbi trénere.
Fotó: Haáz Vince
Egyvalamiben a VSK már most élenjárónak számít: a saját nevelésű játékosok beépítésébe. Az említett három légióson és a marosvásárhelyi magyar felesége révén már szinte hazainak számító Goran Martinicon kívül a keretet nagyjából helybéliek alkotják. Köztük két fiatal tehetség, aki, ha így folytatja, még sokat hallathat magáról: Vlad Nistor és Andrei Mureşan.
A feljutást lényegében Goran Martinic, Sánta Szabolcs, Alin Borşa, Vladislav Şolopa és a köréjük felnövő fiatalok harcolták ki. A vezetők haza szerették volna hozni a helyi kosárlabda-iskola talán legígéretesebb neveltjét, Rareş Uţát, aki még ifiként igazolt a spanyol bajnokságba, ahol hosszú éveket húzott le Malagán, Granadán, majd Valladolidban, mígnem 2019-ben a Kolozsvári U-BT-hez igazolt.
Fotó: Haáz Vince
Uţă eredetileg igent mondott a VSK hívására, a nyár folyamán azonban visszautasíthatatlan ajánlatot kapott a Dinamótól. Külföldi edzőben ellenben nem gondolkodtak; úgy érezték, a legjobb, ha azok viszik tovább a csapatot, akik összerakták és visszahozták az élvonalba.
Kérdésünkre, hogy még így is miként sikerül közpénzeket forgató önkormányzati klubként biztosítani a külföldi játékosok nem túl szerény fizetését, Szászgáspár elmondta, hogy a költségeknek azt a részét a támogatók biztosítják. Akik közül már többen visszaszállingóztak a csapat mellé, ráadásul újak is kerültek.
De az emberek látták, hogy komolyan vesszük magunkat, tudják, hogy Marosvásárhelyen sportszerető és hozzáértő közönség van, amely meccsről meccsre megtölti a csarnokot, ezért igent mondtak” – nyilatkozta a két éve adminisztratív tisztséget (is) betöltő Szászgáspár Barnabás.
Fotó: Haáz Vince
Az idényt kedd este a Román Szuperkupa-döntő nyitotta meg: a ploiești-i összecsapást a Kolozsvári U-BT nyerte, miután 78:76-ra legyőzte a Voluntari-t. A Szamos-parti bajnokcsapat továbbra is Mihai Silvășan edző irányítása mellett készül, a szakember pedig kiemelte: nem lepte meg, hogy az utolsó pillanatokig nyitott volt a harc a Szuperkupában,
„Megoldottuk, és nem hiszem, hogy a győzelmünk kérdéses lett volna, noha volt némi aggodalom. Végső soron egy győzelem mindig is győzelem marad, és megszereztük a szezon első serlegét. Csütörtökön visszatérünk Ploiești-re, úgyhogy most nincs sok idő ünnepelni. A bajnokság csak most kezdődik!” – nyilatkozta a szakember.
Az idei szezonban, mint ismeretes, az amerikai profi kosárlabda-bajnokság mintájára két csoportba sorolták a mezőnyt. Az A konferenciacsoportban az újonc Marosvásárhelyi VSK összekerült a címvédő Kolozsvári U-BT-vel, de ugyanitt harcol majd a Szeben, a Craiova, a Pitești, a Rapid, a Csíkszereda, a Ploiești és a Târgu Jiu.
A B konferenciában a Nagyváradi VSK mellett a Dinamo, a Focșani, a Steaua, a Voluntari, a Temesvár, a Galac, a Bukaresti Laguna és a Konstancai Athletic mérkőznek meg az alapszakaszban. A nagyváradiak szabadnaposak a nyitófordulóban, első meccsüket október nyolcadikán vívják, hazai közönség előtt, a Voluntari ellen. A Kolozsvári U-BT csütörtöki, Ploiești elleni mérkőzését 18 órától élőben közvetíti a DigiSport.
A magyar labdarúgó-válogatott 2-0-s vereséget szenvedett a tartalékos svéd csapattól a telt házas Puskás Arénában rendezett pénteki barátságos mérkőzésen.
Nem mindennapi, kilenc gólt hozó mérkőzésen a címvédő spanyol válogatott 5-4-re nyert a franciák ellen a labdarúgó Nemzetek Ligája németországi négyes döntőjének második, csütörtöki elődöntőjében.
A portugál válogatott hátrányból fordítva 2-1-re legyőzte a házigazda német csapatot a labdarúgó Nemzetek Ligája szerdán rendezett müncheni elődöntőjében.
Megnyerte a másodosztályú labdarúgó-bajnokságba jutásért rendezett rájátszás döntőjének visszavágóját is a szatmárnémeti CSM Olimpia, így a 2025–2026-os szezonban hosszú idő után ismét lesz második ligás csapata a Szamos-parti városnak.
A címvédő FTC-Telekom 13-11-re legyőzte a szerb Novi Beograd csapatát a férfi vízilabda Bajnokok Ligája máltai négyes döntőjének vasárnapi fináléjában.
Végig magabiztosan játszva hetedszer is elhódította a serleget, és ezzel megvédte címét a Győri Audi ETO KC a női kézilabda Bajnokok Ligájában, miután 29-27-re legyőzte a dán Odense csapatát a budapesti MVM Dome-ban megrendezett négyes döntőben.
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma–1-es Spanyol Nagydíjat vasárnap Barcelonában, ezzel tízpontosra növelte az előnyét a világbajnoki összetettben csapattársával, a brit Lando Norrisszal szemben.
A Paris Saint-Germain története során először megnyerte a labdarúgó Bajnokok Ligáját, mivel a sorozat szombati, müncheni fináléjában kiütéses, 5-0-s sikert aratott az Internazionale felett.
A címvédő Győri Audi ETO KC 29-28-ra legyőzte a dán Esbjerget a női kézilabda Bajnokok Ligája budapesti négyes döntőjének szombati első elődöntőjében.
Szigorú játékvezetőként jellemzi a nagykárolyi Kovács Istvánt az RMC Sport francia sportportál, amely abból az alkalomból közölt rövid portrét a partiumi sípmesterről, hogy ő vezeti a Bajnokok Ligája szombat esti d
szóljon hozzá!