Fotó: Krónika
2007. február 02., 00:002007. február 02., 00:00
A rendező „a két öntörvényűzseni”, Ady és Lajkó művészetét többtekintetben is hasonlónak érzi. Ady szerelmes verseinekrészleteit az M Stúdió mozgásszínháziműhely négy művésze mondja el, az együttestizenegy táncosa pedig tánccal „kíséri”a sorokat.
Az előadás elsősorban aszenvedélyről szól: a beteljesülésig aFérfinak és a Nőnek változnia kell, a szereplőkennek a folyamatnak a stációit jelenítik meg.Bocskay Anna tüllből készült jelmezei Ady korátidézik, absztrakt elemekkel kiegészítve. AzÖlelésben stúdió-előadásnak készül,de nagyszínpadra is alkalmazható; a rendező szerintdíszlet nélkül ugyanúgy „működik”.A tervek szerint iskolákban is előadják majd. „Azelőadás elsősorban vizuálisan kívánhatni a nézőre, akit viszont szórakoztatni isszeretnénk” – vallja a rendező. A péntek estibemutatót követően a társulat szombaton éshétfőn, valamint február 13-án játsszaSepsiszentgyörgyön az előadást, amelyet Budapesten,a Művészetek Palotájában is bemutatnak majd. AHáromszék Táncegyüttes legközelebbfebruár 10-én látogat el Budapestre, aSorsfordulók és az Erdélyország az énhazám című előadással.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.