Fotó: Krónika
2007. augusztus 07., 00:002007. augusztus 07., 00:00
Erről számolt be Gulyás Gábor, a kiállításnak otthont adó MODEM Galéria igazgatója Nagyváradon tartott sajtótájékoztatóján. Az igazgató elmondta: Az igazi Da Vinci című kiállítást az elmúlt évben a firenzei Uffizi Képtárban, idén tavasszal Tokióban, a Japán Nemzeti Múzeumban láthatta a közönség, és mindkét helyszínen óriási sikert aratott. A tárlat erdélyi és partiumi népszerűsítése kiemelten fontos a szervezők számára, mivel eddig nagyszámú romániai látogató jelezte részvételi szándékát, vásárolt belépőjegyet a sok szempontból egyedinek számító tárlatra. „A debreceni kiállításon eredeti Da Vinci-művek és a reneszánsz zseni rajzai alapján készült installációk kerülnek bemutatásra. Ez valóban egyedi alkalomnak mondható, tudván, hogy a művésztől mintegy 20 műalkotás maradt fenn napjainkra, melyekre – a szigorú védettségi kritériumok miatt – nem jellemző, hogy külföldre szállítsák” – jelentette ki Gulyás. Az eredeti művek mellett 40 tévékészülék, tucatnyi projektor és animáció segítségével mutatják be a művész templomfreskóit, valamint a tervezett, ám befejezetlenül maradt munkáit. A debreceni tárlat látogatói saját maguk indíthatják be Da Vinci fából készült mozgó oroszlánját, a világon elsőként csodálhatják meg a művész néhány, ez alkalomból nyilvánosság elé tárt vázlatát és tanulmányát.
„Elsősorban tudományos szempontból érdekes, releváns ez a kiállítás, komplex módon mutatja be Da Vinci gondolkodásmódját a rendkívül izgalmas installációk révén. Ezenkívül ez lesz az első alkalom, amikor külföldről Leonardo da Vinci-mű érkezik Magyarországra” – tette hozzá Gulyás Gábor. A reneszánsz mester munkásságát bemutató tárlatok eddig többnyire valamely szűkebb területet, a festészetét, technikai újításait, az anatómiai vagy a repüléssel kapcsolatos tanulmányait mutatták be. Ez a kiállítás átfogó képet próbál nyújtani arról a Leonardóról, aki szünet nélkül, lenyűgöző leleménnyel fáradozott az ésszerű folyamatok megfejtésén. A kiállítás létrejöttén több mint száz ember dolgozott, közöttük a Leonardo-kutatás olyan szaktekintélyei, mint Marzia Faietti, a firenzei Uffizi múzeum munkatársa vagy Paolo Galuzzi, az itáliai Scienzia történelmi múzeum igazgatója. Munkájuknak köszönhetően az eddigi legpontosabb Leonardo-művek rekonstrukciói csodálhatók meg a kiállításon. Utóbbiak közé tartozik a világpremierként bemutatásra kerülő, a művész által Francesca Sforzának ajánlott hatalmas lófigura – a Koloszszus. Ez a monumentális lovas szobor lett volna da Vinci életének főműve, 16 éven át dolgozott rajta. A 7,2 méter magas szobor agyagmodellje el is készült – az öntés a kor technikai nehézségei ellenére is megvalósult volna –, ám a szobornak szánt bronzot egy háború miatt ágyúöntésre kellett felhasználni. A harcok során a szobor agyagmodellje is megsemmisült. Leonardo azonban kilencezer feljegyzésben rögzítette, és hagyta ránk a szoboröntés részleteit, így a szakembergárdának a művész utasításait követve sikerült rekonstruálniuk a szobrot. Az eredeti tervektől annyiban tértek el, hogy a műalkotás nem bronzból, hanem egy új szabadalomnak köszönhetően üveggyapot-technológiával készült el.
A tárlat a debreceni MODEM galériában augusztus 16–november 16-a között tekinthető meg. A belépőjegyeket interneten lehet igényelni. A jegyeken – a látogatási nap mellett – a galériában kiállított anyag megtekintésének lehetséges időpontja is fel van tüntetve. Erre a látogatóknak érdemes figyelniük, hiszen ha az előre egyeztetett időpontban nem tudnak elmenni a kiállításra, az újabb látogatási időpontot szintén előre kell jelezniük. Bővebb információt a tárlatról a www.azigazidavinci.hu honlapon találni, belépőjegyeket a MODEM debreceni pénztáránál, illetve a www.jegymester.hu címen és a Ticket Express jegyirodákban lehet vásárolni.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.