Fotó: Haáz Vince
Zsúfolásig megtelt a marosvásárhelyi Kultúrpalota kisterme a Marosvásárhelyi Kulturális Központ rendezvényén, amelyen Marosi Barnára, a nemrég elhunyt íróra, újságíróra emlékeztek egykori munkatársai, barátai, ismerősei, olvasói a hétvégén.
2016. február 14., 19:242016. február 14., 19:24
Ötvös József református lelkész, a Vártemplom lelkipásztora lélekhez szólóan, az Újtestamentumból vett példákkal bizonyította Marosi Barna emberi és írói nagyságát, kivételességét.
Az íróra, újságíróra és gazdag életpályájára Gálfalvi Zsolt emlékezett, hangsúlyozva a valóságfeltáró újságíró kivételes látásmódját, a megfogalmazások frissességét és hitelességét. Marosi Barnának a körülmények ellenére is sikerült valóságot közvetítenie az olvasók felé, amelyet átszőtt minden alkalommal a magyar történelem „aranyszálaival”. Riportjai, beszámolói, emlékezései ugyanis mindig egyfajta történelmi leckét is nyújtottak. Elkötelezett kisebbségi újságíró volt – hangsúlyozta Gálfalvi –, ott volt a magyar közösség fontos eseményein, tudósított, riportot készített.
Marosi Barna a Marosvásárhelyi Református Kollégiumban végzett, majd vegyésznek készült, ami életmentő pályának bizonyult, ugyanis 1958-ban, amikor eltiltották az újságírástól, egy bukaresti gyárban, majd a marosvásárhelyi cukorgyárban dolgozott vegyészmérnökként. 1968-ban tért vissza a sajtóba mint az Előre országos napilap tudósítója, utazó riportere. A rendszerváltást követően részt vett a kulturális élet újjászervezésében, a Duna Televízió főszerkesztői, majd alelnöki tisztségét is betöltötte egy ideig. Gyermekkorában találkozott a helikoni írók mindegyikével, akik megfordultak a Bolyai–Molter-házban, a Köteles Sámuel utcában. Alkalma volt találkozni többek közt Móricz Zsigmonddal, Kosztolányi Dezsővel, illetve mindazokkal, akik felkeresték Marosvásárhelyt.
A megemlékezésen részletet vetítettek le a Duna Televízió által készített 2007-es Marosi Barna-interjúból, majd Györffy András és Farkas Ibolya színművészek olvastak fel Marosi riportjaiból és könyveiből részleteket: a városépítő Bernády Györgyről és Kerek István orvosról szóló írásaiból, illetve egy régi háromszéki riportjából, amelyben az ottani falvak híres szülötteit vette számba, például Kőrösi Csoma Sándort, Dózsa Györgyöt, Mikes Kelement, Gábor Áront. Az eseményen közreműködtek a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia előadóművészei, Bartha Lajos, Bartha Ilka, Barabás Boróka és Weber-Csíky Borka Boglárka is.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!