2009. január 20., 09:502009. január 20., 09:50
Az idei átlagkeresetre vonatkozó újabb adatokat az elmúlt héten tartott kormányülésen jelentették be. Pénzügy-minisztériumi források a Cotidianul napilap számára úgy kommentálták a bejelentést, hogy „a tavalyi és idei átlagbéreket összehasonlítva, még így is 5,2 százalékos névleges értéknövekedéssel számolhatunk”, ugyanakkor azt nem tagadták, hogy 2009-ben alacsonyabbak lesznek a fizetések, mint 2008 novemberében voltak. Elemzők szerint, ha a hivatalosan előrejelzett 5 százalékos inflációs rátával számolunk, a tavalyi évhez viszonyítva 2009-ben a fizetések gyakorlatilag nem növekednek.
A pénzügy-minisztérium szerint a fizetések tekintetében a tavaly novemberi adatokat nem tekinthetjük a teljes 2008-as évre jellemzőnek. Ezt az állítást azonban az Országos Statisztikai Hivatal cáfolja; az INS szerint bérezési szempontból a november tipikusnak tekinthető, hiszen az év ezen hónapjában jegyzett fizetésbeli növekedések a nagyobb befektetéseknek, üzleti növekedéseknek, érdemfizetéseknek köszönhetőek. Az INS adatai szerint atipikus jövedelemnövekedések a decemberi, márciusi, valamint áprilisi hónapokra jellemzőek, hiszen ezekben a hónapokban kapnak az alkalmazottak 13-ik fizetést, ugyanakkor karácsonyi és húsvéti prémiumokat is ilyenkor adnak a munkavállalóknak.
A kormány által kiszámolt idei átlagkereset egyébként negatívabb képet mutat, mint az Országos Előrejelzési Bizottság ősszel kiadott tavalyi utolsó prognózisa, ugyanis a bizottság 2009-re 1865 lejes átlagbérezést állapított meg, amely valamennyivel meghaladja a 2008 novemberében mért adatokat.
Az idei költségvetés megtárgyalásakor már éreztette hatását a válság, a pénzügy-minisztérium arra is utalt, hogy a közalkalmazottak bérei idén nem emelkednek. Az elmúlt hétvégén Gheorghe Pogea pénzügyminiszter bejelentette, hogy a közalkalmazotti szférában idén csak akkor várható bérnövekedés, ha a költségvetési kiadások nem haladják meg a nemzeti össztermék (GDP) 34,1 százalékát. „Ha beférnek a GDP 34,1 százalékos keretébe, akkor lehetséges, ha nem, akkor már most megmondom, nem lesz rá lehetőség. Ebbe a 34,1 százalékos keretbe kell illszkednie a befektetéseknek és a béreknek is” – jelentette ki Pogea.
Ugyanakkor Marius Lazăr, a munkaügyi minisztérium államtitkára arról beszélt, hogy a közalkalmazottak fizetésének növelése nem haladhatja meg az inflációs rátát. „A nagyobb fizetések vagy kisebb mértékben emelkednek, vagy nem nőnek egyáltalán, ugyanis a közalkamazottak fizetésének növekedése nem haladhatja meg az inflációs rátát – magyarázta a munkaügyi minisztérium államtitkára, aki szerint az alacsonyabb fizetések emelkedése sem haladhatja meg a 10 százalékot.
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.