Tompa Gábort, a kolozsvári színház igazgatóját, tavaly májusában választották az Európai Színházi Unió elnökévé.
Fotó: Biró István/Kolozsvári Állami Magyar Színház
Tizenegy év szünet után ismét megszervezik az Európai Színházi Unió (UTE) fesztiválját, amelynek ismét a Kolozsvári Állami Magyar Színház lesz a házigazdája – közölte pénteken az erdélyi teátrum.
2019. október 05., 12:012019. október 05., 12:01
2019. október 05., 13:492019. október 05., 13:49
Az UTE FEST nevű seregszemle november 19. és 30. között lesz a kincses városban. A tizenkét napos fesztiválon 15 tagszínház, illetve egyéni tag előadása lesz látható. A közönség többek között olyan rendezők előadásait láthatja, mint Armin Petras, Gabriele Vacis, Simos Kakalas, Andrei Serban, Giorgio Barbiero Corsetti, Marco Solari és Alessandra Vanzi, Boris Lijesevic, Jannisz Leontarisz, Nuno Cardoso, Frank Hoffmann, Botond Nagy, Silviu Purcarete, Margarita Mladenova, Tompa Gábor, Sinkó Ferenc, Michal Docekal, Klim Kozinsky, Eszenyi Enikő, Yvonne Jansen és Rafael Sanchez.
A szervező színház által közzé tett program szerint a seregszemlén egyebek mellett román, olasz, szerb, luxemburgi, portugál, bolgár, orosz, cseh és német előadások láthatók. Magyarországot a Vígszínház képviseli, amely Eszenyi Enikő rendezésében Charlie Chaplin A diktátor című előadását mutatja be.
Az Európai Színházi Unió 1990-ben alakult Giorgio Strehler rendező, a milánói Piccolo Teatro legendás igazgatója és Jack Lang francia politikus kezdeményezéseként. A jelenleg 34 tagot tömörítő szervezetnek a Kolozsvári Állami Magyar Színház 2008-ban lett tagja, Tompa Gábort, a színház igazgatóját pedig tavaly májusában az Unió budapesti közgyűlésén választották a szervezet elnökévé.
Alapvető céljai közé tartozik az európai kulturális örökség megőrzése és továbbörökítése azáltal, hogy fórumot biztosít nemzetközi produkciók számára, támogatja a fiatal művészek egyéni és közös munkáját, találkozásaikat tapasztaltabb szakemberekkel, valamint részvételüket a politikai és társadalmi problémákat kritikusan elemző projektekben.
Az UTE FEST főtámogatói a román kulturális minisztérium, a Bethlen Gábor Alap, valamint a kolozsvári önkormányzat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
Kolozsváron, a magyar opera stúdiójában tartják a vásárhelyi nemzetközi kamarazenei fesztivál beharangozó koncertjét.
Maia Morgenstern hírneves román színművész is oktatni fog a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen (SZFE) iduló zsidó színészképző szakon.
Molnár Vilmos József Attila- és Márai-díjas csíkszeredai író Kőrösi Csoma Sándor csodálatos cselekedetei című könyvéből inspirálódott bábjáték premierjére készül a kolozsvári Puck Bábszínház.
Gy. Szabó Béla művészeti hagyatékából nyílik életmű-kiállítás a nagyváradi Római Katolikus Püspöki Palota második emeleti kiállító termeiben november 8-án, pénteken, 18 órakor – tájékoztatta a Krónikát a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség sajtóirodája.
Ahogy azt Matthijs Wouter Knol, az EFA igazgatója októberben bejelentette, idén már az animációs és dokumentumfilmek is indulhatnak a legjobb európai film díjáért.
Újjászületünk! Csereyné – 200 címmel nyílik meg a Székely Nemzeti Múzeum új alapkiállítása 2024. november 11-én, hétfőn 18 órakor az intézmény Bartók Béla termében – közölte a sepsiszentgyörgyi múzeum.
1 hozzászólás