Fotó: Erdélyi Magyar Írók Ligája
Vajdasági és kárpátaljai írók közreműködésével szervez irodalmi karavánt bánsági és partiumi városokban az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
2022. április 04., 13:502022. április 04., 13:50
Az április 6-ig tartó rendezvény keretében hétfőn 18 órától a Temesvári Irodalmi Körnek is otthont adó Küttel Klubban Beszédes István, Hernyák Zsóka és Sándor Zoltán vajdasági szerzők alkotásaival ismerkedhetnek az érdeklődők, az alkotók a Bartók Béla Gimnáziumban is bemutatkoznak. A meghívottakkal Karácsonyi Zsolt, az E-MIL elnöke beszélget. A vajdasági szerzők kedden 11 órától az aradi Csiky Gergely Főgimnázium diákjainak is felolvasnak.
Beszédes István József Attila-díjas költő, drámaíró, műfordító és szerkesztő, irodalomszervező 1961-ben született Zentán, számos vers és drámakötet szerzője. Évtizedek óta a vajdasági irodalmi és kulturális élet meghatározó személyisége, szervezője. Hernyák Zsóka Sinkó Ervin-díjas író, 1991-ben született Zentán, első novelláskötete Morze címmel 2017-ben, Vadas című prózakötete 2021-ben látott napvilágot. Sándor Zoltán, Herceg János-díjas író, szerkesztő, kritikus 1973-ban született Zentán. A Sikoly folyóirat alapító főszerkesztője, számos prózakötete látott napvilágot. Jelenleg újságíróként tevékenykedik.
Dupka György, Shrek Tímea és Sz. Kárpáthy Kata április 6-án 13 órától a Nagykárolyi Elméleti Líceumban, 17 órától a Szatmári Megyei Múzeum dísztermében mutatkoznak be. A meghívott szerzőkkel Demeter Zsuzsa és Papp Attila Zsolt beszélget.
Fotó: Erdélyi Magyar Írók Ligája
Dupka György Berzsenyi- és Julianus-díjas író, újságíró, szerkesztő, kisebbségi és kultúrpolitikus, civilszervezeti vezető, történész a kárpátaljai Tiszabökényben született 1952-ben. A Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közösségének (MÉKK) elnöke, a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet egyik alapítója és jelenlegi igazgatója, a Szolyvai Emlékpark Bizottság titkára. Első verseskötete Ikarusz éneke címmel Ungváron, ezenkívül szociográfiai írások és riportok szerzője.
Shrek Tímea 1989-benszületett a kárpátaljai Beregszászon. A Beregszászi 7. Számú Általános Iskola szervezőpedagógusa és magyartanára, ahol csak kisebbségi (roma) gyermekek oktatásával foglalkozik. A beregszászi székhelyű Kovács Vilmos Irodalmi Társaság alapító tagja. 2014-től rendszeresen publikál a kárpátaljai Együtt című irodalmi és művészeti folyóiratban, valamint novelláit közölte az Irodalmi Szemle, a Napút, a Partium, a Somogy, a Kárpátaljai Hírmondó, a Szózat, az Irodalmi Jelen, a Holdkatlan, stb. Kisprózákat és novellákat ír, közel áll hozzá az írói szociográfia.
Sz. Kárpáthy Kata Beregújfaluban született 1999-ben, Jelenleg magyar nyelv és irodalom szakos hallgató a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán, emellett szociálpedagógiát is tanul. 2018-tól tudósít a Kárpátalja.ma hírportálnak Szabó Kata néven. Novelláit 2019-ben kezdte publikálni, tagja a Kovács Vilmos Irodalmi Társaságnak.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!