„Gólt kaptak”. A csapattársakkal közös futballra még várnia kell az utánpótlásnak
Fotó: Veres Nándor
Korosztálytól függetlenül mindenkit érint a koronavírus-járvány okozta kényszerszünet a futballéletben. A lapunk által megkérdezett utánpótlásedzők szerint a legkisebbeket viseli meg leginkább ez a leállás, ugyanakkor a nagyobbakat motivációs videókkal ösztönözni lehet az egyéni edzéstervek elvégzésére.
2020. április 08., 10:592020. április 08., 10:59
2020. április 08., 11:022020. április 08., 11:02
Egyénileg, otthonukban edzenek a futballisták a koronavírus-járvány okán elrendelt szükségállapot ideje alatt a hazai labdarúgók, de a kényszerszünet nemcsak a hivatásos felnőtt játékosokat érinti, hanem az utánpótlásra is hatással van.
„Mindenki vár, hogy újrakezdjük. Vannak, akik lehetőségeikhez mérten végeznek labdás gyakorlatokat, de nagyjából ennyi. Most mindenki ebben a helyzetben van” – mondta a Krónikának Opre Csaba, a Nagyváradi AC korosztályos futballcsapatainak edzője.
A magyarországi Puskás Akadémia égisze alatt működő Székelyföldi Labdarúgó Akadémiával partnerséget ápoló partiumi egyesület szakvezetője hangsúlyozta, hogy ő kisgyermekekkel foglalkozik, ezért számukra külön fizikai edzésterv nem készült, ugyanakkor edzői szempontból a járvány nagyon felborította a terveiket.
„Még felkészülési időszak volt, amikor abba kellett hagynunk az edzéseket, és most két korosztályunk is olyan periódusban van, amikor ősztől felsőbb kategóriába lép. Erre próbáltuk volna taktikailag felkészíteni őket. Mérkőzéseket is lekötöttünk, ami úgy volt lebeszélve, hogy nagyobb korosztályos csapatok ellen játsszanak olyan felállásban, ami majd ősztől lesz aktuális. Tehát aki eddig 6 + 1-es rendszerben játszott az 8 + 1-et gyakorolt volna, aki pedig 8 + 1-ben szerepel, most az 11-11 ellen játszott volna. Bajnokság közben is tudtunk volna olyan mérkőzéseket játszani, ami a következő szezonra való felkészülést szolgálta volna, de ezek most elmaradnak. Ebből a szempontból nem lesz jó, de a többi csapat is ebben a helyzetben van, hosszú távon a jövő bajnokságon fog meglátszani, hogy ki mennyire tud majd felkészülni” – ecsetelte.
Meglátása szerint
Az U8-as és az U10-es korosztályt érinti nagymértékben az edzések kihagyása. Előbbi bevezető csoportnak minősül, nekik még nincs bajnokságuk, de ősztől lenne, ugyanakkor azok számára is hátrányt jelent majd, akik korosztályt váltanak, és új taktikai sémára kell átállniuk. „A nagyobbaknál is érződik valamennyire majd a hatás, de nem annyira, mert valamilyen szinten már taktikailag fel vannak készülve. A technikai dolgok terén nyilván hiányzik, hogy nincsenek edzések, de azért mindent nem fognak elfelejteni” – mondta Opre Csaba.
Senki sem volt még ilyen helyzetben, ezért a folytatást nehéz előre látni. A váradi edző is elismerte, hogy nehezen tudná jelenleg megbecsülni, hogyan lehet majd behozni a lemaradást.
– mondta.
Opre Csaba szerint nincs arra „recept”, hogy a kényszerszünet idején a szülők hogyan ösztönözhetik gyermekeiket otthoni, egyéni edzésre. „Egy gyermektől függ, de kicsi gyerekeknél ez egy drog, mert ha van lehetőségük arra, hogy kimenjenek egy labdával, akkor órákig elvannak vele. A gyermekek biztos szeretnék és élvezné a mozgást, ha van tér hozzá. Panellakásban viszont nem lehet labdás gyakorlatokat végezni. Nekünk olyan korosztályaink vannak, ahol nem előirányzott a napi fizikai erőnléti edzés, erre nem is tudom buzdítani, mert a fizikai fejlődésüket befolyásolja” – tájékoztatott.
A nagyobbaknál viszont már indokoltak az egyéni edzések, ugyanakkor a kihagyás Ilyés Róbert szerint mindenképp hatással van az utánpótláskorúak fejlődésére. A Rapid élvonalbeli csapatának egykori labdarúgója, aki profi pályafutása lezárása után utánpótláscsapatokat is edzett, a Krónikának elmondta: technikai szempontból jelent nagy veszteség a kényszerszünet. „Nem úgy van, mint a nagy pályán, ahol nagy távolságokon kezelik a labdát, az átvételeket, a gyorsítást gyakorolhatják. Emiatt hátrány a kényszerszünet, de nemcsak a gyermekeknek, hanem a felnőtteknek is hátrányt jelent” – mutatott rá. Úgy véli, hogy
Ez is visszaesést okozhat szerinte, de behozhatónak tart egy pár hónapos kihagyást. „Attól függ, hogy a játékos milyen képzést kapott gyermekszinten. A legnehezebb akkor, amikor átlépik a 18 éves korhatárt, és elkezdenek a felnőttbajnokságban játszani, ahol már nagyobb az intenzitás. Ugyanakkor ez a két-három hónapos kiesés nem jelent majd hátrányt, ha gyermekkorából megvan a kellő technikai képessége és fejlettsége” – vélekedett a szakember.
Ilyést kérdeztük arról is, hogy mit tanácsolna a szülőknek, mivel ösztönözzék gyermekeiket az otthoni edzésre. Szerinte, ha megvan a képesség és a szándék ahhoz, hogy profi futballista váljon belőle, akkor motivációs videókkal lehet egyéni felkészülésre biztatni őket. „A legjobb, ha motivációs videókat mutatnak nagy futballistákkal, példaképként, hogy nézd: ő is egyedül van otthon , és edz, nem hanyagolja el, hanem keményen dolgozik azért, hogy erőnlétileg lépést tartson” – mutatott rá Ilyés.
Mint ismeretes, Suceava megyében már eldöntötték, hogy nem pótolják a mérkőzéseket, hanem lezárják a 2019–2020-as szezont. Ezt tartaná helyes lépésnek Ilyés más megyei pontvadászatok esetén is, hiszen mint rámutatott: amatőr szinten sokaknak más munkahelye is van a labdarúgáson kívül, ezért a mérkőzéseket nem lehet hétköznapra tervezni.
– mondta lapunknak. Az utánpótlás-válogatottak játékosait ugyanakkor a Román Labdarúgó-szövetség arra sarkallja, hogy továbbra is végezzék az egyéni edzéseket. Ehhez az edzők hetente küldik a programot, mert mint azt Mihai Stoichiță, az FRF technikai igazgatója hangsúlyozta: fontos, hogy formában tartsák magukat. Az U15-ös válogatott tagjainak otthoni gyakorlatvégzéséről egy videómontázst is közzétettek az FRF hivatalos honlapján, az illetékesek pedig közölték, hogy felvették a kapcsolatot a fiatalokat foglalkoztató klubokkal, hogy azonos elvárásokat támasszanak irányukba.
A 2024–2025-ös labdarúgó Román Kupa döntőjét Aradon rendezik meg május 14-én. Az idén 80 éves UTA stadionja, a Neuman Ferenc Aréna 2022-ben a Szuperkupa-döntőnek adott otthont.
Vereséget szenvedett hazai medencében a Nagyváradi VSK a magyar légiósokkal erősített spanyol Barceloneta csapatától a férfi vízilabda Bajnokok Ligája negyeddöntős körének ötödik fordulójában.
Tíz éve minden reggel ugyanazzal a céllal ébred: kapus akar lenni, és ma már profi szerződése van a kolozsvári CFR-nél. Lang Erik még csak tizenhat éves, de amit felépített, abban nem volt helye kétségeknek.
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat vasárnap Dzsiddában, ezzel átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a most negyedikként záró brit Lando Norristól.
A magyar női vízilabda-válogatott 13-9-re kikapott a görög csapattól a vasárnapi fináléban, ezzel ezüstéremmel zárt a kínai Csengtuban rendezett világkupa-szuperdöntőben.
Nyolcvanéves a Partium, Erdély, Románia egyik legszeretettebb és legsikeresebb futballcsapata, az Aradi UTA, azaz az Öreg Hölgy, amely – „stílusosan” – futballmeccsel ünnepelt pénteken este.
Pénteken ünnepli alapításának 80. évfordulóját Arad labdarúgócsapata, az UTA, és idén lesz 115 éve, hogy megszületett a klub egykori tulajdonosa, báró Neuman Ferenc. Piros Dénes nyugalmazott kémiatanár személyesen ismerte Feri bárót.
A Gyergyói HK nyerte a jégkorong Erste Ligát, miután a döntő hatodik mérkőzésén idegenben 3–1-re legyőzte az Csíkszeredai Sportklubot, ezzel összesítésben 4–2-vel zárta le a párharcot.
Két nagyszabású, több mint 1,168 milliárd lej értékű beruházással gyorsítja fel a román kormány a sportinfrastruktúra korszerűsítését.
Kialakult az elődöntő mezőnye, miután szerdán az Internazionale és az Arsenal jutott négy közé a labdarúgó Bajnokok Ligája negyeddöntős párharcából.
szóljon hozzá!