A legjobbak fölött – In memoriam Benedek Tibor

•  Fotó: MTI/Kovács Anikó

Fotó: MTI/Kovács Anikó

Magam sem tudom, hányadjára nézem újra a sydney-i olimpia férfi vízilabdatornájának döntőjét, és ismét törvényszerűnek tartom, hogy a gólzáport Benedek Tibor nyitotta meg.

Rostás Szabolcs

2020. június 18., 20:532020. június 18., 20:53

2020. június 19., 09:372020. június 19., 09:37

Arról az ötkarikás fináléról van szó, amelyen a magyar válogatott 24 év elteltével ült vissza a világ trónjára, és olyan sorozatot indított, amelyre azelőtt nem volt példa, és valószínűleg jó ideig nem is lesz. A húsz évvel ezelőtti torna jelentette a visszatérést a medence jobb oldalán, az úgynevezett rosszkéz oldalon játszó Benedek számára is, akit egy évvel azelőtt több hónapra eltiltottak, mert úgymond tiltott szert találtak a szervezetében (ami ártalmatlan eset lehetett, gombásodás ellen használt kenőcs folytán).

A kiváló balkezes játékos az oroszok elleni döntőben csattanós választ adott a kétkedőknek, négy góljával oroszlánrészt vállalt az athéni, majd a pekingi diadalt megalapozó győzelemből.

Nézze el nekem az olvasó, hogy most, amikor a magyar, ezzel együtt az egyetemes vízilabda két ikonikus alakját, Benedek Tibort és Kárpáti Györgyöt gyászolja a világ, én mindenekelőtt előbbire emlékezem. Az ok egyszerű: az ugyancsak korszakos zseni, a vízilabda Puskásaként emlegetett Kárpátit koromnál fogva nem láthattam játszani, nincs „élő” élményem vele kapcsolatban. Benedek – és a többi Kemény-legény – páratlan menetelését, majd szövetségi kapitányként és edzőként elért sikereit azonban már figyelemmel követhettem, és a sportág megannyi szurkolójához hasonlóan csodálhattam. Elsősorban az utánozhatatlan játékát, irányítókészségét, ellenállhatatlan küzdeni tudását, és persze nem csak.

Sportemberi nagyságának elválaszthatatlan eleme, hogy Benedek Tibor tulajdonképpen nem volt akkora tehetség, mint szintén háromszoros olimpiai bajnok társa, a született zseni Kásás Tamás, nem volt benne akkora őserő, mint Kiss Gergelyben, és varázsolni sem tudott úgy, mint másik egykori csapattársa, későbbi játékosa, Varga Dénes. Abban azonban utánozhatatlan volt, és a világ valaha élt legnagyobb sportolói közé emelkedett, hogy mindenkinél szorgalmasabb volt, többet dolgozott, tett azért, hogy minden téren képezze magát, és a legjobb legyen. Rengeteget lehet olvasni róla, edzések után hányszor maradt lámpaoltásig egyedül a medencében, gyakorolni egy-egy tempót, mozdulatot, lövést, sőt kétszeres olimpiai bajnokként úszóleckéket vett technikája csiszolása, energiavesztesége csökkentése érdekében.

Az iszonyúan korán, 48. életévében eltávozott ikon tulajdonképpen leginkább ezzel írta be a nevét a sportág, általában a sport történelemkönyvébe, ami ugyanakkor kiváló tanulságként szolgál a nem sportoló „civilek” számára is. „Ha legvégül össze kellene foglalnom a sikereim okát, csak annyit mondanék, hogy mindig én akartam jobban. Ez az én tehetségem” – vallotta egyszer. A pályafutása során válogatott és klubszinten mindent megnyert Benedek Tibor azt üzeni mindannyiunk számára, hogy ne keseredjünk el, ha nem születtünk őstehetségnek valamiben, mert az akarat, a szorgalom, a munka a csúcsra, a legjobbak közé, fölé röpíthet minket. Ő ezzel volt képes kiemelkedni klasszis játékostársai közül, akik – hál’ Istennek – nem voltak kevesen a korosztályában a magyar pólóban, és persze a nemzetközi porondon sem. Vasakarata juttatta oda, hogy egyedül volt képes mérkőzéseket eldönteni akár négy-öt, sőt hét góllal, akár az ellenfél támadását megakasztó blokkal, de a nagyságát dicséri az is, hogy időben legyűrte egóját, és belátta: a vízilabda csapatjátékot követel, ahol ugyanolyan fontos a gólpassz, a csapattárs helyzetbe hozása.

Könnyfakasztó olvasni, ahogy egykori válogatott és klubtársai, a magyar vízilabda, a sport kiválóságai, ugyanakkor civilek megrendülten emlékeznek meg Benedek Tiborról, búcsúznak a népszerű sportembertől.

Mindazonáltal a világklasszist többek között az különbözteti meg az élsportolótól, a legendát a többi játékostól, hogy előbbi előtt azok az ellenfelek is meghajolnak, akiknek a győzelmét éppen ő hiúsította meg. „Elhunyt a sporttörténelem egyik legnagyobb alakja” – vallják, hirdetik a halála napján az egykori legnagyobb ellenfelek, szerb, horvát, olasz pólósok, szövetségek, sportlapok. Az egyik legmeghatóbb búcsú, egyben elismerés azonban annak az Alekszandar Sapicsnak a nevéhez fűződik, aki a jugoszláv, a szerb-montenegrói, majd a szerb válogatott kiemelkedő tagjaként bizony részben a magyarok csapatkapitányának „köszönheti”, hogy nem minimum kétszeres olimpiai bajnok. („Csak” ezüst- és bronzéremig vitte ötkarikás játékokon). „Tibor volt az egyetlen vízilabdázó, akire igazán felnéztem, akit imádtam és tiszteltem” – vallotta be most a medencében sokszor a durvaságig kíméletlen Sapic, aki csaknem tizenöt éven keresztül játszott Benedek ellen, jobbkezesként közelharcot vívva a magyar legendával. Aki azt is feltárta: sosem bocsátja meg magának, hogy korábban nem volt ereje, bátorsága megosztani mindezt a nagy ellenféllel.

„Mindig nagyon nagy erőt adott, hogy tizenötmillióan szurkolnak nekünk” – jelentette ki Benedek Tibor a lapunknak 2016-ban, a riói olimpia előtt adott interjúban. Tisztában volt vele, hogy igazi vízilabda-nagyhatalom a magyar, a válogatott iránti rajongás, a bajnokok felé áradó szeretet pedig nem ismer határokat. Játékospályafutásának befejezése után, szövetségi kapitányként nagyon hamar csúcsra, világbajnoki címhez segítette a válogatottat, ami különösen a nemzedékváltás nehézségei ismeretében volt nagy fegyvertény. A partról ugyanúgy beleűzte, hajtotta tanítványait a sikerbe, mint játékosként, vezérként a válogatottat a medencében.

A riói ötödik hely után távozott a nemzeti együttes éléről, majd az Újpest tinédzserek alkotta együttesének vezetőedzője lett. Benedek Tibornak ezzel a csikócsapattal is sikerült csodát tennie: győzni akarását, kitartását belenevelte a fiatal játékosokba, akik kiharcolták a bejutást a magyar bajnokság felsőházába. Nem véletlen, hogy ezek a srácok, a magyar vízilabda nagy reménységei – akik közül a legtehetségesebbeket most a nagycsapatok leigazolták – mérhetetlenül tisztelik, kivétel nélkül Mesterként emlegetve példaképüket.

Mert a közülünk eltávozott Benedek Tibor egyszerre harcos, bajnok, legenda, példakép.

Halhatatlan.

korábban írtuk

Elhunyt Benedek Tibor háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó
Elhunyt Benedek Tibor háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó

Életének 48. évében, súlyos betegség után csütörtök hajnalban elhunyt Benedek Tibor háromszoros olimpiai aranyérmes, világ- és Európa-bajnok vízilabdázó, a magyar férfi válogatott korábbi szövetségi kapitánya – közölte a Magyar Vízilabda Szövetség.

korábban írtuk

Több ezren gyújtottak gyertyát Benedek Tibor emlékére Budapesten
Több ezren gyújtottak gyertyát Benedek Tibor emlékére Budapesten

Több ezren gyújtottak gyertyát, vittek virágot a súlyos betegség után, életének 48. évében elhunyt Benedek Tibor háromszoros olimpiai, világ- és Európa-bajnok vízilabdázó emlékére tartott csütörtökön este a margitszigeti Hajós Alfréd Sportuszodánál.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 21., hétfő

Kétszer is döntőbe jutott, két ezüstérmet szerzett Szőcs Bernadette az asztalitenisz Európa-bajnokságon

Két ezüstérmet nyert vasárnap Szőcs Bernadette az ausztriai Linzben megszervezett asztalitenisz Európa-bajnokságon, miután a női páros küzdelmeiben, majd egyéniben is vereséget szenvedett a fináléban.

Kétszer is döntőbe jutott, két ezüstérmet szerzett Szőcs Bernadette az asztalitenisz Európa-bajnokságon
2024. október 21., hétfő

Ilyen is rég volt: a Ferrari mindent vitt a Forma–1-es futamon

Charles Leclerc, a Ferrari monacói versenyzője nyerte a Forma–1-es Egyesült Államok Nagydíját vasárnap a texasi Austinban, ahol a show-t a világbajnoki címvédő és éllovas Max Verstappen (Red Bull) Lando Norrisszal (McLaren) vívott csatája vitte el.

Ilyen is rég volt: a Ferrari mindent vitt a Forma–1-es futamon
2024. október 20., vasárnap

Real Madrid: Modrić megdöntötte Puskás rekordját

A Bajnokok Ligája-győztes Real Madrid 2-1-re nyert a Celta Vigo otthonában a spanyol labdarúgó-bajnokság tizedik fordulójának szombati játéknapján.

Real Madrid: Modrić megdöntötte Puskás rekordját
2024. október 18., péntek

Fél évig nem játszhat a magyarok elleni olimpiai negyeddöntő után botrányt okozó olasz pólóválogatott

A vizes sportok nemzetközi szövetsége hat hónapra felfüggesztette, valamint 50 ezer dolláros pénzbüntetéssel sújtotta az olasz férfi vízilabda-válogatottat a magyarok elleni olimpiai negyeddöntőt követő botrányok miatt.

Fél évig nem játszhat a magyarok elleni olimpiai negyeddöntő után botrányt okozó olasz pólóválogatott
2024. október 18., péntek

A kormány engedélye nélkül nem fizethető ki az evezős szövetség botrányos pénzjutalma

Marcel Ciolacu kormányfő szerint „tisztázta” az olimpiai sportolók jutalmazása körül kialakult helyzetet az illetékes tisztségviselőkkel, ezért nincs szükség a miniszterelnök ellenőrző testületének vizsgálatára ebben az ügyben.

A kormány engedélye nélkül nem fizethető ki az evezős szövetség botrányos pénzjutalma
2024. október 18., péntek

Töretlen lelkesedéssel zajlik az Interliga, román és magyar kölyökcsapatok közös futballbajnoksága

Tizenhét évvel ezelőtt kezdődött Interliga néven a magyar és román határ menti megyék közös labdarúgó-bajnoksága, amelyben a 8–11 éves gyerekekből álló csapatok vesznek részt. Uniós támogatással hívták életre, de azóta önszerveződővé vált.

Töretlen lelkesedéssel zajlik az Interliga, román és magyar kölyökcsapatok közös futballbajnoksága
2024. október 17., csütörtök

Lipă a pénzdíjbotrányról: mégis ki hiszi, hogy 160 ezer eurót kap egy könyvelőnő?

Elisabeta Lipă, az Országos Sportügynökség elnöke csütörtökön kijelentette, nem hiszi, hogy bárki is azt képzelheti, hogy a román evezősszövetség (FRC) könyvelője 160 000 eurós pénzdíjban részesülhet.

Lipă a pénzdíjbotrányról: mégis ki hiszi, hogy 160 ezer eurót kap egy könyvelőnő?
2024. október 17., csütörtök

Megbüntették Romániát magyargyalázás miatt

Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) etikai és fegyelmi bizottsága szerint két szabálysértés is történt a szeptember 9-én Bukarestben megrendezett román-litván Nemzetek Ligája-mérkőzésen, ezért az UEFA megbüntette a Román Labdarúgó-szövetséget (FRF).

Megbüntették Romániát magyargyalázás miatt
Megbüntették Romániát magyargyalázás miatt
2024. október 17., csütörtök

Megbüntették Romániát magyargyalázás miatt

2024. október 17., csütörtök

Botrányos olimpiai jutalmazás: a kormányfő magyarázatot vár

Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön bejelentette, a nap folyamán tárgyalni fog az Országos Sportügynökség elnökével, Elisabeta Lipával a párizsi olimpián érmet nyert sportolók és a szövetségi alkalmazottak jutalmazására vonatkozó szabályokról.

Botrányos olimpiai jutalmazás: a kormányfő magyarázatot vár
2024. október 16., szerda

Novák Eduárd: az olimpiai bajnok román úszó kisebb pénzjutalmat kapott, mint az evezős szövetség főtitkára és főkönyvelője

Sajátos díjazási szemléletre hívta fel a figyelmet a román sportéletben Novák Károly Eduárd: David Popovici úszó, aki aranyérmet nyert az idei párizsi olimpián, kisebb pénzdíjat kapott, mint az amúgy két aranyat szállító evezős szövetség két hivatalnoka.

Novák Eduárd: az olimpiai bajnok román úszó kisebb pénzjutalmat kapott, mint az evezős szövetség főtitkára és főkönyvelője