2009. augusztus 25., 12:182009. augusztus 25., 12:18
„Lesújtó a Hargita megyei munkaerő-nyilvántartó és elhelyező ügynökség statisztikája: a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva kétszer több az állástalan személy, a betöltetlen munkahelyek száma viszont csak harmada a 2008-asnak. Jelenleg 11 718 állástalan szerepel a nyilvántartásunkban, míg egy évvel korábban csak 6224 munkanélküli volt, 4,5-ről 8,39 százalékra ugrott a válság hatására a munkanélküliség” – nyilatkozta tegnap a Krónika megkeresésére Pănescu Tibor, az ügynökség igazgatója.
A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a munkanélküli-nyilvántartásba vetteknek is csak kevéssel több mint fele, 7200 személy részesül segélyben, tehát ötezren már olyan rég keresnek munkát, hogy munkanélküli-segélyt sem kaphatnak már, annak ellenére, hogy a kormány válságkezelő intézkedése három hónappal meghosszabbította idénre a jogosultság idejét.
Mindössze 160 munkahelyet kínálnak most a cégek, míg a tavalyi év hasonló időszakában 460 betöltetlen állást tartottak nyilván. A kínált állások legtöbbje az építő- és a könnyűipari cégektől érkezik, sorrendben szolgáltatásokra és a biztosításkötésre keresnek alkalmazottat. A legtöbb elbocsátás is a szolgáltató ágazatban történik, majd a kereskedelem, a fafeldolgozás és az építőipar következik.
„A kis családi vállalkozások, üzletek, a négy-öt alkalmazottat foglalkoztató szerelő-javító cégek, egy-két alkalmazottas ügynökségek adják a szolgáltatási ágazatból érkező munkanélküliek zömét. Leghamarabb ők veszítették el a piacukat, illetve a leghamarabb őket érinti az anyacégek leépítése – magyarázta Pănescu. – Az építőiparban talán országosan is a legmélyebb a válság, és a megye termelési szerkezetében meghatározó a famegmunkálás és a könnyűipar, ezért magasabb az onnan elbocsátottak száma.” Az ügynökség nyilvántartásában szereplő állások 80 százaléka a csíki zónában van, és munkásokat sem keresnek. A legtöbb ajánlat biztosítási ügynöki és pénzügyi tanácsadói állásokra van, még asztalosra is kevesebbre van szükség, mint a bankoknál vagy a biztosítóknál kínált ügynöki posztokra.
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.