Fotó: Rompres
2008. május 27., 00:002008. május 27., 00:00
Sean Penn amerikai színész-rendező, a kilenctagú zsűri elnöke a gálán előrebocsátotta, idén egy „nagyon meglepő filmnek” akarták odaítélni az elismerést.
A román filmipar – Cristian Mungiu tavalyi szereplése után – újabb cannes-i sikert könyvelhetett el: a rövidfilm kategória Aranypálmáját a nagyszalontai születésű Marian Crişan kapta Megatron című kisfilmjéért.
Aranyat érő gyerektörténetek
A falak között című fődíjas alkotás a többnyire társadalmi feszültségeket, szociális problémákat vászonra vivő Laurent Cantet ötödik játékfilmje. Cannes-ban a versenyprogram utolsó filmjeként vetítették, és azonnal a közönség kedvencévé vált. Az improvizációs gyakorlatok során létrejött alkotás egy fiatal pedagógus tanóráit mutatva a párizsi középiskolások mindennapjait, a diákcsínyeket, az olykor erőszakba torkolló konfliktusokat viszi vászonra. A film François Bégaudeau azonos című regényéből készült, a félig dokumentarista, félig fikciós műben maga az író alakítja a főszerepet. „Ebben a filmben minden megvan, ami a mozitól elvárható” – dícsérte Sean Penn a rendezőt, aki a filmjében játszó kamaszok gyűrűjében, a cannes-i Fesztiválpalota Lumiere nagytermének 2300 fős közönsége előtt vette át a fődíjat. A hangos ünneplést az is fokozta, hogy Maurice Pialat A Sátán árnyékában című filmje óta, 21 éve először kapott nagydíjat francia alkotás. „Olyan filmet akartam készíteni, amely a francia társadalomra hasonlít: sokszínű, nyüzsgő, összetett, tele olyan törésekkel, amelyeket a film sem akart elrejteni” – mondott köszönetet Laurent Cantet.
A 31 éves Marian Crişan román rendező kétszereplős Megatronját a rövidfilm kategória Aranypálmájával tüntették ki. A 15 perces film főhőse egy nyolcéves kisfiú, aki az édesanyjával egy Bukarest melletti faluban él, és a McDonald’s-ban szeretné ünnepelni nyolcadik születésnapját. A kisfiú ugyanis bármit megtenne, hogy találkozhasson a fővárosban élő édesapjával. A Megatron az anya (Gabriela Crişu) és a fia (Maxim Trinu) Bukarestbe vivő útját mutatja. A forgatókönyvet is jegyző Marian Crişan szerint a film alapötlete az egyik régi nagyszalontai osztálytársával való beszélgetés hatására született, aki elmesélte, hogy hétvégenként hogyan viszi gyerekeit a kisvárosból a nagyváradi McDonald’s-ba.
Marian Crişan korábban könnyűzenei videoklipeket forgatott olyan román együtteseknek, mint a HI-Q, az Accent, a Body&Soul, az Exotic vagy a Cassa Loco. A Cannes-ban díjazott produkció a rendező ötödik rövidfilmje a Mit tettél a jelenettel és az Isten éltessen fikciós filmek, az Ugyanaz című kísérleti film és a Borotválkozás után című animáció után. Crişan jelenleg első nagyjátékfilmjén dolgozik, amelynek címe Ultima zi (Az utolsó nap) lesz, és a La Familia hip-hop együttes volt énekese, a törvénnyel összetűzésbe keveredett Tudor Sişu életét mutatja be.
A vászon legjobbjai
A cannes-i fesztivál második legjelentősebb elismerését, a Nagydíjat Matteo Garrone olasz rendező Gomorra című filmje kapta, és olasz produkció, Paolo Sorrentino Il divo című alkotása érdemelte ki a Zsűri Díját is. A kétszeres Aranypálma-díjas Dardenne fivérek, Jean-Pierre és Luc La silence de Lorna (Lorna hallgatása) című filmje ezúttal a legjobb forgatókönyv díját nyerte. Catherine Deneuve francia színésznőnek és Clint Eastwood amerikai rendező-színésznek teljes életművéért ítélte oda a zsűri a 61. Cannes-i Filmfesztivál különdíját. A legjobb elsőfilmes rendezőnek járó Aranykamera díjat az angol Steve McQueen Hunger című filmje érdemelte, amely az Un certain regard (Egy bizonyos tekintet) elnevezésű alternatív versenyprogram nyitófilmje volt. Bár az előzetes kritikák dicsérték, és Aranypálma-esélyesnek jósolták Mundruczó Kornél Deltáját, a versenyprogramban szereplő alkotást a zsűri nem díjazta. Mundruczó azonban nem távozott rossz szájízzel a fesztiválról: szombaton neki ítélték a FIPRESCI, a Nemzetközi Filmkritikusok Szövetségének díját.
Cannes–Kolozsvár járat
A Kolozsváron május 30-án rajtoló TIFF (Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál) közönsége is ízelítőt kaphat a cannes-i hangulatból, mi több, a francia filmünnep néhány sztárjával is találkozhat. A kincses városban június 4-én mutatják be a Deltát, a Megatront is premierként vetítik a zárónapon. Catherine Deneuve pedig díszvendégként érkezik az idei TIFF-re, ahol cannes-i elismerése után a romániai fesztivál életmű-díját veszi át.
Hírösszefoglaló
A 61. Cannes-i fesztivál díjazottai
Aranypálma: Laurent Cantet, (Entre les murs). Nagydíj: Matteo Garrone (Gomorra). A zsűri különdíja: Paolo Sorrentino (Il divo). Legjobb női alakítás: Sandra Corveloni (Linha de Passe). Legjobb férfi alakítás: Benicio del Toro (Che). Legjobb rendezés: Nuri Bilge Ceylan (Üç maymun/Három majom). Legjobb forgatókönyv: Jean-Pierre és Luc Dardenne (Le silence de Lorna). Legjobb rövidfilm: Marian Crişan (Megatron). Aranykamera díj: Steve McQueen (Hunger). FIPRESCI-díj: Mundruczó Kornél (Delta). Életműdíj: Catherine Deneuve, Clint Eastwood.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.