A héten zajlik Csíkszeredában a 4. Lurkó Fesztivál, a gyermek- és ifjúsági előadásokat felvonultató színházi találkozó.
2016. május 17., 11:532016. május 17., 11:53
A szervezők közlése szerint a csíkszeredai gyermekek, tizenévesek és egyetemisták egyaránt találhatnak kedvükre valót a programban, de a felnőttközönségnek is szolgálnak „néhány csemegével”. A rendezvény vasárnapig tartó programjának idei „vezérfonalát” a győri Vaskakas Bábszínház bemutatkozása jelenti, hiszen a társulat öt produkcióját hozza el Csíkba, amelyekkel öszszesen tíz alkalommal lép fel a fesztivál első három napján.
Hétfőn a Nagy István Művészeti Középiskola 1–2. osztályos diákjainak két csoportja mutatta be bábelőadásait. A győrieken kívül szintén Magyarországról érkezik a Nézőművészeti Kft. két osztálytermi produkcióval, Juhász Kata Társulata egy tornatermi táncelőadással, a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház pedig egy, családi programként kínált cirkuszjátékkal, valamint egy 14 éven felülieknek szóló ír történettel.
Erdélyből és a Partiumból is érkeznek vendégek a fesztiválra: a marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház román társulata Kipling-mesével, a nagyváradi Lilliput Társulat rendhagyó irodalomórával, a kolozsvári Puck Bábszínház pedig egy szabadtéri előadással kapcsolódik a gazdagnak ígérkező programba. A házigazda Csíki Játékszín a Hamupipőkén kívül egy új előadás premierjével rukkol elő a fesztiválon, az 1–4 éveseknek szánt Pity-Palatty című, közös játékkal végződő stúdiószínházi bemutatóval, melynek alkotói Sípos Tünde, Keresztes Szabolcs, Salamon Orsolya, Bíró Zsuzsa és Dálnoky Csilla.
A fesztiválon a 7 vendégtársulat 15 produkciót ad elő, összesen 23 alkalommal. A programról a Csíki Játékszín honlapján lehet tájékozódni. Kedden a győri Vaskakas Bábszínház két-két alkalommal adja elő a Szemenszedett mese, illetve Az időnk rövid története című előadást a Csíki Játékszín Hunyadi László kamaratermében, a budapesti Juhász Kata Társulata pedig a Nagy Imre Általános Iskola tornatermében lép fel a Bemelegítés című táncelőadással.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!