2009. május 14., 10:382009. május 14., 10:38
A jó lelkű királyfi hosszú útja során találkozik egy hallal, egy hollóval és egy öregemberrel, s mindannyiuknak önzetlenül segít. A jótett helyébe természetesen megkapja a hálát is, hiszen a mesealakok mindegyike később segítséget nyújt ahhoz, hogy szíve választottját megtalálja.
A darab nem klasszikus bábszínházi produkció, hiszen a királyfi élőszereplőként jelenik meg, mondta el Meleg Attila.
A rendező elsősorban a 7–11 év közötti korosztálynak ajánlja a darabot, amely interaktív módon bevonja a nézőket is a cselekménybe, így a szüleik sem fognak unatkozni. „A királyfi útja során a gyerekek között kóborol, megszólítja őket, elköszön tőlük, kérdéseket tesz fel nekik. Valójában cinkosságot vállal a nézőkkel – fogalmazott. – Szórakoztató, spontán kóborlásról van szó, amely olyan rugalmas és könnyed, mint egy vásári komédia.”
A darabhoz a bábokat Nagy Emilia tervezte, s mind a kitalálásukban, mind az elkészítésükben oroszlánrészt vállalt Bányai Szabados Katalin. A muzsika népzenei motívumokra épül. A királyfit Derecskei Gergő alakítja, a bábosok pedig Zayzon Iringó, Molnár Noémi, illetve Meleg Attila. A bemutatót a Varadinum keretén belül, ma 10 és 11 órától tartják a bábszínház várbeli székhelyén.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.