Fotó: A szerző felvétele
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház dramaturgja, Csép Zoltán Kovács András Ferencet és Király Kinga Júlia drámaírót kérte fel egy beszélgetésre a magyar dráma ünnepén. A beszélgetés másik apropóját az szolgáltatta, hogy a Látó folyóirat idei összevont, 8–9-es számában a napokban jelent meg Király Kinga Júlia A szerencse fia című mesejátéka, amelyet október elején mutat be a vásárhelyi színház Tompa Miklós Társulata. „Ennek az a története, hogy a társulat vezetője, Kövesdy István gyermekelőadással szerette volna nyitni az évadot. Felkérte öcsémet, Király Istvánt, hogy állítson színpadra egy gyermekdarabot, ő pedig felkért engem, hogy írjak mesejátékot” – mesélte az est folyamán az ifjú szerzőnő, aki a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem teatrológia szakán diplomázott, és jelenleg a Budapesti Honvéd Színház dramaturgja.
Válságban van-e a drámaírás?
Csép Zoltán arra volt kíváncsi, hogy beszélgetőtársai szerint válságban van-e a drámaírás, a színház főként az erdélyi magyar társadalomban, illetve a magyar nyelvterületen. Igen szubjektív megközelítésben Király Kinga Júlia arról mesélt, hogy nemrég az életben maradásért küzdő emberekkel hozta össze a sors. Ezért kérdésessé vált számára, „hogy nálunk vannak olyan emberek, akik azért kapnak fizetést, mert rázzák a rongyot, miközben egy rongyrázós fizetéséből egy hétig él egy beduin törzs.” Kovács András Ferenc úgy vélte, hogy 1989 előtt igen kedvelt és nagyon hatásos, szókimondó tézisdrámák helyett 1990 után a színházaknak, drámaíróknak új tétet és ahhoz új közönséget kellett találniuk. „Azok a színházak, amelyek 1990 után nem szedték össze magukat, válságot válságra halmoznak. Vannak olyanok itt is, az anyaországban is” – mondta a költő, hozzátéve: nem érzi úgy, hogy a magyar nyelvterületen válságban lenne a drámaírás, bár az utóbbi időben kevesebb erdélyi dráma születik, mint a rendszerváltás előtt, Magyarországon pedig sok utánzót lát, „sok kis Spiró Györgyöt.” Ugyanakkor azt is megjegyezte: számára a magyar drámaírás csúcsát Weöres Sándor nemigen játszott darabjai jelentik.
Műhelytitkok
A beszélgetés során kiderült: a színházművészeti egyetemen Kovács András Ferenc is tanította Király Kinga Júliát, aki elmondta, lényegében a költő óráin kezdődött az ő drámaírói gyakorlata. „KAF az egyetemen diktátor volt. Minden évad végén le kellett adnunk neki több kritikát. Ugyanakkor érdekes stílusgyakorlatot is végeztetett velünk: találomra kaptunk öt szót, és azokra alapozva jelenetet kellett építeni. Én is írtam egy jelenetet, és azt le is közölték a Látóban. Ezért felmentett a kritikaírás alól” – idézte fel Király Kinga Júlia.
A beszélgetés után Spiró György Prah című darabját nézhette meg a közönség Kilyén László és László Zsuzsa előadásában, László Csaba rendezésében.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.