Huszonhat, székelyföldi témát érintő filmmel jelentkeztek az alkotók az október 15–17. között megszervezésre kerülő Székelyföldi Dokumentumfilm-szemlére – tudtuk meg a program főszervezőjétől, Szabó Károlytól.
2014. október 08., 18:092014. október 08., 18:09
A filmrendezőként és a városi könyvtár látvány- és hangzóanyagtárának vezetőjeként is ismert Szabó Károly elmondta: a filmszemle a szombaton kezdődő 5. Székelyföld Napok keretében zajlik majd. A végleges program péntekig áll össze, az érdeklődők megtekinthetik többek között a nemzetközi filmfesztiválokon is sikereket elért, Csíkszentdomokoson készült Szerelempatak című alkotást, Sós Ágnes filmjét.
Szabó Károly koordinálta egyébként az idei Filmtettfeszt udvarhelyi vetítéseit is, és azt tapasztalta, hogy a városban van igény a moziélményre.
„A Kaufland parkolójában, ahol az Isteni műszak (2013) című filmet vetítettük, azt szerettük volna elérni, hogy egy szokatlan, de szem előtt lévő helyszínt is bekapcsoljunk a fesztiválba. A többi helyszín kiválasztásánál azt a szempontot tartottuk szem előtt, hogy a fesztivál egy kicsit nosztalgikus, retró-mozis legyen, és ezt a lehetőséget alaposan meglovagolva bejártuk azokat a helyszíneket, amelyek mozitermekként / terekként működtek hajdanán” – elevenítette fel tapasztalatait Szabó.
Az első vándormozik sátrakban üzemeltek Udvarhelyen már 1903-tól, Szabó Károly szerint ezt szerették volna felidézni a szabadtéri autós mozival. A Filmtettfeszt keretében ugyanakkor vetítést szerveztek az egykori Homoród moziban, majd a volt Olympia moziban, amely mostanság a Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola koncerttermeként fungál.
„Az örömteli tapasztalat az, hogy a városlakóknak van igényük a közösségi mozizásra, ezt támasztja alá a látogatók magas száma. Az autósmozin különösebb hírverés vagy szervezés nélkül is több mint negyven autó volt, a Homoródban közel hetvenen, az Olympiában pedig több mint 200-an nézték meg a filmet. Összességében mintegy ötszázan látogatták a vetítéseinket. A könyvtár alagsorában pedig hagyományosan, filmklub jelleggel vetítettünk, ahol a legkisebbek ismét ízelítőt kaphattak a mozivarázsból” – mesélte Szabó.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!