Jellegzetes Medgyaszay-stílus, a veszprémi színház homlokzata
Fotó: Wikipédia
Medgyaszay István építőművész munkásságáról szóló vándorkiállítás érkezik Nagyváradra: a tárlat pénteken délután 6 órától nyílik meg a Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) emeleti kiállítóterében.
2018. június 01., 10:042018. június 01., 10:04
2018. június 01., 11:012018. június 01., 11:01
A kiállítást, melynek védnöke a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ, Bukarestben, Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Resicabányán is bemutatják. A Budapesten született és meghalt építőművész, szakíró
Több szabadalma van: foglalat nélküli izzólámpa, színházi ajtózár, vasbeton mennyezet, ötvözte a népi formaelemeket a vasbeton-technológiájú építészettel. 1911-ben Egyiptomban és Szudánban tanulmányozza a Nílus menti ókori kulturális emlékeket.
A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) építőművészeti tagozata 2017 szeptemberében konferenciával és kiállítással emlékezett meg Medgyaszay István munkásságáról születésének 140. évfordulója alkalmából. A 2018-ban is folytatódó programsorozat keretében a kiállítást határon túli helyszíneken is láthatja a közönség a Nemzeti Kulturális Alap építőművészeti kollégiumának jóvoltából.
Köszöntőt mond Pálfi József, a PKE rektora. Az MMA felajánlásából Duló Károly Medgyaszayról szóló, narráció nélküli, 5 perces rövidfilmjét is megtekinthetik a megnyitóra látogatók. A tárlat 2 héten át lesz megtekinthető naponta 8 és 20 óra között.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!