Két és fél ezer látogatója volt a kolozsvár melletti Mérának a csütörtöktől vasárnapig tartó Méra – World Music elnevezésű csűrfesztivál első kiadásán. A programsorozat vasárnap este a magyarországi Esszencia zenekar koncertjével ért véget.
2016. augusztus 01., 19:402016. augusztus 01., 19:40
2016. augusztus 02., 12:302016. augusztus 02., 12:30
Vasárnap este a magyarországi Esszencia zenekar koncertjével ért véget a Méra – World Music elnevezésű csűrfesztivál első kiadása. Erdély első világzenei csűrfesztiváljának programjai négy nap alatt több mint 2500 látogatót vonzottak a Kolozsvártól 14 kilométerre fekvő kalotaszegi településre, a szervezők szerint „minden korosztályból és a világ minden tájáról.”
A diófa is esernyő
A július 28–31. között első alkalommal megszervezett fesztivál résztvevőinek hangulatát a néha-néha elszomorodó időjárás sem tudta elrontani. Az egyik helyszín, a Szarka-telek nagy diófája is „esernyőként” szolgált alkalomadtán, de az eső után kisütő nap gyorsan elfeledtette a korábbi záporokat.
Ugyan a hivatalos megnyitó csak szombaton délután volt, a fesztivál „megelőzve önmagát” már csütörtök este kezdetét vette. A ráhangolónapok csak a népzenéé voltak, a magyarországi Góbé Zenekar csütörtöki koncertje és a pénteki Első Kalotaszegi Zenésztalálkozó, no meg persze a minden esti örömzene és táncház is megalapozta a hangulatot.
Hagyomány és kortárs szellemiség
Szombaton és vasárnap a program már összetettebb volt, és nemcsak a zene csábította az embereket, hanem aki szeretett volna, többek között kerekasztal-beszélgetésen vagy filmvetítésen, közönségtalálkozókon vagy hangulatos folkkocsmában is múlathatta az időt, de a mérai viselet történetével, szimbolikájával is meg lehetett ismerkedni. Míg ezek a kora délutáni programok zajlottak, nem volt nagy tömeg, a lacikonyhák asztalánál és a patakon túli gyümölcsösben kialakított Jámbor-zóna függőágyaiban, illetve raklapból megépített ülőalkalmatosságain lehetett helyet találni. (A pihenésre szolgáló Jámbor-zóna egyébként a fesztivál kabalaállatáról, Jámborról, a 30 esztendős bivalyról kapta a nevét.)
Azonban a délutáni programok, a különféle stílusú koncertek vagy éppen a Fölszállott a páva tehetséges fellépőinek szombati gálaműsora igencsak vonzotta a közönséget. Ez utóbbi műsor igen érdekes hangulatú volt azok számára, akik meghallgatták a délutáni beszélgetést, amikor is épp a színpadi néptáncnak és a hagyományőrző csoportok „versenyeztetésének”, a Páva-jelenségnek az árnyoldaláról is szó esett. Szombat este a Tárkány Művek koncertje a már amúgy is igen vibráló hangulatot csak fokozta, míg végül a szombati nap csúcspontja a Herczku Ágnes és Nikola Parov Quartet koncertje volt.
A szervezők nemcsak a zenei kínálatban törekedtek a hagyományos és kortárs szellemiség ötvözésére, hanem a fesztivál helyszínének a kialakításában, a filmes programok, a kerekasztal-beszélgetések témáinak és a kiállításoknak az összeállításában is, és nem utolsósorban a gyerekek számára is tartogatott élményeket a helyszín.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!