Új erdélyi magyar képzőművészeti múzeum terve körvonalazódik

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

A kortárs erdélyi magyar képzőművészetnek szentelt múzeum létrehozását javasolja Jakobovits Miklós, a Barabás Miklós Céh alelnöke, mely elképzelést a szakma és a politikum is támogatja. Az erdélyi magyar kortárs képzőművészeti múzeum létrehozásának ötlete mintegy húsz éve született meg.

Pengő Zoltán

2009. július 07., 09:232009. július 07., 09:23

Az ötletgazda Jakobovits Miklós, a Barabás Miklós Céh volt elnöke, jelenlegi alelnöke. A Nagyváradon élő festőművész azért látja indokoltnak az intézmény létrehozását, mert véleménye szerint az erdélyi magyar képzőművészet nincs valós értékének megfelelően képviselve a hazai múzeumok állandó kiállításain. Jakobovits Miklós elképzelése szerint az erdélyi magyar képzőművészeti múzeum gyűjteményének gerincét a két világháború közötti időszak legjelentősebb alkotóinak munkái képeznék – a nagybányai iskola, a székelyföldi festők és a kolozsvári iskola művészeinek munkái. „A nagybányai iskolának a második hulláma, az úgynevezett neósok (neoimpresszionisták) alkottak ebben az időszakban, akik jártak Párizsban, hatott rájuk Picasso és Matisse” – magyarázta Jakobovits.

Rövid életű volt a KO.KE.M

Csíkszeredában megvalósult már egy hasonló kezdeményezés, a 2005 és 2007 között létezett Kortárs Képzőművészeti Galéria és Múzeum (KO.KE.M). A Nyitott Műhely Egyesület működtette intézmény időszakos kiállításokat rendezett, de saját gyűjteménye is volt.

Azért szűnt meg, mert az önkormányzat nem újította meg a helyiség bérleti szerződését. „Nem volt táptalaj. Lesújtóan kevés közönsége van a kortárs művészetnek egy ilyen kisvárosban. Így a politikum sem támogatja, mivel nem hoz szavazatokat” – nyilatkozta Berszán Zsolt, a KO.KE.M egyik kezdeményezője.

A fiatal képzőművész nem túl derülátó egy kortárs erdélyi magyar képzőművészeti múzeum létrehozásának esélyeit illetően. „Talán fel lehet éleszteni a lángot, de nem hiszem” – mondta Berszán, aki úgy véli, a Székelyföldön életképtelen lenne egy ilyen intézmény, mivel nem lenne műértő közönsége.

Jakobovits Miklós hozzátette, hogy ezzel szemben a kolozsvári iskolában olasz hatás érvényesült, az e köré csoportosuló művészek az impresszionizmus irányából a konstruktivista szemlélet felé mozdultak el. „A székelyföldi művészek, mint például Nagy István, Nagy Imre munkásságában a paraszti portré dominál, őket a hazai tájhoz való hűség jellemzi, azon értékekre koncentráltak, melyek Erdély emocionális részét jelentik” – magyarázta a Barabás Miklós Céh alelnöke. Az anyag természetesen nem korlátozódna az említett időszakra, a kommunizmus idején alkotó művészek és a rendszerváltás utáni időszak jelentős alakjainak munkái is helyet kapnának benne.

Lobbi a múzeumért

A 90-es évek elejétől az ötletgazda egy sor hazai és anyaországi politikai és közéleti személyiséget próbált megnyerni a tervnek, zömükben olyan embereket, akikről tudta, „hogy közel állnak a képzőművészethez”. Beszélt a múzeumprojektről Tőkés László püspöknek, a fideszes Németh Zsoltnak, az MDF-es Dávid Ibolyának és Csapody Miklósnak, az MSZP-s Szili Katalinnak, de kért segítséget az RMDSZ Művelődési és Egyházügyi Főosztályának a vezetőjétől, Szép Gyulától, valamint a szövetség ügyvezető elnökétől, Kelemen Hunortól is. Bár a Barabás Miklós Céh a legreprezentatívabb erdélyi magyar képzőművészeti szervezet, Jakobovits Miklós véleménye szerint az egyesület nem alkalmas arra, hogy a múzeum létrejötte körül bábáskodjék.

„A céhnek semmiféle anyagi háttere nincs, nem kapunk támogatást sem a magyar, sem pedig a román kormánytól. Ehhez nem elég egy-két mecénás, egy múzeum létrehozásához állami szinten kellene lépni” – véli Jakobovits Miklós. A művész szerint Kolozsvár lenne az ideális helyszín, ám Nagyváradon is el tudja képzelni a múzeumot, mely lökést adna a kulturális turizmusnak. Egy 250 négyzetméteres épület elegendő lenne mintegy 100 munkából álló állandó tárlat befogadására, mondja Jakobovits, melyben helye lenne festészetnek, szobrászatnak, grafikának, textil- és kerámiaművészetnek egyaránt.

Ujvárossy László nagyváradi grafikusművész, a Partiumi Keresztény Egyetem Művészeti Karának megbízott dékánja szerint indokolt a kortárs erdélyi magyar képzőművészeti múzeum létrehozása. Elmondása szerint az országban egyetlen olyan intézmény van, mely kiemelten foglalkozik a kortárs képzőművészettel, a bukaresti Kortárs Művészetek Múzeuma. „Művészek vannak, anyag lenne, ám a rendszerváltás óta a múzeumok nemigen vásárolnak munkákat” – nyilatkozta Ujvárossy László.

Elhanyagolt kortársak

Vargha Mihály szobrász, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum igazgatója osztja Ujvárossy László véleményét, maga is évek óta dédelget egy ilyen tervet. „Az erdélyi múzeumok a hagyományőrzéssel vannak elfoglalva, a kortárs történésekre nemigen reagálnak. A képzőművészet bemutatása megakad Mattis Teutsch Jánosnál és Nagy Imrénél, a fiatal művészeket nem népszerűsítik. Nagy hiányossága ez az erdélyi magyar kulturális életnek. Az lenne természetes, ha egy múzeumi anyag Barabás Miklóssal és Gyárfás Jenővel kezdődne, és mintegy időutazás révén a nézőt eljuttatná a mába.

A Székely Nemzeti Múzeum 1990 óta teret biztosít kortárs erdélyi magyar képzőművészeknek is, de ez nem elég. Sajnos más székelyföldi városokban még ennyi sem történik” – nyilatkozta az igazgató. Vargha Mihály szerint Sepsiszentgyörgy megfelelő helyszín volna egy ilyen intézmény számára, a Székely Nemzeti Múzeum szomszédságában van is egy telek, melyre fel lehetne építeni. Az igazgató bizakodó, meglátása szerint a jelenlegi városvezetésben van hajlandóság arra, hogy hathatósan támogassa az elképzelés megvalósítását.

Nem könnyű, de nem lehetetlen

Szép Gyula, aki a Kolozsvári Állami Magyar Opera igazgatóhelyettese is, szintén kívánatosnak tartja a kortárs erdélyi magyar képzőművészeknek teret biztosító múzeum létrehozását, sőt olyan átfogó intézmény képe lebeg a szeme előtt, mely kutatással is foglalkozna, nemcsak a képzőművészet, hanem a kortárs zene és színművészet terén is. „Támogatjuk az elképzelést, konkrét javaslatokkal azonban a szakma kellene hogy előálljon. Nem könnyű, de nem lehetetlen, főleg ha tudunk távlatokban gondolkodni, 5–10 évre előre” – nyilatkozta az RMDSZ Művelődési és Egyházügyi Főosztályának a vezetője. Szép Gyula véleménye szerint a megvalósításhoz vezető út első lépése egy alapítvány bejegyzése lenne.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 04., vasárnap

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői

Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői
2025. május 02., péntek

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat

Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat
2025. május 01., csütörtök

Magyar szakemberek részvételével szerveznek konferenciát Bukarestben a volt szocialista országok „oktatófilmjeiről”

A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.

Magyar szakemberek részvételével szerveznek konferenciát Bukarestben a volt szocialista országok „oktatófilmjeiről”
2025. május 01., csütörtök

Erdélyi színházi fesztivál budapesti helyszínnel?

A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.

Erdélyi színházi fesztivál budapesti helyszínnel?
2025. május 01., csütörtök

Janovics Jenőre emlékeztek a magyar film napján Kolozsváron

Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.

Janovics Jenőre emlékeztek a magyar film napján Kolozsváron
2025. április 29., kedd

Egyedülálló magyar sámán-punk: az 50 éve zenélő Vágtázó Halottkémek is fellép a TIFF-en

Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.

Egyedülálló magyar sámán-punk: az 50 éve zenélő Vágtázó Halottkémek is fellép a TIFF-en
2025. április 29., kedd

Egyetemes, életerőt hordozó „nyelv” a tánc – Könczei Csongor világnapi gondolatai a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes jubileumán

Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.

Egyetemes, életerőt hordozó „nyelv” a tánc – Könczei Csongor világnapi gondolatai a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes jubileumán
2025. április 28., hétfő

Színház határok nélkül: magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé erdélyi településeken

A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.

Színház határok nélkül: magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé erdélyi településeken
2025. április 27., vasárnap

Önálló szakká fejlesztenék a BBTE-n az államilag akkreditált magyar népzene és népi ének egyetemi képzést

A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.

Önálló szakká fejlesztenék a BBTE-n az államilag akkreditált magyar népzene és népi ének egyetemi képzést
2025. április 25., péntek

A világszenzációnak számító Medve-tó régi fürdővilágát is bemutatja a bukaresti Liszt Intézet tárlata

Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.

A világszenzációnak számító Medve-tó régi fürdővilágát is bemutatja a bukaresti Liszt Intézet tárlata