2009. június 09., 11:312009. június 09., 11:31
Az Egyesült Államoknak akkor is nagy munkanélküliséggel kell majd szembenéznie, ha a jelenlegi recesszió elvonul, és a gazdaság ismét növekedési pályára áll, írja a Humán Rent Európa Csoport hírlevele egy Business Reportban megjelent cikkre hivatkozva. A tartósan magas munkanélküliséget szakértők szerint az válthatja ki, hogy az olyan ágazatokban, mint az autógyártás vagy a pénzügyi szolgáltatások, a recesszió során állások százezrei tűnnek el, vélhetően örökre. Lawrence Mishel, a washingtoni Gazdaságpolitikai Intézet (Economic Policy Institute) elnöke szerint „az emberek hajlamosak azt gondolni, hogy amikor a recesszió véget ér, majd a munkapiac is visszatér a korábbi állapotokhoz. Azonban ez most egészen máshogy alakulhat”.
A legfrissebb amerikai munkapiaci adatok nem sok optimizmusra adnak okot. Áprilisban a munkanélküliség már 8,9 százalékos volt, ez 1983. szeptember óta a legnagyobb arány. Laurence Ball, a University of Baltimore professzora szerint a munkanélküliség 10 százalék körül tetőzhet az Egyesült Államokban. A legtöbb elemző szerint a munkanélküliségi csúcs a jövő év első felében várható, akkor, amikor az amerikai gazdaság teljesítménye már emelkedőben lesz.
Az 1990-es évek közepén a termelékenység jelentős javulása segített abban, hogy a természetes munkanélküliségi ráta – a munkanélküliségnek az a szintje, amelynek semleges inflációs hatása van – 6 százalékról 5 százalék körüli szintre csökkenjen. Edmund Phelps, a Columbia University Nobel-díjas professzora szerint a válság után az új egyensúlyi szint akár a 7 százalékot is elérheti.
A krízis által erősen sújtott autógyártásban a válság kitörése óta az összes munkahely mintegy 27 százaléka, durván 257 ezer állás szűnt meg. A General Motors, a legnagyobb amerikai autógyár idén világszerte 47 ezer állás megszüntetését tervezi. A társaság 2010-ig 6200 amerikai márkaképviselete közül 2600-at tervez bezárni, amivel 137 ezer állás szűnhet meg az amerikai autóértékesítők szövetségének becslése szerint. A General Motors számos autómárkájának eladását vagy megszüntetését is tervezi.
„Az autóiparnak hosszú távon is csak feleannyi emberre lesz szüksége, mint fénykorában volt” – vélekedik Sean McAlinden, a Gépjárműipari Kutatóközpont (Center for Automotive Research) vezető közgazdásza. A szakember úgy véli, az elbocsátott dolgozók közül az idősebbek nyugdíjba vonulnak majd, a fiatalabbak pedig más, jellemzően rosszabbul fizető iparágak felé veszik az utat. A pénzügyi szektorban is borúsak a kilátások. Az ágazatban már eddig is 4,5 százalékkal, 376 ezerrel csökkent a munkahelyek száma, és további leépítések várhatók.
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.