2009. február 18., 09:262009. február 18., 09:26
A Noktürnök-sorozatban társadalmi és politikai színházi előadásokat visznek színre: tavaly a kommunizmusra reflektáló műveket mutattak be, idén pedig a feminista témák, a kelet-európai és a balkáni nők helyzetével foglalkozó alkotások kerülnek előtérbe. A hangsúlyosan kortárs dramaturgiára épülő sorozatban román és magyar előadások is közönség elé kerülnek. A társadalmi és politikai témák feldolgozása nem jelenti különböző ideológiák népszerűsítését, hanem inkább a kortárs társadalom problémáit mutatja fel.
A Noktürnök-sorozatot külön weboldal is népszerűsíti a világhálón, Mona Chirilă rendező, a Puck Bábszínház igazgatója szerint erre azért van szükség, mert a gyerekekkel ellentétben a felnőtt közönség nem jár szervezetten bábszínházba, ezért átgondoltabb marketingstratégiát kellett kidolgozniuk, hogy a felnőtteket is megszólíthassák. A honlapon nem csupán a műsorrendre vonatkozó információkat teszik közzé, hanem betekintést engednek az előadások világába, képeket és videófelvételeket is megtekinthetnek az érdeklődők. A honlap grafikai koncepcióját Cristian Luchian jegyzi, a tartalmi rész Anca Doczi munkája.
A weboldal hivatalos bemutatóját pénteken, a megújult Noktürnök-sorozat első premiere előtt tartják. A Puck Bábszínház a népszerű Istoria comunismului povestită pentru bolnavii mintali (A kommunizmus története szellemi fogyatékosoknak) című produkciója után újabb Matei Vişniec-darabot tűzött műsorára: az érdeklődők pénteken 19 órától a Femeia ca un câmp de luptă (A nő mint csatatér) című előadást láthatják Mona Chirilă rendezésében.
Az, hogy a Noktürnök elsősorban a fiatal felnőtteket célozza meg, nem jelenti azt, hogy gyermekek számára nem ajánlott – hangsúlyozta Mona Chirilă. Mint mondta, bár nem a gyermekek a célközönség, vannak előadások, mint például a Noktürnök-sorozat magyar darabjai, a Búbocska és a Don Cristóbal, amelyek a kiskorúak számára is izgalmasak.
Mindkét előadást Varga Ibolya vitte színre, a Búbocska Orbán János Dénes azonos című meseregényéből a szerző közreműködésével készült, az előadás sajátos humorának és bábos megoldásainak köszönhetően az általános iskolások számára is szórakoztató, a Federico Garcia Lorca-művön alapuló, szintén több korosztályt magával ragadó Don Cristóbal pedig a szerelem témáját dolgozza fel.
A felnőtteknek szánt bábos repertoár nem új keletű dolog, Kovács Ildikó és Antal Pál rendezőknek köszönhetően Erdélyben is több évtizedes hagyománya van.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.