2007. június 13., 00:002007. június 13., 00:00
A falfestmény az érsek hajdani, közel 300 évig föld alá temetett dolgozószobájának falát díszítette, a török megszállás alatt vallási okokból lekaparták a freskóról a festett szempárt.
A Hiller István magyar oktatási és kulturális miniszter által a Római Magyar Akadémián, majd egy firenzei szakmai konferencián tett bejelentés művészettörténeti szenzációnak számít – ám a szakértői vélemények megoszlanak az alkotó kilétét illetően. Bár a félezer éves műalkotás értékéhez nem fér kétség, egyes művészettörténészek ismeretlen olasz festőt vagy a Mátyás király halála után Esztergomban dolgozó Albert mestert vélik a mű valódi szerzőjének. A képet 1934-ben először feltáró Gerevich Tibor nem tulajdonította a freskót Botticellinek, a jelenlegi restaurálási munkát vezető Wierdl Zsuzsanna és Prokopp Mária szerint több jel is Botticelli-féle korai alkotásra utal. Mindeddig a kutatók úgy tudták, Botticelli kizárólag Itáliában alkotott.
A képek legfelső rétege visszaállíthatatlanul elpusztult, a négy sarkalatos erény, köztük a Mértékletesség freskójának teljes helyreállítása legkevesebb három évet vesz igénybe.
MTI
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.