Fotó: Facebook/Partiumi Magyar Művelődési Céh
Szent István-napi zenei ünnepséget tartanak a hét végén a Bihar megyei Siter templomában – közölte a szervező Partiumi Magyar Művelődési Céh.
2022. augusztus 19., 09:302022. augusztus 19., 09:30
2018-ban a siteri református egyházközség és a Partiumi Magyar Művelődési Céh közösen arra vállalkozott, hogy Szent István napján minden évben zenei ünnepséget szervez a siteri Árpád-kori templomban.
Az ünnepi műsorban felcsendülnek a legősibb hitet szolgáló népdalok, legszebb himnuszok, zsoltárok, imádságok, a kínálatban hangsúlyt kapnak a Szent Istvánról szóló népénekek és az aratódalok. A magyar nyelvű egyházi ének valójában hungaricum, mert ebbe a műfajba egyedülálló módon épültek be a magyar népi motívumok, dallamok.
Az Élesdi Művésztelepet 1997-ben alapították a Magyar Képzőművészeti Egyetem akkor másodéves hallgatói a Bihar megyei Élesden. Így maga a művésztelep immáron több mint negyed évszázados, az idei volt a 26. alkalom. A művésztelep tagjai az eltelt évtizedek alatt részben kicserélődtek, néhányan elmaradtak, és újabb művészek jöttek helyettük, de a lényeg nem változott: azóta is minden nyáron egy hónapot töltenek a Nagyváradtól 38 kilométerre fekvő városkában, és együtt dolgoznak. Az alkotói attitűdök különbözősége ellenére is egyértelmű, hogy a művésztelep helyszíne egyfajta közös mentális térként működik. A művészek szubjektív alkotói világa Élesden közös hellyé válik, ahonnan lehetőségük nyílik egymás világaiba betekinteni.
A koncert alapját képezik a Szent László király tiszteletére írt zenetörténeti emlékeink, a lovagkirály szentté avatása, 1192 és a 20. század eleje között keletkezett legértékesebb liturgikus és népi énekek. A projekt újszerűsége leginkább abban rejlik, hogy a régi korok zenei értékeit új hangzásvilággal menti át a mába.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!