Fotó: Agerpres
2009. május 12., 11:542009. május 12., 11:54
Jean-Claude Juncker szavai az Európai Bizottság tavaszi előrejelzését erősítették, a prognózis szerint az Unióban idén közel tíz, jövőre 11 százalékra nő a munkanélküliségi ráta. Spanyolországban a 20 százalékot is megközelíti az arány, de több kelet-európai országban is jelentős növekedésre számít a bizottság.
A luxemburgi politikus szerint ezért sürgősen át kell gondolni, kell-e módosítani az EU szociális modelljén. Juncker egyúttal arra sürgette a cégeket, hogy elbocsátás helyett próbálják más úton, például a munkaidő csökkentésével megoldani gazdasági nehézségeiket. Az elnök elmondta, hogy az euróövezeti államok vezetőinek legutóbbi találkozóján megerősítették: a gazdasági felélénkülés érdekében tett intézkedések egyelőre elégségesnek tűnnek, újabb uniós csomagra pillanatnyilag nincsen szükség.
A téma kapcsán Joaquín Almunia pénzügyi biztos nyilatkozatában azt emelte ki, hogy az EU most éli a recesszió legrosszabb időszakát, ugyanakkor már pozitív jelek is látszanak. Az említett előrejelzésben a bizottság úgy fogalmazott: ez év végére megállhat a visszaesés az Európai Unióban, és jövőre a gazdaság növekvőbe fordulhat át, bár éves szinten még 2010-ben is csökkenés várható.
Mindketten szükségesnek mondták azt is, hogy az EU tartson ki deficitelőírásai mellett, és járjon el azon tagállamokkal szemben, amelyek tartósan túllépik a bruttó össztermékhez viszonyítva 3 százalékban meghatározott hiányhatárt. Brüsszel már javasolt ilyen eljárásokat a közelmúltban több tagország ellen, és Almunia a múlt héten egyébként újabbakat helyezett kilátásba, igaz, egyet sem euróövezeti állam ellen.
Többek között Románia ellen is szankciót helyezett kilátásba az Európai Bizottság, mivel az államháztartási hiány a válság ellenére nagyobbnak ígérkezik idén az európai uniós szabályok alapján elfogadható három százaléknál. A bizottság továbbá Málta, Lengyelország, Litvánia és Lettország esetében is várhatóan eljárást indít a magas deficitszint miatt.
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a bizottság már korábban hivatalosan közölte, hogy Franciaországnak, Spanyolországnak, Görögországnak, Nagy-Britanniának és Magyarországnak is csökkentenie kell hiányát, mert annak szintje túlságosan magas. A válság miatt azonban az Unió most valamivel több időt ad a tagállamoknak a magas szint korrigálására. Amennyiben az érintett tagállamok nem tesznek eleget az uniós elvárásoknak, akár pénzügyi szankciókra is számíthatnak.
A tegnap közzétett brüsszeli jelentés lefelé rontotta a Romániára vonatkozó, idei évre szóló előrejelzését. Ennek értelmében idén az államháztartási deficit a bruttó hazai termék (GDP) 5,1 százalékát teszi majd ki. Ennek okaként a tervezettnél nagyobb mértékű költségvetési kiadásokat említi meg, kiemelve a közalkalmazottak béreire fordítandó összegeket is. Mint ismeretes, a 2009-es évre szóló állami költségvetés 4,6 százalékos GDP-arányos hiánnyal számol, gazdasági növekedést pedig mínusz 4 százalékra teszi.
Az európai bizottsági jelentés a romániai munkanélküliségi ráta alakulására is kitér. Számításaik szerint a mutató az idei év végére eléri majd a 8 százalékot, és 2010 folyamán is csak enyhe csökkenést mutat majd. Akkorra 7,7 százalékos munkanélküliségi rátát jeleznek előre az uniós szakemberek, miközben az elmúlt közel két évtized 5 százalékos rekordértékét éppen tavaly regisztrálták.
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a prognóziskészítéssel megbízott állami hatóság (CNP) az idei év végére 6,8 százalékos munkanélküliségi rátát vetített elő. Az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynökség statisztikája szerint március végén a munkanélküliség 5,6 százalékos volt, 0,3 százalékkal nőtt az előző hónaphoz viszonyítva, összesen 513 621 állástalant jegyeztek.
A fizetések is lassúbb ütemben növekednek az idei év folyamán a korábban prognosztizáltnál – mutat rá a tegnap közzétett brüsszeli jelentés. A januárban előrejelzett 9 százalékos növekedés helyett az uniós szakemberek most már csak 8,5 százalékos béremelésről beszélnek, s jövőre sem lehet jobbra számítani, 2010-re is mindössze 7,5 százalékos fizetésemelésre lehet számítani. Eközben a tavalyi év folyamán 22 százalékkal nőttek a bérek.
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.