Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Egyoldalúan szerződést bontott a Román Jégkorong Szövetség (FRHG) a bukaresti sportminisztériummal, és ezzel lemondott a költségvetési támogatásról. A döntés előzménye, hogy a Novák Eduárd vezette szaktárca felfüggesztette a sportági szövetség szeptemberi tisztújító küldöttgyűlésén hozott határozatok hatályát.
2022. november 15., 16:032022. november 15., 16:03
A FRHG kedden közölte, hogy a szerződésbontásról hétfőn tájékoztatta a sportminisztériumot. Arról is tájékoztatott, hogy fellebbezést nyújtott be a szövetség szeptemberi küldöttgyűlésén hozott határozatokat felfüggesztő sportminisztériumi döntés ellen. A jégkorongszövetség közleménye szerint a sportminisztérium idei költségvetésében közel 580 ezer eurót irányoztak elő a FRHG tevékenységének finanszírozására.
„Tisztában vagyunk azzal, hogy ez döntés nagy hatással lesz a szövetség munkájára, de mi ebben a szélsőséges formában tiltakozunk a sportminisztériumnak a FRHG munkájába való törvénytelen és erősen átpolitizált beavatkozása ellen. Döntésünk újabb vészjelzés arról, ahogyan a sportminisztérium megpróbálja a Román Jégkorong Szövetséget Novak Eduárd miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó részleggé alakítani” – olvasható a közleményben.
A szövetség szerint a Hargita és Kovászna megyei jégkorongklubok több játékosa bejelentette, hogy a továbbiakban nem szerepel a válogatottakban, ami a nemzetközi szervek részéről szankciókat vonhat maga után, a FRHG tevékenysége pedig ellehetetlenült a „panaszok és az ellenőrzések” miatt. „Továbbra is várjuk Nicolae Ciucă miniszterelnök válaszát a november 4-ei nyílt levelünkre, amelyben jeleztük, hogy a sportminisztérium a hatáskörével visszaélve az FRHG jelenlegi vezetőségének eltávolítására törekszik” – zárta közleményét a szövetség.
A szeptember 15-i küldöttgyűlését az erdélyi klubok képviselőinek és jelöltjeinek kizárásával tartotta az FRGH. A gyűlés szavazati jogot kapott résztvevői újabb elnöki mandátumot szavaztak Alexandru Hălăucának. A szövetség tartozásra hivatkozva vonta meg a szavazati jogot egyes kluboktól, anélkül hogy pontosan megjelölte volna, a szabályzat mely cikkelye alapján járt el. A tartozást – két kivétellel – az a bírság jelentette, amelyet a szövetség rótt ki a koronavírus-járvány idején megszabott intézkedések kapcsán. Ugyanakkor volt olyan klub is, amelyik szavazhatott, pedig tartozása volt, és olyan klub is, amelyik úgy kapott szavazati jogot, hogy nem vett részt az előző idény semmilyen versenyében.
A szeptember 15-i küldöttgyűlését az erdélyi klubok képviselőinek és jelöltjeinek kizárásával tartotta az FRGH. A román első osztályú bajnokságban szereplő nyolc klub közül csupán a két bukaresti és a galaci egyesület képviselői kaptak szavazati jogot a gyűlésen. A bajnokság erejét képviselő négy székelyföldi és egy brassói klub képviselői vélt adósság miatt nem szavazhattak, a székelyföldi jelölteket pedig azért zárták ki a versenyből, mert a szövetség álláspontja szerint a határidő lejárta után nyújtották be jelölti dokumentumaikat.
A határozatok felfüggesztését a székelyföldi klubok peres úton is kezdeményezték. A Marosvásárhelyi Táblabíróság azonban nem tartotta illetékesnek magát az ítélkezésre, és október 21-én a Bukaresti Törvényszékre utalta át az ügyet.
Elnézést kért a Ferencváros azok után, hogy a biztonsági őrök amiatt utasították ki az FTC és a Gyergyói HK Budapesten rendezett Erste Liga-mérkőzésén nézőként résztvevő Reisz Áron válogatott jégkorongozót, hogy Csíkszeredában született.
A romániai sportminisztérium felfüggesztette a Román Jégkorong Szövetség (FRHG) szeptember 15-én tartott tisztújító küldöttgyűlésén hozott határozatok hatályát. A döntés élénk vitát váltott ki kedden a parlament sportbizottságaiban.
A vizes sportok nemzetközi szövetsége hat hónapra felfüggesztette, valamint 50 ezer dolláros pénzbüntetéssel sújtotta az olasz férfi vízilabda-válogatottat a magyarok elleni olimpiai negyeddöntőt követő botrányok miatt.
Marcel Ciolacu kormányfő szerint „tisztázta” az olimpiai sportolók jutalmazása körül kialakult helyzetet az illetékes tisztségviselőkkel, ezért nincs szükség a miniszterelnök ellenőrző testületének vizsgálatára ebben az ügyben.
Tizenhét évvel ezelőtt kezdődött Interliga néven a magyar és román határ menti megyék közös labdarúgó-bajnoksága, amelyben a 8–11 éves gyerekekből álló csapatok vesznek részt. Uniós támogatással hívták életre, de azóta önszerveződővé vált.
Elisabeta Lipă, az Országos Sportügynökség elnöke csütörtökön kijelentette, nem hiszi, hogy bárki is azt képzelheti, hogy a román evezősszövetség (FRC) könyvelője 160 000 eurós pénzdíjban részesülhet.
Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) etikai és fegyelmi bizottsága szerint két szabálysértés is történt a szeptember 9-én Bukarestben megrendezett román-litván Nemzetek Ligája-mérkőzésen, ezért az UEFA megbüntette a Román Labdarúgó-szövetséget (FRF).
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön bejelentette, a nap folyamán tárgyalni fog az Országos Sportügynökség elnökével, Elisabeta Lipával a párizsi olimpián érmet nyert sportolók és a szövetségi alkalmazottak jutalmazására vonatkozó szabályokról.
Sajátos díjazási szemléletre hívta fel a figyelmet a román sportéletben Novák Károly Eduárd: David Popovici úszó, aki aranyérmet nyert az idei párizsi olimpián, kisebb pénzdíjat kapott, mint az amúgy két aranyat szállító evezős szövetség két hivatalnoka.
Elveszítette második mérkőzését a Nagyváradi VSK férfi vízilabdacsapata a Bajnokok Ligája csoportkörében, alulmaradva szerb ellenfelével szemben. A címvédő Ferencváros könnyedén verte ugyancsak délszláv ellenfelét.
Marco Rossi szövetségi kapitány kifejezetten fontosnak nevezte a bosnyákok vendégeként hétfőn este elért 2-0-s sikert, mert így a magyar labdarúgó-válogatott megőrizte esélyét, hogy a Nemzetek Ligájában az élvonalban maradjon.
Magyarország labdarúgó-válogatottja Szoboszlai Dominik góljaival 2-0-ra nyert hétfő este Bosznia-Hercegovinában, így szinte biztos, hogy nem zár csoportutolsóként a Nemzetek Ligája elitjében, sőt a második helyért harcolhat.
szóljon hozzá!