Fotó: A szerző felvétele
2009. augusztus 04., 09:342009. augusztus 04., 09:34
„Nívós, nemzetközi fesztivállá nőtte ki magát a Muuuvi Fest” – állapította meg a díjkiosztót követő kötetlen beszélgetés során Eugen Moritz, a kolozsvári képzőművészeti egyetem tanára. Moritz immár negyedik éve rendszeresen végignézi az ötödik kiadására arculatában is megváltozott, idéntől Muuuvi Fest néven futó nemzetközi rövidfilmfesztivál filmtermését, és idén nyugtázta először elégedetten, hogy a fesztiválon a magyarországi és romániai filmeseken kívül számos más országból is jelentkeztek versenyzők. A verseny díjazottjai is számos nemzet képviselői.
A rangsort nemzetközi zsűri állapította meg, tagjai között volt a román Cătălin Leescu díjnyertes filmrendező, az Országos Filmközpont ösztöndíjasa, a Carter Films független produkciós cég társtulajdonosa; a román Andrei Gheorghe sztárműsorvezető, a Realitatea Tv Ultima oră című adásának műsorvezetője; az angol Max Hattler, a Royal College of Art mesteri diplomás animációs filmrendezője, a hang, zene és kép közötti kapcsolatok kutatója; az olasz Andreea Martignoni filmtörténet- és animációselmélet-kutató és a világhírű BLU graffitiművész hivatalos képviselője.
A legjobb karakternek járó Vértehén-díjat (BlodyCow Award) az Amerikai Egyesült Államokban alkotó Jake Armstrong nyerte. A The Terrible Thing of Alpha-9! című filmben szereplő sok szemű, sok lábú szörnyeteg eleinte szimpatikus figurának tűnik, míg ki nem derül róla, hogy az egyébként lakatlannak tűnő bolygón gúlába gyűjti áldozatait. „Igazi, karakteres figura, egy olyan rajzfilmszereplő, amellyel akár egy rajzfilmsorozat is elképzelhető” – állapította meg a díjkiosztó filmvetítés után egy néző.
A legjobb animációnak járó díj Németországba kerül, tulajdonosa Moritz Mayerhofer, aki az Urs című filmjével érdemelte ki a díjat. A legjobb rövidfilmnek járó kolompot Otilia Babără nyerte a The Rug című filmjével; a legjobb kísérleti film díját Anca Oproiu vehette át a The Wonderful Unhappiness című filmjéért. Az idén először dokumentumfilm kategóriában is nevezhettek a filmesek, a Muuuvi Fest legjobb dokumentumfilmese az erdélyi Visky Ábel lett, aki a We Are the Champions című filmjével nyerte el a díjat. A legjobb operatőrnek járó elismerést Liviu Leleu és Dorin Moldoveanu vehette át a My Name Is… című filmért; a Muuuvi Fest legjobb rendezője a romániai Ismail Jamaludin lett a Zippo című filmjével; a legjobb filmes diáknak járó díjat Vlad Trandafir és Paul Negoescu kapta a The Fabulous Destiny of Toma Cuzin című filmért.
A filmes berkekben egyre növekvő érdeklődésnek örvendő Muuuvi Fest egyébként az előző évekhez hasonló jó hangulatban zajlott. A pénteki megnyitót megelőzően idén is felvonultatták a fesztivál élő kabalaállatát, Kolcsár Ágoston helybéli gazda Boglárka nevű tehenét, nyakában a nagydíjként szolgáló kolomppal. A fesztiválra egyébként 79 film érkezett a világ minden részéről, a versenyzők közül pedig több mint harmincan részt is vettek a rendezvényen. Az esemény jó légköréhez hozzátartozott a már ismert és közkedvelt Pizza Joe tábori lacikonyhája, illetve az esti koncertek, bulik, amiket az idén angliai, japán és helybéli vizuális művészek show-műsorai tettek még színesebbé.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.