Új könyvek 2009-ben

Erdélyi magyar könyvkiadókat kérdeztünk arról, hogy milyen szempontok szerint válogatnak a kéziratok között, hogy hogyan értékelik a tavalyi esztendőt, milyen tervekkel kezdik a 2009-es évet, és ezt mennyire befolyásolja a gazdasági válság. Az Ábel, az Erdélyi Híradó, a Koinónia, a Kriterion, a Mentor, a Pallas–Akadémia, a Polis és a Pro-Print kiadók igazgatói számoltak be eddigi eredményeikről és további terveikről.

Krónika

2009. január 07., 08:482009. január 07., 08:48

Az Ábel a hiánypótló tankönyvekre összpontosít

A kolozsvári Ábel Kiadót az 1990-es évek tankönyvkrízisének megoldására 2000-ben a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége iktatta be. A kiadó egyetemi jegyzeteket is megjelentet, és irodalmi kiadványt is jegyez: tavaly adták ki Cseh Katalin A Virágárus Bácsi című verseskötetét – tudtuk meg Szikszai Attilától, az Ábel Kiadó kereskedelmi igazgatójától. Mint mondta, az Ábel nem szokott könyvbemutatókat szervezni, hiszen tankönyvkiadó lévén a célközönsége adott, katalógusukat közel ötszáz tanintézetnek küldték el, és a kiadó weboldaláról is megrendelhetők a kiadványaik. Még nem véglegesítődtek a kiadó 2009-es tervei, hiszen a tankönyveik mindig az érvényben lévő tantervek szerint készülnek, ezért meg kell várniuk, hogy a tanügyminisztérium kidolgozza az új tervet – mondta el Szikszai, aki szerint a gazdasági válság miatt elképzelhető, hogy a minisztérium csökkenti majd a megjelenés előtt álló tankönyvek példányszámát.

Erdélyi Híradó a fiatal tehetségekért

Az Erdélyi Híradó Könyvkiadó leginkább a tehetségkutatásra és a fiatal szerzőkre koncentrál. Az Előretolt Helyőrség Könyvek sorozatában már több mint ötven könyv jelent meg, itt debütált a fiatal erdélyi magyar írók jó része. „A szempont? Erre mindenki azt szokta válaszolni, hogy a minőség. Mi nem vagyunk ennyire merészek, hogy így fogalmazzunk. Inkább úgy: ami tetszik nekünk, amit izgalmasnak, érdekesnek, a fiatal irodalom működése szempontjából hasznosnak tartunk. Nálunk teljes szólásszabadság van, és a nyomdafesték is bármit megtűr, ha úgy véljük, ez érdekelni fogja az olvasóközönségünk java részét kitevő diákságot” – mondta Orbán János Dénes, az Erdélyi Híradó Kiadó igazgatója, aki a 2008-as esztendőt terméketlen irodalmi évnek tartja. Mint mondta, tavaly az erdélyi írók java vagy lustálkodott, vagy a jövőnek dolgozott, ezért kevés meghatározó mű hagyhatta el a nyomdát. Az Erdélyi Híradó jóvoltából tavaly egy gyerekkönyv és egy verseskönyv mellett két ifjú hölgy műveit is megismerhették az olvasók. „Két átütő tehetségű debütánsunk volt, Jancsó Noémi és Varga Borbála. Piros autó lábnyomai a hóban címmel pompás gyerekkönyvet publikált Fekete Vince, Papp Attila Zsolt pedig második verseskönyvével, a Fogadó a senkiföldjénnel váltotta be a hozzá fűzött reményeket” – összegzett az igazgató.

Orbán János Dénes szerint az idei év egyik fontos irodalmi eseménye Nagy Kálmán A csodaszampó című könyvének megjelenése lesz. Ez a gyerekeknek szóló Kalevala-átdolgozás egykor ifj. Szerváciusz Tibor illusztrációival a Jóbarátban jelent meg sorozatban. A kiadói tervek szerint megjelenik László Noémi idénre beígért kézirata, Farkas Wellmann Endre válogatott és új versei, és Ármos Lóránd is beküldte már második kötetét, a Helyőrség-sorozatban pedig Dobai Bálint, Pethő Lorand és Varga Melinda kötetei készülnek. „A könyvkiadás egy szeszélyes dolog, lehet, kapunk még jó kéziratokat a közeljövőben, lehet, hogy nem. A gazdasági válságról pedig még korai lenne beszélni, nem szeretném a médiahisztériát gyarapítani. A fenti könyvekre megvan a fedezetünk, a kiadó pedig nem profitorientált, hanem kultúrmissziót teljesít. 1995 óta jelentetjük meg a Helyőrség-sorozatot, és annál rosszabb gazdasági helyzet, mint 2002 előtt, elképzelhetetlen. Valahogy mindig kiügyeskedtük a pénzt. Ha mégsem sikerül, még mindig ott van a világhálón való megjelenés lehetősége. A Gutenberg-galaxis évei amúgy is meg vannak számlálva, egyre többet olvasunk a képernyőről. A jó vers nyomtatva is, elektronikus formában is jó vers marad” – vélekedett Orbán János Dénes.

Koinónia: könyvkiadó a párbeszédért

„A legjelentősebb szempont számunkra a kortársi dialógus fenntartása azzal a kulturális régióval, amelyben élünk. Kiadványaink révén beszélgetéseket szeretnénk elindítani, találkozás-eseményeket szervezni. Változatos műfajú műveket jelentetünk meg: szépirodalom, tudományos munkák, gyermekirodalom, művészeti könyvek, teológiai munkák, memoárirodalom. Egyedülálló talán az is, hogy több nyelven jelennek meg könyveink, mindeddig magyarul, románul, angolul, franciául, németül, szerbül, bolgárul, albánul” – ismertette Visky András, a kolozsvári Koinónia Kiadó igazgatója, aki szerint 2008-ban sikerült több, a kiadót kiválóan reprezentáló könyvet megjelentetniük. Napvilágot látott két művészeti albumuk, az egyik hat jelentős színházrendezőt bemutató színházi ikonográfiai könyv, a másik az eredetileg marosvásárhelyi Lorand Gaspar Goncourt-díjas francia költő és kiváló fotográfus Közelítések a fényhez című, háromnyelvű fotóalbuma. Az igazgató jelentős megvalósításként könyvelte el a fiatal román drámaírók antológiáját, a budapesti Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézettel közösen jegyzett Kovács Ildikó-emlékkönyvet, Láng Zsolt provokatív Tója vagy tottja? című könyvét, amely Visky szerint nagy vitákat válthatna ki, ha a szellemi természetű nyilvános vitáknak volna helye a tudatunkban, valamint a sajtóorgánumaink oldalain. Ehhez hasonlónak ítélte Lucie Kaennel fiatal svájci teológus hölgy könyvét is Luther Márton antiszemitizmusáról. Jelentősek a Koinónia gyermekkönyvei is: a Kincses Könyvek sorozatának újabb, szintén Zágoni Balázs író és Jánosi Andrea illusztrátor által jegyzett darabjában Marosvásárhely történetéről olvashatnak, és Zágoni Balázs Barni-mesék sorozatának második kötete is megjelent karácsonykor Barni Berlinben címmel. Jól fogy Berszán István Bundafüles Subanagy című újabb mesekönyve és Jász Attila Angyalfogó című kötete is – tájékoztatott az igazgató.

„2009-ben egy tehetséges induló prózaírót mutatunk be, Máté Angit, akinek a Mamó című kisregénye minden bizonnyal az év egyik irodalmi eseménye lesz. A beszélgetést provokáló kiadványaink sorozatában Selyem Zsuzsa Erdei politika című könyve jön. Nagy örömünkre Vida Gábor mesekönyve is megjelenik Noé, az indián meg a dinók címmel. A világirodalmi művek között megemlítem Flann O’Brien Úszikkétmadáron című regényét. Végre megjelenik magyarul Mihail Sebastian Napló 1935–1944 című fantasztikus könyve Vallasek Júlia fordításában. A színházi művek között Upor László kitűnő Stoppard-monográfiája jelenik meg, valamint a francia Miriam Bloedé könyve Nagy József színházművészetéről. Újabb Măniuţiu-könyv is készül, ezúttal egy beszélgetőkönyv a színházról, Fabiny Tibor kiváló shakespeareológus pedig nekünk adta az évek folyamán összegyűlt tanulmányait. Nálunk adja ki verseinek újabb gyűjteményét Balázs Imre József és Barni és a lányok című könyvét Zágoni Balázs” – számolt be a várható könyvújdonságokról Visky, aki szerint a kiadó működésére kihatással lesz a gazdasági válság. Mint mondta, több könyvtervük is emiatt várakozik.

A Kriterion a könyvvásárlókban bízik

„A megjelentetett címek  számát tekintve elmaradtunk a korábbi esztendőktől. Viszont az év végére sikerült néhány nagyon fontos könyvet kiadnunk. Gondolok itt Brandolini kétnyelvű Dialogusára, Murádin Jenő A megsebzett szobor című kötetére, a három versantológiára: 101 vers Európáról, 123 vers Nagyenyedről és 101 vers Brassóról, Biró József gyűjteményes kötetére, az Erdély beszélő köveire, vagy Balázs Sándor nagy ívű vállalkozásának első kötetére: Magyar képviselet a királyi Románia parlamentjében. Idén reményeink szerint tanulmánykötetet adunk ki Kelemen Lajos összegyűjtött írásaiból, Csetri Elektől, Balázs Sándortól. Két képzőművészeti tárgyú kötetet tervezünk két jeles kolozsvári festőművészről: csakhogy míg a Miklóssy Gábor munkássága viszonylag jól ismert, addig a Kolozsvárról indult Corini Margitról, csak a szűk szakma tud valamit. Készítjük John Paget Magyarországról és Erdélyről szóló nagy munkájának bővített újrakiadását és Szalárdi János krónikájának szemelvényes kiadását a Téka-sorozatban” – ismertette H. Szabó Gyula, a Kriterion Könyvkiadó igazgatója, aki bízik abban, hogy azok akik eddig kitartottak a könyvvásárlás mellett, a válság idején is áldoznak majd könyvtáruk gyarapítására.

A Mentor a minőséget választja

A marosvásárhelyi Mentor Kiadó 2008-ban 43 új kötet adott ki. „Nagyon sok közülük míves, igen sok munkát igénylő, úgynevezett nehéz könyv volt. Amikor a kéziratok közül válogatunk, elsősorban azok fontosságát, minőségét vesszük figyelembe, de természetesen olyan kéziratokat is előnyben részesítünk, amelyek biztos bevételt jelentenek, hiszen a piacról élünk” – nyilatkozta a Krónikának Káli Király István, a marosvásárhelyi Mentor és Líra kiadók igazgatója. Káli szerint anyagi szempontból nehéz év vár a könyvek gondozásával, megjelentetésével foglalkozó cégekre. „Nagyon jó a termés, mintegy 70 kézirat van a tarsolyunkban, ezekből körülbelül 35-öt válogatunk ki, tehát tavalyhoz képest kevesebb lesz az új kötetünk” – mondta lapunknak a kiadó igazgatója, aki szerint az elmúlt év utolsó két hónapjában még egyáltalán nem éreztette hatásait a válság, hiszen sokkal nagyobb volt a forgalmuk, mint az előző évek hasonló időszakában.

Karcsúsít a Pallas–Akadémia

„Nagyon jó évet zártunk, 2008-ban 61 címet adtunk ki” – vont gyors mérleget Tőzsér József, a csíkszeredai Pallas–Akadémia Könyvkiadó igazgatója. Mint kifejtette: a könyvműhely éves tervezetének összeállításakor elsősorban a szépirodalmat tekintik elsődlegesnek, de ugyanakkor nagy hangsúlyt helyeznek a képzőművészeti és turisztikai kiadványokra is. Az eddig kiadott képzőművészeti albumaikban, a Műterem-sorozat köteteiben, az 50 évesnél idősebb művészek munkásságát mutatták be. Életjel címmel új sorozatot indítanak, amelyben a hetvenévesnél idősebb művészek életművét ismertetik. Az első kötet Gaál András festőművész munkásságát veszi górcső alá, majd Kákonyi Csilla és Márton Árpád következik. A turisztikai sorozat  újabb kötetei a Görgényi-havasokat és a Háromszéki-havasokat mutatják majd be. Egyébként, tegnap különleges eseménnyel ünnepelt a kiadó: egy tárlatnyitó keretében Tőzsér József a könyvműhely 500. kötetének első példányát is bemutatta: Pomogáts Béla Magyar Irodalom Erdélyben című sorozatának az első két, összevont kötetéről van szó, amely az 1909–1944 közötti időszakot öleli fel. Tőzsér elmondása szerint decemberben még a szokásos forgalmat bonyolították le, de idénre kevesebb új kiadványt terveznek a válság miatt. „Inkább utánnyomásokat jelentetünk meg” – mondta az igazgató.

Támogatásra váró könyvek a Polisnál

A sikerek mellett két kolléga távozása miatt veszteségeket is megért tavaly a kolozsvári Polis Kiadó – közölte Dávid Gyula, a Polis Kiadó igazgatója, aki a megvalósításokat számba véve elmondta, hogy sikerült egy újabb kötettel gyarapítani a Balassi Kiadóval közösen útjára indított Bánffy Miklós-életműsorozatot: karácsonyra a könyvesboltokban volt a harmadik, az író összes novelláit tartalmazó kötet, és előkészületben van a negyedik is: Bánffy Miklós drámái. Fontos kiadványukként említette Benkő Levente Az őszinteség két napja című dokumentumkötetét a romániai magyar írók 1956-os kiállásáról, valamint a Kriterion gyergyószárhegyi írótáborainak dokumentumait tartalmazó Szekértábor a Szármány-hegy alatt című könyvüket. „Sikerkönyvként” az igazgató Murádin Jenő a kolozsvári Mátyás-szoborról és alkotójáról, Fadrusz Jánosról írott, 2002-ben megjelent könyvét említette, amelyet az Unipan Helga könyvtervező által újragondolt kivitelben, a korábbinál sokkal gazdagabb képanyaggal tavaly újra kiadtak.

„Idén folytatjuk a Bánffy-sorozatot, és – bár nem sikerült támogatást kapnunk – nem mondtunk le egy új és minden eddiginél teljesebb és megbízhatóbb Dsida-összesről sem, amelyet Láng Gusztáv ajánlott fel a kiadónak. Ott van még a Molter-levelezés 1938–1944-es évek izgalmas írói leveleit tartalmazó negyedik kötete és Cseke Gábor vallomásos könyve. Össze van állítva egy kisebb Reményik-válogatásunk, és megjelenésre előkészítve áll néhány régebbi kötetünk is a Remekírók Diákkönyvtárából. Persze, mindehhez pénz kell – egyrészt az eddig megjelentetett könyveink iránt érdeklődő olvasóközönség, másrészt a szellemi értékek között megbízhatóan tájékozódó alapítványi kuratórium” – ismertette a Polis idei törekvéseit az igazgató.

Ismét indul a legszebb könyv díjért a Pro-Print

Az 1992-ben alakult csíkszeredai Pro-Print Könyvkiadó elsődleges céljának a romániai magyar kisebbséggel kapcsolatos kiadványok megjelentetését tekinti. „Színvonalas könyvekkel bővítettük sorozatainkat tavaly, és az előző évekhez képest javultak az eladási mutatóink is. A Magyarhermány kronológiája rekordidő alatt fogyott el, és a vásárhelyi könyvvásárra megjelentetett Sztálin és a székelyek című könyvünkből se sok maradt erre az esztendőre. Ráadásul a marosvásárhelyi könyvvásár legszebb könyv- versenyében tavaly mi kaptuk az első és a második díjat is a Székelyföldi vízkerekek, valamint a Szép és kies kertek című kiadványainkért” – összegzett Burus Endre, a Pro-Print Könyvkiadó igazgatója, aki a már meglévő sorozatok, a Magyar kisebbség könyvtára, Források a romániai magyarság történetéhez, valamint az Ignácz Róza-életmű bővítését és több más kiadványt is tervez a 2009-es esztendőre. Mint mondta, meglevő sorozataik, főként a tudományos jellegűek sikere elég sok kéziratot generál. „Úgy tűnik az idénre is van olyan kiadványunk, amellyel sikerrel szállunk versenybe a legszebb könyv díjért” – árulta el az igazgató.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 02., péntek

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat

Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat
2025. május 01., csütörtök

Magyar szakemberek részvételével szerveznek konferenciát Bukarestben a volt szocialista országok „oktatófilmjeiről”

A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.

Magyar szakemberek részvételével szerveznek konferenciát Bukarestben a volt szocialista országok „oktatófilmjeiről”
2025. május 01., csütörtök

Erdélyi színházi fesztivál budapesti helyszínnel?

A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.

Erdélyi színházi fesztivál budapesti helyszínnel?
2025. május 01., csütörtök

Janovics Jenőre emlékeztek a magyar film napján Kolozsváron

Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.

Janovics Jenőre emlékeztek a magyar film napján Kolozsváron
2025. április 29., kedd

Egyedülálló magyar sámán-punk: az 50 éve zenélő Vágtázó Halottkémek is fellép a TIFF-en

Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.

Egyedülálló magyar sámán-punk: az 50 éve zenélő Vágtázó Halottkémek is fellép a TIFF-en
2025. április 29., kedd

Egyetemes, életerőt hordozó „nyelv” a tánc – Könczei Csongor világnapi gondolatai a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes jubileumán

Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.

Egyetemes, életerőt hordozó „nyelv” a tánc – Könczei Csongor világnapi gondolatai a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes jubileumán
2025. április 28., hétfő

Színház határok nélkül: magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé erdélyi településeken

A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.

Színház határok nélkül: magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé erdélyi településeken
2025. április 27., vasárnap

Önálló szakká fejlesztenék a BBTE-n az államilag akkreditált magyar népzene és népi ének egyetemi képzést

A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.

Önálló szakká fejlesztenék a BBTE-n az államilag akkreditált magyar népzene és népi ének egyetemi képzést
2025. április 25., péntek

A világszenzációnak számító Medve-tó régi fürdővilágát is bemutatja a bukaresti Liszt Intézet tárlata

Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.

A világszenzációnak számító Medve-tó régi fürdővilágát is bemutatja a bukaresti Liszt Intézet tárlata
2025. április 25., péntek

Agyagkatonák az ókori Kínából: különleges nemzetközi tárlat érkezik Marosvásárhelyre

Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.

Agyagkatonák az ókori Kínából: különleges nemzetközi tárlat érkezik Marosvásárhelyre