A nők jobb vezetők

Az ügyfélorientált hozzáállás hiánya, a szakszerűtlen vállalatvezetés jelentik Közép-Kelet-Európában a vállalkozások legnagyobb problémáit. Ugyanakkor a helyi vezetők keményen dolgoznak, és ambiciózusak, az üzleti környezet dinamikus és a női vezetők jobban teljesítenek, mint a férfiak – derül ki a magyarországi HVG hetilap által idézett friss kutatásból.

2009. március 10., 10:482009. március 10., 10:48

Hat európai uniós tagállamban végzett kutatást a TARGET Nemzetközi Személyzeti Tanácsadó Csoport és a Henley Business School. Ebből kiderül, hogy a régióban általános jellemzők is megfigyelhetők, azonban jelentős különbségek állnak fenn Bulgária, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Románia és Szlovákia vezetői kultúrája között.

A külföldi menedzserek 88 százaléka egyetért abban, hogy a külföldiek szívesen dolgoznak közép-kelet-európai országban, 89 százalék pedig abban, hogy szívesen élnek ebben a régióban.

Kapcsolódó cikk

A férfiak jobban keresnek

A megkérdezettek 72 százaléka szerint az üzleti környezet rendkívül aktív és dinamikus, 65 százalék vélekedik úgy, hogy a helyi vezetők keményen dolgoznak ezekben az országokban, ugyanennyien mondják, hogy a nők itt általában jobb vezetők, mint a férfiak.

 

A dolgozók legjobb, illetve leggyengébb tulajdonságai

Románia: A legszorgalmasabb és legambiciózusabb. A legjobb a külföldiekkel és egyéb kultúrákkal szemben. A leginkább túlfizetett menedzserek. Szervezetlen, gyenge csapatmunka. Gyenge tervezés.

Magyarország: A leginformálisabb, a legjobb a személyes kapcsolatokban. Kreatív problémamegoldás. A legrosszabb a kritika elfogadásában. A legkevésbé dinamikus és ambiciózus. Nem jó hozzáállás a külföldiekhez.

Bulgária: A legnagyobb a különbség a női és a férfi vezetők között. Jó szociális készségek. Erős akarat a változásra és a kritika elfogadására. A legkorruptabb, a legrosszabb a tervezésben, szervezésben, csapatmunkában és az ügyfelek kiszolgálásában.

Csehország: A legtervezettebb. A legjobb lakóhely a külföldiek számára. Együttműködő, betartja a határidőket. A legrosszabb a személyes kapcsolatok és a humor terén. Rugalmatlan, túl formális.

Lengyelország: A legdinamikusabb és leginkább vállalkozói beállítottságú, a legkevésbé korrupt az üzleti életben, a legjobb az ügyfelekkel. A legformálisabb a kommunikáció terén. Státusalapú, autokratikus vezetői stílus.

Szlovákia: A legkevésbé bürokratikus. A legegyüttműködőbb és legrugalmasabb. Lojális. A legkevésbé vállalkozói beállítottságú. Túlságosan formális, elkerüli a felelősséget.

Forrás: TARGET Hungária Kft.

A felmérésben résztvevők nyolcvan százaléka állítja, hogy a vállalkozások és menedzsereik nem ügyfélközpontúak, 79 százalék szerint a vállalkozások általában nem jól szervezettek és nem hatékonyak, míg 78 százalékuk szerint a bürokrácia, 62 százalék szerint pedig a korrupció akadályozza a jó üzleti teljesítményt a közép-kelet-európai régióban.

„A fenntartható üzleti növekedéshez az ügyfélre kell koncentrálni” – jelentette ki Chris Brewster, a tanulmány társszerzője, a Henley Business School humánerőforrás-menedzsment tanszékének professzora. A gyors növekedés kiváltotta lendület és az olcsó munkaerő adta versenyelőny nem marad fenn sokáig, így intenzívebb és fenntarthatóbb versenytényezőkre van szükség. Az ügyfeleket meg kell hallgatni, és a vezetésnek sokkal hatékonyabban kell működnie – véli Brewster, három, különösen aggasztó tényezőt említve.

Ez a gyenge csapatmunka, a határidők figyelmen kívül hagyása, valamint a menedzserek vonakodása a személyes felelősségvállalástól. „E viselkedések megváltoztatása erőteljesen befolyásolhatná az üzlet sikerét” – jegyezte meg Brewster.

„A tanulmány megerősíti tapasztalatainkat: ebben a régióban a nők sokkal jobb vezetők, mint a férfiak” – jelentette ki Klemens Wersonig, a TARGET-csoport ügyvezető igazgatója.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?