A magyar kapitány az úszók vb-rajtja előtt: brutális a konkurencia, most kapaszkodnunk kell

A legjobb esélyek 200 méter háton mutatkoznak az éremszerzésre, Kós Hubert sokáig vezette a világranglistát •  Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A legjobb esélyek 200 méter háton mutatkoznak az éremszerzésre, Kós Hubert sokáig vezette a világranglistát

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Sós Csaba szövetségi kapitány szerint a magyar úszóknak néhány számban ugyan vannak éremesélyei a fukuokai olimpiai kvalifikációs világbajnokságon, de összességében „most kapaszkodnunk kell”.

MTI

2023. július 22., 09:552023. július 22., 09:55

Vasárnap kezdődnek a vb medencés úszóversenyei, amelyen 26 magyar vesz részt. A magyar szakember az MTI-nek elmondta, az 1976-os montreali olimpiára „eltalált” utazási szokásoktól ezúttal sem tértek el, így az átállással sem volt gond.

Milák Kristóf hiányában – az olimpiai, világ- és Európa-bajnok nem sokkal a vb előtt mondta le a szereplést – „garantált” érmektől estek el az úszók, a szövetségi kapitány ennek ellenére bízik abban, hogy lesznek magyarok a dobogón.

„Mindig számítanak az érmek, ne mondjuk, hogy nem. Más kérdés, hogy az úszás, mint alapsportág, csak az atlétikával, és maximum a tornával összehasonlítható, egyszerűen brutális a konkurencia, most kapaszkodnunk kell” – nyilatkozott Sós Csaba. Ugyanakkor kijelentette, hogy azért egy fiatal úszó karrierjén nagyot lökhet adott esetben egy egyéni csúcs vagy egy világbajnoki döntőbe kerülés.

Sós Csaba szerint a legjobb esélyek 200 méter háton mutatkoznak az éremszerzésre, itt két, már olimpiai szinttel rendelkező úszó, a római Európa-bajnokságon ezüstérmes Kovács Benedek és az Egyesült Államokban készülő Kós Hubert lesz érdekelt. Ebben a számban ráadásul az időeredmények alapján rendkívül sűrű az élmezőny.

„Kertelés nélkül, szerintem itt van a legnagyobb sansz az éremre. Kós Hubert sokáig vezette a világranglistát, Kovács Benedek pedig a tavalyi világbajnokságon berobbant, nagyszerűen versenyezett és azóta is kiegyensúlyozott, ráadásul ebben a számban komoly hazai konkurenciájuk volt, elég csak arra gondolni, hogy az olimpiai ötödik Telegdy Ádámot megelőzték” – hangsúlyozta Sós Csaba, aki szerint még Szabó Szebasztián 50 méter gyorson és 50 méter pillangón odaérhet a dobogóra, a sprintszámokban azonban nüanszok döntenek.

A tavalyi, hazai rendezésű világbajnokságon két érmet, két aranyat szereztek a magyarok, mindkettőt a most hiányzó Milák Kristóf.

A vb-k ötven éve íródó történetében még soha nem fordult elő, hogy a magyar úszók érem nélkül térjenek haza,

kétszer a „minimális” mennyiséget szállították, 1982-ben az ecuadori Guayaquilben csak Magyar Úszó Szövetség jelenlegi elnöke, az olimpiai bajnok Wladár Sándor állhatott dobogóra (200 m hát, ezüst), 2007-ben pedig az ausztráliai Melbourne-ben Cseh László 200 méter vegyesen szerzett harmadik helye jelentette az egyetlen medált. További két alkalommal volt arra példa, hogy egyetlen magyar úszó állhatott dobogóra egy világbajnokság, de Kovács Ágnes 2001-ben Fukuokában 200 méter mellen győzött, 100 méteren pedig bronzérmes volt, míg Cseh László 2005-ben Montrealban mindhárom éremből gyűjtött egyet, 400 méter vegyesen nyert, 200-on második lett, míg 100 méter háton bronz került a nyakába.

Szintén a 2007-es volt a legutóbbi vb, amikor aranyérem nélkül zárt a magyar úszóküldöttség. Összesen ez négyszer fordult elő az eddigi 19 világbajnokságon: 1978 (0-0-2), 1982 (0-1-0), 2003 (0-4-1), 2007 (0-0-1). A magyar szövetség összesítéséből kiderült, hogy a jelenlegi válogatottból Jakabos Zsuzsanna a vb-szerepléseket nézve kilencedik részvételével megelőzi a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinkát, valamint Cseh Lászlót.

Az idei világranglistákon kizárólag a hiányzó Miláknak van képzeletbeli dobogót érő ideje, 200 pillangón toronymagasan vezeti a mezőnyt, Fukuokában azonban négy év után új bajnokot avatnak majd ebben a számban.

Rajta kívül csak férfiak szerepelnek a legjobb tíz között Kós Hubert 4., Kovács Benedek 8. 200 háton, míg Szabó Szebasztián 5. az 50 pillangón és 7. az 50 gyorson.

A medencés úszóversenyek előfutamait magyar idő szerint 3.30-tól, míg a döntőket 13.00-tól rendezik (romániai idő szerint 4.30-tól, illetve 14 órától), a versenyeket az M4 Sport élőben közvetíti.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 18., péntek

Vizes vb: románveréssel biztosította be nyegyeddöntős szereplését a magyar férfi vízilabda-válogatott

15-11 arányban legyőzte Romániát a magyar férfi vízilabda-válogatott a szingapúri vizes világbajnokságon pénteken megrendezett keresztbejátszáson, így a negyeddöntőben, a legjobb nyolc között szerepelhet.

Vizes vb: románveréssel biztosította be nyegyeddöntős szereplését a magyar férfi vízilabda-válogatott
2025. július 18., péntek

Két próbálkozásból sem sikerült belőni egy tizenegyest, kiejtette a Paksot a CFR

A kupagyőztes Paksi FC 3-0-ra kikapott a Kolozsvári CFR vendégeként a labdarúgó Európa-liga selejtező első fordulójának csütörtöki visszavágóján, így 3-0-s összesítéssel búcsúzott a sorozattól és a Konferencia-ligában folytatja szereplését.

Két próbálkozásból sem sikerült belőni egy tizenegyest, kiejtette a Paksot a CFR
2025. július 16., szerda

Magyar–román párharcot rendeznek a vízilabda-vb negyeddöntőjébe jutásért

A magyar válogatott 10–9-es vereséget szenvedett az Európa-bajnok spanyol csapattól a szingapúri vizes világbajnokság férfi vízilabdatornáján, így másodikként jutott tovább csoportjából.

Magyar–román párharcot rendeznek a vízilabda-vb negyeddöntőjébe jutásért
2025. július 14., hétfő

Második mérkőzését is megnyerte a magyar férfi vízilabda-válogatott szingapúri világbajnokságon

Második mérkőzését is megnyerte a magyar férfi vízilabda-válogatott a szingapúri világbajnokság csoportkörében: Varga Zsolt együttese hétfőn 23-18-ra diadalmaskodott a japánok felett.

Második mérkőzését is megnyerte a magyar férfi vízilabda-válogatott szingapúri világbajnokságon
2025. július 14., hétfő

Labdarúgó-klubvilágbajnokság: kiütötte a Chelsea a PSG-t

A Chelsea nyerte az első, 32 csapatosra bővített labdarúgó-klubvilágbajnokságot, mivel vasárnap a New York-i döntőben 3-0-ra legyőzte a Paris Saint-Germain együttesét.

Labdarúgó-klubvilágbajnokság: kiütötte a Chelsea a PSG-t
2025. július 13., vasárnap

A japánokat is legyőzte, gyakorlatilag csoportelső a magyar női vízilabda-válogatott

Második csoportmérkőzését is megnyerte a magyar női vízilabda-válogatott a szingapúri világbajnokságon: Cseh Sándor együttese a torna vasárnapi játéknapján 33-13-ra diadalmaskodott a japánok felett.

A japánokat is legyőzte, gyakorlatilag csoportelső a magyar női vízilabda-válogatott
2025. július 12., szombat

Magyarországnak 2036-ban lehet nagy esélye olimpiát rendezni, továbbra is lesz Forma–1-es Magyar Nagydíj

Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke szerint Magyarországnak 2036-ban lehet a legnagyobb esélye a nyári játékok megrendezésére, azt követően viszont már nagyobb lesz az európai konkurencia.

Magyarországnak 2036-ban lehet nagy esélye olimpiát rendezni, továbbra is lesz Forma–1-es Magyar Nagydíj
2025. július 03., csütörtök

Közlekedési balesetben elhunyt Diogo Jota, a Liverpool játékosa

Közlekedési balesetben elhunyt a portugál válogatott Diogo Jota, a Szoboszlai Dominikot, Kerkez Milost és Pécsi Ármint foglalkoztató Liverpool labdarúgócsapatának játékosa.

Közlekedési balesetben elhunyt Diogo Jota, a Liverpool játékosa
2025. július 01., kedd

Több mint 50 ezer eurós bírságot ért a román futballszurkolók rasszizmusa

Az UEFA 55 000 eurós bírságot rótt ki a Román Labdarúgó-szövetségre (FRF) a 2024. november 14-én Bukarestben a Nemzetek Ligájában lejátszott Románia–Ciprus mérkőzésen a szurkolók által okozott botr

Több mint 50 ezer eurós bírságot ért a román futballszurkolók rasszizmusa
2025. június 30., hétfő

Meghalt Szatmári Lajos egykori román válogatott focista, aki Magyarországnak fejelte egyetlen gólját

Elhunyt 81 éves korában Szatmári Lajos, a román labdarúgó-válogatott korábbi tagja – közölte hétfőn a román szakszövetség (FRF) a hivatalos honlapján.

Meghalt Szatmári Lajos egykori román válogatott focista, aki Magyarországnak fejelte egyetlen gólját