Kijev az elso BL-állomás
Tíz év elteltével ismét a Bajnokok Ligája fotábláján, legeloször a Dinamo Kijev otthonában bizonyíthat a Steaua labdarúgócsapata. Bár a kupakaland rossz elojelekkel indult – a bukarestieket Ukrajnába szállító repülogép szélvédoje megrepedt, így vissza kellett fordulnia Bukarestbe –, Gigi Becali klubtulajdonos kijelentette, Románia legnépszerubb csapata nem hátrálhat meg: három meccsbol három gyozelmet kell aratnia az ukránok, a Real Madrid és az Olympique Lyon felett.
A piros-kékek és a Dinamo Kijev történelmében van egy év, melyre mind a bukarestiek, mind pedig az ukránok szívesen emlékeznek: 1986-ban a Steaua megnyerte a BL elodjét, a BEK-et, a Kijev pedig ugyanabban az évben az azóta már megszüntetett KEK-ben diadalmaskodott. A katonacsapatnak azonban valamivel kellemesebb visszagondolni a húsz évvel ezelotti eseményekre, ugyanis az Európai Szuperkupát, amelyért e két gárda mérkozött meg, a Steaua nyerte 1-0-ra. A legutóbbi párharcból viszont az ukránok kerültek ki gyoztesként: a 2001/2002-es BL-idény selejtezoinek 3. fordulójában a Dinamo Kijev 5-3-as összesítéssel kiverte a bukarestieket.
Az E csoportba sorolt Steaua eddig háromszor jutott a BL fotáblájára, ám egyszer sem lépett tovább csoportjából. Legutóbbi Bl-meccsét 1996 telén, Bukarestben, az Atletico Madrid ellen játszotta, mely 1-1-es döntetlennel zárult. Cosmin Cernat csapatának, a Dinamo Kijevnek, csakúgy, mint a Steauának, idén két selejtezokörön kellett átverekednie magát: 8-1-es összesítéssel ütötte ki a lett Metalurgs Liepajast, és 5-3-as összesítéssel bizonyult jobbnak a Fenerbahcénél. A Steaua eloször a szlovén NK Goricát búcsúztatta 5-0-lal, majd a Standard Liege következett: az idegenbeli 2-2-es döntetlen után hazai pályán 2-1-re nyertek Dicá-ék, és továbbjutottak. A ma esti mérkozésen nem játszhat Petre Marin, aki eltiltását tölti, valamint a sérülések miatt Mirel Radoi és Victoras Iacob sem bevetheto.
Az elso forduló második játéknapjának másik két slágermérkozése is van: az egyik a Real Madrid lyoni vendégjátéka, a másik a Manchester United és a Celtic Glasgow brit rangadója. Elobbi párharc azért is érdekes, mert tavaly szintén azonos kvartettbe került a két csapat, akkor Franciaországban félóra alatt három gólt kapott a királyi gárda. A szigetországi derbi pikantériája, hogy a sorozat két korábbi gyoztese csap össze. A Tozsér Dánielt foglalkoztató AEK Athén az AC Milanhoz látogat, Juhász Roland csapata, az RSC Anderlecht a Lille-t fogadja, míg a sérült Henryt nélkülözo Arsenal Hamburgban lép pályára.
Bajnokok Ligája, csoportkör, 1. forduló, E csoport: Dinamo Kijev–Steaua (Pro Tv, 21.45), Olympique Lyon–Real Madrid (m1, 21.45). F csoport: FC Köbenhavn– Benfica, Manchester United–Celtic Glasgow. G csoport: FC Porto–CSZKA Moszkva, Hamburger SV–Arsenal. H csoport: AC Milan–AEK Athén, Anderlecht–Lille.
BL: a Bayern München
kereste a legtöbbet
A labdarúgó-Bajnokok Ligája 1993-as bevezetése óta a Bayern München kereste a legtöbb pénzt a sorozatban. A bajor klub a fellépti díjakból, prémiumokból és az UEFA által szétosztott jogdíjas összegekbol eddig 210 millió euróval gazdagodott. Ez az 54 hazai mérkozés jegybevételével együtt a 300 milliót is meghaladja. A 2001-es BL-gyoztest 16 milliós „távolságból” követi a Manchester United és a Real Madrid. Az egy szezonon belüli rekordkereset is a Bayernhez kötodik: a 2001-es diadal évében 46 millió folyt be a kasszába. A legutóbbi bajnok FC Barcelona ezzel szemben „mindössze” 32 milliót zsebelt be a 2005/2006-os évadban.
----------