Csütörtöktől vasárnapig számos koncerttel, táncházzal és egyéb kísérőrendezvénnyel várja az érdeklődőket az első mérai világzenei fesztivál. A szervezők az első két nap eseményeire ingyen várják az érdeklődőket.
2016. július 26., 19:112016. július 26., 19:11
Mindössze 20 százaléka kelt el a most hétvégén, július 29–31-e között sorra kerülő Méra – World Music Fesztiválra szóló jegyeknek, a szervezők azonban arra számítanak, hogy a helyszínen számottevően többen vásárolnak majd belépőt – mondta el Bethlendi András és Varga Zoltán, a rendezvénysorozat két főszervezője kedden a kolozsvári K+ közösségi térben tartott sajtótájékoztatón.
Jámbor, a kabalabivaly
A világzenei csűrfesztivál mérai helyszínén már az utolsó simításokat végzik, és bár a programsorozatot hivatalosan csak péntek délután nyitják meg, a fesztiválozók már csütörtöktől kezdődően zenés programok közül válogathatnak a Kolozsvártól 13 km-re található településen. A csütörtöki és pénteki rendezvények ráadásul ingyenesek, csak a szombati és vasárnapi programokra kell jegyet váltani.
Csütörtökön a Góbé zenekar lép fel, pénteken pedig az I. Kalotaszegi Zenésztalálkozón vehetnek részt az érdeklődők a Csűrszínpad előtt. A kalotaszegi településen egyébként több helyszínen várják a látogatókat (Csűrszínpad, Szarka-telek, Csűrstúdió, Csűrfia, Jámbor Zóna), és a nyolc meghívott zenekar mellett közösen lépnek fel palatkai és kalotaszegi zenészek, a Fölszállott a páva című népzenei tehetségkutató felfedezettjei pedig gálaműsort tartanak.
Az erdélyi és magyarországi zenekarokon – a Góbé zenekar, az Esszencia, a Harmadik zenekar, a Buda Folk Band, Herczku Ágnes & Nikola Parov Quartet, a Tárkány Művek, illetve a Nadara – kívül a holland Limberger Tcha és Benjamin Clément is zenél majd. A Szarka-teleken végig folk-kocsmában mulatozhatnak a táncoslábú résztvevők, itt csütörtök este a Harmadik zenekar húzza a talpalávalót. Egy Jámbor Zónát is kialakítottak azok számára, akik a csendet, a nyugalmat élveznék a programok közötti szünetekben. Az elnevezést a rendezvény 30 éves kabalaállata, Jámbor, a bivaly inspirálta.
Kísérőrendezvények kicsiknek, nagyoknak
A zenei műsorokon kívül változatos kulturális tevékenységeken is részt vehetnek a Mérába látogatók és a helyiek. A Csűrstúdióban dokumentumfilmeket vetítenek, a Csűrfiában pedig gyerekeknek szóló programokat szerveznek: kézműves foglalkozások, gyerekelőadás, gyerektáncház, néptáncoktatás és bábszínház is várja a kicsiket. A mérai népviseletet is megismerhetik az érdeklődők, ezt kétszer is bemutatják majd a helyi tájházban. Az Igen, tessék!-eresznél kerekasztal-beszélgetéseken vehetnek részt a fesztiválozók, többek között a szórványközpontokról és a Páva-jelenségről is szó lesz.
A helyszín vonattal, autóbusszal, autóval, biciklivel és taxival is megközelíthető. Ez utóbbi például a szervezők szerint nagyjából 30 lejbe kerül. A természetvédelem jegyében pedig a Facebook-esemény platformján található Telekocsi elnevezésű programmal is kijuthatnak azok, akik szívesen társulnának más odautazókhoz. A résztvevők sátorhelyet bérelhetnek, de helyieknél is megszállhatnak. Szállást a camping@meraworldmusic.com e-mail címen lehet foglalni.
A jegyeket elővételben a Méraworldmusic.com, illetve a Biletmaster.ro oldalon lehet megvásárolni. A napijegy ára elővételben 29, a bérleté 49 lej. A fesztivált támogatni vágyók adományjegyet is vásárolhatnak. A helyszínen a jegyek ára 10 lejjel lesz drágább.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!