Rómeó és Júlia „Apáczai” módra. A William Shakespeare drámája nyomán készült musical magával ragadta a nagyérdeműt
Fotó: Facebook
Hidegrázás, libabőr és taps az első öt percben – ezek akár egy jó előadás ismérvei is lehetnének, ugyanis az új apáczais szuperprodukció péntek esti bemutatója ezt váltotta ki a közönségből. A kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum vegyeskara és az Osrick Egyesület a kétezres évek musical-játszásának egyik legikonikusabb darabját, Gérard Presgurvic Rómeó és Júlia című örökérvényű musicaljét állította színpadra a kincses városi magyar operában.
2019. július 13., 16:582019. július 13., 16:58
2019. július 13., 17:372019. július 13., 17:37
A zsúfolásig telt teremben szülők, nagyszülők, barátok, „színészkollégák”, és olyan osztálytársak ültek, akik – elmondásuk szerint – eddig minden apáczais darabot megkönnyeztek. Ugyanis a vegyeskar már több nagysikerű produkciót – Dzsungel könyve, Mozart! – tud maga mögött, és
Lovassy Cseh Tamás, az előadás rendezője a Krónika érdeklődésére elmondta, az apáczais projektek esetében nem igazán tud az ember elbukni, ráhibázni, hiszen közismert zenés darabokról van szó, amelyeket diákok játszanak. „Azt szoktam mondani, hogy ezt már csak azzal lehetne fokozni és úgy lenne még biztosabb a siker, ha kiskacsákat és kiskutyákat vinnék fel a színpadra. Viszont a bukás lehetőségének kizárása nagy csapdahelyzet is, hiszen az ember könnyen elkényelmesedhet, ezért a munka során folyamatosan arra törekszünk, hogy még véletlenül se legyen semmilyen felmerülő kérdésre, vagy problémára az a válasz, hogy diákokra való tekintettel megengedhető a baki, illetve a profizmus hiánya” – részletezte a rendező. Hozzátette,
„Úgy gondolom, hogy a bemutatón ezt sikerült ismételten meglépni, és nem egy egyszerű diákszínjátszó csapat, hanem profi emberek közös munkájának eredményeként jött létre a produkció. Mindaz, amit szeptemberben elgondoltunk és megálmodtunk, tulajdonképpen pénteken született meg teljes egészében. Elképesztő, hogy szinte hibátlan volt, és nagyon magas szakmai színvonalú” – mutatott rá Lovassy.
Kifejtette, a Shakespeare által feltett lényegi, az emberi kapcsolatokat meghatározó kérdések valamilyen formában jelen vannak a szereplők mindennapjaiban.
– mondta a rendező. Hozzátette, a zenei anyag lényegesen nehezebb volt a tavaly bemutatott Mozart! musicalhez képest, a koreográfiák sokkal dinamikusabbak voltak, sokkal több erőlétet, figyelmet, pontosságot kívántak, illetve nagyobb díszlettel is dolgoztak, mint a Mozart!-ban.
A Rómeó és Júlia szereplőválogatásánál bárki számára lehetővé tették a részvételt, így különböző generációk – gimnazisták, egyetemisták és már egyetemet elvégzettek – alkották a színes, nyitott és elhivatott csapatot. „Nyilván borzasztó nagy élmény ennyi ember előtt, ekkora történetet megmutatni, és érezni azt, hogy 700-800 ember egyszerre lesz szerelmes a teremben. Ez nagyon feltölti a szereplőket, és a legfontosabb, hogy megtapasztalják, milyen szabadon létezni, mindenféle kontroll nélkül” – hangsúlyozta Lovassy. Hozzátette, bár a próbák során kialakul a játékszabály és a történet kerete, a színpadon végtelen szabadságot tapasztalnak meg az alkotók. Szerinte hetekre, hónapokra, évekre, és ha jól dolgoznak, akkor talán egész életükben lesz viszonyítási pontjuk arra vonatkozóan, hogy mit jelent szabadon létezni – és ez nagyon fontos.
Az előadás alkotói: Lovassy Cseh Tamás (elcsété) – rendező; Szabadi Ildikó – zenei vezető; Gábor Zsófia – díszlet- és jelmeztervező; Jakab Melinda – koreográfus; Kiss Tünde – dramaturg.
A produkciót vasárnap 18 órától ismét megtekinthetik az érdeklődők a Kolozsvári Magyar Opera nagytermében.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
szóljon hozzá!