Fotó: Facebook/Partiumi Magyar Művelődési Céh
Szent István-napi zenei ünnepséget tartanak a hét végén a Bihar megyei Siter templomában – közölte a szervező Partiumi Magyar Művelődési Céh.
2022. augusztus 19., 09:302022. augusztus 19., 09:30
2018-ban a siteri református egyházközség és a Partiumi Magyar Művelődési Céh közösen arra vállalkozott, hogy Szent István napján minden évben zenei ünnepséget szervez a siteri Árpád-kori templomban.
Az ünnepi műsorban felcsendülnek a legősibb hitet szolgáló népdalok, legszebb himnuszok, zsoltárok, imádságok, a kínálatban hangsúlyt kapnak a Szent Istvánról szóló népénekek és az aratódalok. A magyar nyelvű egyházi ének valójában hungaricum, mert ebbe a műfajba egyedülálló módon épültek be a magyar népi motívumok, dallamok.
Az Élesdi Művésztelepet 1997-ben alapították a Magyar Képzőművészeti Egyetem akkor másodéves hallgatói a Bihar megyei Élesden. Így maga a művésztelep immáron több mint negyed évszázados, az idei volt a 26. alkalom. A művésztelep tagjai az eltelt évtizedek alatt részben kicserélődtek, néhányan elmaradtak, és újabb művészek jöttek helyettük, de a lényeg nem változott: azóta is minden nyáron egy hónapot töltenek a Nagyváradtól 38 kilométerre fekvő városkában, és együtt dolgoznak. Az alkotói attitűdök különbözősége ellenére is egyértelmű, hogy a művésztelep helyszíne egyfajta közös mentális térként működik. A művészek szubjektív alkotói világa Élesden közös hellyé válik, ahonnan lehetőségük nyílik egymás világaiba betekinteni.
A koncert alapját képezik a Szent László király tiszteletére írt zenetörténeti emlékeink, a lovagkirály szentté avatása, 1192 és a 20. század eleje között keletkezett legértékesebb liturgikus és népi énekek. A projekt újszerűsége leginkább abban rejlik, hogy a régi korok zenei értékeit új hangzásvilággal menti át a mába.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
szóljon hozzá!