Visky András író (balra), Lengyel Anna dramaturg és Zalán Tibor költő a díjátadón
Fotó: MTI
Átadták a drámaírókat jutalmazó Szép Ernő-díjakat a magyar dráma napján: az elismerést Zalán Tibor, Visky András és Lengyel Anna vette át csütörtökön a budapesti Bajor Gizi Színészmúzeumban tartott ünnepségen.
2017. szeptember 21., 23:232017. szeptember 21., 23:23
2017. szeptember 21., 23:272017. szeptember 21., 23:27
A Szép Ernő kuratórium döntése alapján az idén Zalán Tibor kapta a Szép Ernő-életműdíjat évtizedeken átívelő drámaírói és színházi tevékenységéért, költői nyelvéért és széles műfaji merítésű, folyamatos dramaturgiai munkájáért. A díjazottat méltatva Szörényi László irodalomtörténész beszélt drámaírói, dramaturgiai és tanári munkásságáról. Életművét méreteiben és jelentőségében is hatalmasnak nevezte, kiemelve A revizorból készült átiratát, A rettentő görög vitéz című művét, Kései Berzsenyi-esték című versét, és felhívta Zalán Tibor figyelmét egy Berzsenyi-drámatöredékre, azt kérve tőle, fejezze be a művet.
Szép Ernő-díjat kapott Visky András eddigi drámaírói munkásságáért, különös tekintettel a Visszaszületés című művére, a XXI. század egzisztenciális kérdéseinek filozófiai mélységű megközelítéséért. A drámaírónak, a kolozsvári Állami Magyar Színház művészeti igazgatójának gazdag munkásságát Radnóti Zsuzsa dramaturg méltatta az ünnepségen.
A Visszaszületés című műről elmondta, hogy annak ihletője és kiindulópontja Kertész Imre Kaddis a meg nem született gyermekért című regénye, amelyet annyira magáénak érzett Visky András, hogy háromszor is nekirugaszkodott a színpadi adaptálásnak. „Így jött létre a színmű, amely szinte önálló alkotás” – mutatott rá Radnóti Zsuzsa.
Szép Ernő-különdíjat vehetett át Lengyel Anna, a PanoDráma dokumentumszínház létrehozásáért és működtetéséért, a kényes társadalmi kérdések kritikai súlyú és mindig eleven feldolgozásáért. Ascher Tamás Lengyel Anna munkáját méltatva felidézett néhány fontos időszakot és eseményt a dramaturg munkásságából, megemlítette kimagasló tolmácsi segítségét a kazincbarcikai amatőrszínházi fesztiválon vagy amikor Franciaországban rendezett. Hangsúlyozta, hogy Lengyel Anna rengeteget segített a magyar színház külföldi elismertetésében és az alkotók külföldi munkájában is. A díjakat Szedlacsek Emília, az Emberi Erőforrások Minisztériumának főosztályvezetője adta át, majd a díjazottak munkáiról filmösszeállítást láthatott a közönség.
A drámaírók számára alapított Szép Ernő-díjról Ács Piroska, az idei évtől a Petőfi Irodalmi Múzeum keretében működő Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (PIM-OSZMI) igazgatója elmondta: az elismerést évente szakmai kuratórium ítéli oda. A kuratórium elnöke Radnóti Zsuzsa (Magyar Színházi Társaság), tagjai Dobák Lívia dramaturg (Színházi Dramaturgok Céhe), Bereményi Géza író, rendező (Thália Társaság), Forgách András (Szépírók Társasága, Drámaírói Kerekasztal), Pozsgai Zsolt drámaíró, rendező (Magyar Írószövetség) és Tóth Erzsébet költő (Magyar Művészeti Akadémia). A díj anyagi fedezetét az Emberi Erőforrások Minisztériuma biztosítja. A három díjazott idén egymillió forinton osztozik.
Prőhle Gergely, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) főigazgatója kiemelte, hogy a Szép Ernő-díj átadását hatodszor tartják az OSZMI kiállítóhelyén, a Bajor Gizi Színészmúzeumban. „Jó lenne, ha minél több hasonló esemény jönne itt létre, és a Bajor Gizi Színészmúzeum sokkal inkább bekapcsolódna a kulturális körforgásba” – tette hozzá Prőhle Gergely, aki az eseményen átadott az OSZMI gyűjteményébe egy Bajor Gizinek dedikált Szép Ernő-kötetet. A Szép Ernő-díjat 1984-ben alapította Pogányné Szép Berta, Szép Ernő húga. 1992-ig csupán egy alkotó, a legjobb drámaíró vehette át, 1992-től azonban a díjazottak köre 2-3 főre bővült.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!