2009. július 24., 11:142009. július 24., 11:14
Kapolcsi Völgytalálka néven rendeztek az érintett önkormányzatok a korábbi Művészetek Völgye elnevezésű rendezvényhez hasonló, ám a szükséges támogatások hiányában szerényebb fesztivált. Amint arról korábban beszámoltunk, az év elején derült ki, hogy a szükséges állami támogatás hiányában idén tényleg nem kerül megrendezésre a 2007-ben például 240 millió forintos költségvetésből finanszírozott Művészetek Völgye rendezvénysorozat, még a tavalyi formájában sem, mely már szerényebb pénzalapból gazdálkodhatott, Bűvészetek Völgye néven. Azonban az érintett települések, Kapolcs, Monostorapáti, Nagyvázsony, Öcs, Taliándörögd és Vigántpetend polgármesterei egy júniusi sajtótájékoztató keretében bejelentették, hogy az érintett önkormányzatok összefogva, önerőből, a lakosok felajánlásaiból és pályázati pénzekből finanszírozzák majd Völgykavalkád néven azt a kulturális rendezvénysorozatot, melyet hiánypótlónak szánnak.
A rendezvényt, mely tegnap kezdődött, végül Kapolcsi Völgytalálka néven szervezték meg. „A település életerejét mutatja, hogy szinte a nullából mégis rendez fesztivált – mondta Lasztovicza Jenő, a Veszprém megyei közgyűlés fideszes elnöke a fesztivál tegnapi megnyitóján – A Balaton-felvidéki község ötnapos fesztiváljára remélhetőleg sokan eltalálnak, még ha reklámra nem is volt pénz” – tette hozzá.
Göntér Gyula, Kapolcs polgármestere szerint Kapolcs ma „az életéért, a fennmaradásáért harcol”, de sok ember munkájával sikerült a völgytalálkát megvalósítani.
Ezt követően a Kuti-kastélyban több művész kiállítását nyitotta meg Vince Mátyás, a Magyar Távirati Iroda Zrt. elnöke. Mint mondta: Bukrán Edit keramikus művész „csodálatos, egyedi kézműves kancsókat, tálakat készít”. Szintén a kastély ad otthont Lencsés Ida textilművésznek Tekercsek című kiállítása.
Horst Schmeck fotóművész Kapolcsi arcok című tárlata a helybeli emberekről készült portrékat mutatja be. A művésznek egyébként jelentős nyugat-európai újságokban jelennek meg fényképei, és állandó fotósa a kölni zeneakadémia produkcióinak is.
Fekete Gyula fafaragó pásztorbotjai is láthatók a kastélyban, a közeli tűzoltószertárban pedig három fiatal művész – 308-as csoport néven – egy magyar népmese, a Lóvá tett sárkány nyomán festették képeiket a falakra.
Az ötnapos rendezvénysorozatot igyekszik gazdagítani jelenlétével a Fiatal Írók Szövetsége is, melynek szerzői a vigántpetendi Bálaszínházban mutatkoznak be: naponta két-két költő, író beszél majd munkásságáról, olvas fel műveiből, a felolvasásokat pedig kötetlen műhelybeszélgetések követik.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.