2009. február 20., 09:112009. február 20., 09:11
A Munkácsy-díjas művész kettős könyvbemutatóra válogatta össze legújabb munkáit: a tárlatmegnyitón Jánó Mihály művészettörténész Színek és legendák. Tanulmányok az erdélyi falfestmények kutatástörténetéhez című kötetét és a Pallas–Akadémia Könyvkiadó Műterem-sorozatának Vinczeffy László munkásságáról szóló albumát mutatták be. A festőművész nagyméretű, szuggesztív alkotásaival összhangban, melléjük állítottak ki középkori erdélyi falfestmények nyomán készült három pannót.
A kiállítást és a kettős könyvbemutatót Sarány István, a csíkszeredai kiadó szerkesztője nyitotta meg. Kifejtette, Jánó Mihály könyve két borítólap közé sűrített tudomány és művészet. Az évtizedek során hivatástudattal és alázattal végzett kutató-, feltáró- és restaurátori munka találkozik benne. Vinczeffy László képei a világon bárhol ugyanazokat a képzeteket, társításokat keltik.
A festő és a művészettörténész munkásságában is az alázat a kulcsszó, a két könyv és a kiállított festmények is azt sugallják, hogy a hatalmas tudáshoz mérhetetlen alázat társul, és ez a szakmai és a közönségsiker záloga, fejtette ki Sarány István. Jánó Mihály könyvének sepsiszentgyörgyi bemutatóját Kónya Ádám emlékének ajánlotta, akivel éveken keresztül tréfásan „nyakas kálomistának” és „holmi pápistának” titulálva egymást járták a székelyföldi templomokat.
Jánó szerint a középkori nyugati művészet keleti határán, az erdélyi középkori egyházművészet Európa bármely vidékével egyenrangú, és feltárása a 19. században a magyar nemzeti tudatot erősítette. Vinczeffy László egyéni tárlatát Márton Árpád csíkszeredai festőművész nyitotta meg, úgy jellemezve a művész legújabb alkotásait, hogy belső lelki nyomatait, látomásait, egy valóságon túli világot önt képekbe.
A szürreális festményeken időtlenségből hozza a jelképrendszereket, a rácsok közé zárt érzelemvilágot, így teremti meg sajátos egyéni világát. Márton Árpád szavai szerint az új képek elgondolkodtatóak, metafizikusak, és bizonyítékai annak, hogy jó helyre került tavaly a Munkácsy-díj.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.