Sok a tartósan munkanélküli

A múlt hónapban 0,3 százalékkal növekedett a munkanélküliek száma, így a mutató országos szinten a júniusi 6-ról 6,3-ra emelkedett júliusban. Augusztus első hetében a lakosság 3,8 százaléka nem dolgozott.

Végh Balázs

2009. augusztus 11., 10:172009. augusztus 11., 10:17

Az Országos Munkaerő-nyilvántartó Ügynökség (ANOFM) megyei igazgatóságain összesen több mint 572 és fél ezer munka nélkül élőt regisztráltak a múlt hónapban, amelyből valamivel több mint 252 ezer nő. A fővárosban, Temes, Konstanca, Ilfov, Bihar, Kolozs, Máramaros, Botoşani, Arad, Vrancea, Beszterce-Naszód és Maros megyében az országos átlagon aluli a munkanélküliek száma, azaz nem haladja meg a megye lakosságának 7 százalékát.

Fehér, Vaslui, Mehedinţi, Dolj, Teleorman, Galaţi, Hunyad, Kovászna, Ialomiţa, Gorj, Krassó-Szörény, Hargita, Szilágy és Bákó megyében pedig kiemelkedően sok az aktív munkakereső. Ezek közül a megyék közül van, amelyikben csaknem 12 százalékos a munkanélküliségi ráta. Romániában jelenleg több mint 308 ezer lakos él munkanélküli-segélyből, és 264 ezernél is több bejelentett munkakereső nem kap semmilyen állami juttatást. A női lakosság körében 5,9 százalékos a munkanélküliek aránya.

Kevés a célirányosan szakképzett munkaerő

A megyei munkaerő-nyilvántartó igazgatóságok hirdetőtábláin kifüggesztett munkahelyek többségére szakképesítéssel rendelkező munkásokat keresnek. Augusztus első hetében valamivel több mint 10 ezer üres állást hirdettek meg országszerte, amelyből 397 felsőfokú végzettséget igénylő munkakör. Országszerte leginkább a mérnököket és az almérnököket keresik, összesen 159 állást hirdettek meg Románia különböző megyéiben. A legnagyobb hiány villamosmérnökből van, de sok építésvezetőt és agrárszakembert is keresnek.

A diplomás szakmák közül a legkevesebb állást az általános orvosi, biológusi, projektmenedzseri és építészmérnöki végzettséggel rendelkezőknek ajánlották fel.
Az érettségizettek és szakiskolát végzettek rendelkezésére augusztus elején 9700-nál is több munkalehetőség állt országszerte. Manapság a legkeresettebb szakmák a textiliparban vannak, hiszen a készruhagyártásban csaknem 2 ezer szakképzett munkást, és több mint 500 csomagoló segédmunkást keresnek. Ezenkívül a személygépkocsi és teherautósofőri és a biztonsági őri szakmában is több mint 700 embernek kínálnak lehetőséget.

A gazdasági válság ellenére országszerte több mint 250 munkahelyet kínálnak az építkezés különböző területein. A kőművesek, darukezelők, asztalosok, ácsok viszonylag könynyen kapnak munkát, ha rendelkeznek megfelelő szakmai tapasztalattal. Egyébként keresettek még az automata és félautomata munkagépek kezeléséhez értő szakemberek, a pékek, pincérek, felszolgálók, masszőrök, fodrászok és kozmetikusok. Fogtechnikusokat, háziorvosokat és fordítókat csak elvétve keresnek az országban. Szatmár megyében például öszszesen 315 szabad állás van, amelyből 100-ra a textiliparban érdekeltek jelentkezhetnek, 75-re pedig gumi- és bőrdíszműipari végzettséggel rendelkezőket várnak. Emellett még több helyre keresnek fémesztergályost, vasbetonszerelőt, de sok az üres asztalosi és cipőfelső-készítői állás is.

Érdeklődés hiányában bezárnak a szakiskolák

Egyébként a lakatos, fémesztergályos és bőrdíszműves is egyre keresettebb szakmákká válnak, ám csak kevesen értenek hozzájuk. „Azt gondolom, nem csak a diákok hibája, hogy nem választják a keresettebb szakmákat. A tanárok és a szülők nem világosítják fel őket kellőképpen, melyek azok a szakok, amelyeket megéri kitanulni” – nyilatkozta korábban lapunknak Kónya László Szatmár megyei főtanfelügyelő-helyettes. A tanügyi szakember szerint a keresettebb szakmákat nem töltik be, mert mindenki inkább a manapság divatossá vált szakokra iratkozik be, annak ellenére, hogy ott telítettek a helyek, így tanulóhiány miatt több falusi szakiskolát is be kellett zárni a partiumi megyében. Sőt, az is kérdéses, hogy ősztől indul-e majd az egyetlen, Lázáriban megmaradt vidéki szakképző, amelyet az őszi beiratkozások menthetnek csak meg.

A munkaügy is képez szakembereket

Augusztus folyamán csaknem 180 különböző szaktanfolyamokat tartanak országszerte, amelyeket a munkaerő-hivatal menedzsel, és amelyekről a szervezet általánosan elismert igazolást bocsát ki. A program során több mint 3 ezer 800 személy tanulhat szakmát, vagy részesülhet átképzésben. Többek között kereskedelmi értékesítőt, adatfeldolgozót, számítógépes adatbázis- és rendszerkezelőt, növénytermesztőt, péket, biztonsági és éjjeliőrt, építkezési munkást, cukrászt, angol nyelvű kommunikációs szakembert, valamint gipszkartonozót képeznek majd.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?