A temesvári volt Művész mozi udvarán tartja jelenleg előadásait a Csiky Gergely Állami Magyar Színház
Fotó: Csiky Gergely Állami Magyar Színház
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színháznak új előadótere is lesz: az egykori Művész mozi épületét kapta használatba a várostól. A rossz állapotú épület felújításának tervezési szakaszában van a színház, az udvaron már tartanak szabadtéri színházi előadásokat – mondta el a Krónikának Balázs Attila színművész, a színház igazgatója.
2020. június 27., 22:512020. június 27., 22:51
2020. június 27., 22:552020. június 27., 22:55
Új előadótérrel gazdagodik a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, amely a volt Művész mozi épületét (Iancu Vacarescu utca 18. szám) 25 évre használatba kapta a várostól. A rossz állapotban lévő épület felújításának terveit nemrég mutatták be a sajtó képviselőinek. A tervekről Balázs Attila színművészt, a színház igazgatóját kérdeztük.
Balázs Attila, aki 2007 óta vezeti a színházat, elmondta, 2017-ben nyújtották be a kérést, hogy használni akarják az épületet.
Az egykori moziépület a város tulajdona, a színház pedig a használója. A város központjában található épület, amiben jelenleg a színház működik, a polgármesteri hivatal tulajdona, és szintén mi használhatjuk. A volt Művész mozi használatát illetően tanácsi határozat született, még egy határozatnak kell megszületnie idén, de addig is párhuzamosan elkezdtük az épület biztonságossá tételét, mert jelen pillanatban rossz állapotban van, a tetőzet veszélyes” – mondta el az igazgató.
Hozzátette, a tervezés kezdetleges szakaszában vannak, egy csomó procedúra áll még előttük, amíg elindíthatják a munkálatokat, aztán következik az engedélyeztetés szakasza. Amikor pályázatok útján sikerül bevonzani összeget, akkor fogják tudni biztosan megmondani, hogy a felújítás mikor készül el, de szeretnének néhány éven belül beköltözni az épületbe. A mozi egy nagy termet foglal magában, ezenkívül szeretnék kialakítani a mellékhelyiségeket, raktárat, öltözőket, kelléktárat, ruhatárat, műhelyeket, irodákat, próbatermet. Természetesen meg kell tartani az épület multifunkcionális jellegét, a 180 férőhelyes teremben színházi előadásokat tartanak majd.
Balázs Attila igazgató kérdésünkre arra is kitért, hogy miként sikerült a temesvári magyar színháznak átvészelnie a járvány miatti kényszerszünetet. A járvány előtt március 10-én tartották az utolsó előadást, és épp három hónapra rá, június 10-én tartottak újra előadást.
– mondta el az igazgató.
Balázs Attila
Fotó: Csiky Gergely Állami Magyar Színház
A temesvári magyar társulatot hivatalosan 1953-ban sorolták a hivatásos színházak közé: egy ekkori rendeletnek köszönhetően megalakulhatott a temesvári állami színház magyar tagozata – olvasható a teátrum honlapján. 1957-től önálló színházzá alakították, 1990-ben a híres drámaíró, Csiky Gergely nevét vette fel.
A temesvári állami magyar színház jelenlegi társulata fiatal, lelkes, folyton új művészi kifejezőeszközöket kereső tagokból tevődik össze. Az intézmény magas művészeti színvonalának megerősítéséről tanúskodik a számos országos és nemzetközi fesztiválon szerzett rangos díj is, melyet a színház az évek alatt elnyert. Rendezett a színházban az elmúlt években többek közt Silviu Purcărete, Urbán András, Victor Ioan Frunză, Hajdu Szabolcs, Mucsi Zoltán, Radu Afrim, Kokan Mladenovic.
A színház egyik fő projektje a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó (TESZT), amelynek megrendezésére 2019-ben már 12. alkalommal került sor. A nemzetközi szinten mozgó rendezvény célja a dráma legújabb trendjeinek részét képező produkciók előadása – akár szomszédos országokból, akár Nyugat-Európából. Idővel a fesztivál a különböző kultúrák platformjává vált, egy olyan fórummá, ahol a művészekkel és más színházi munkatársakkal folytatott párbeszéd létrejöhet.
A színház tevékenységének további fontos alkotóelemei a más országok intézményeivel közösen készített előadások. Így született például a szlovéniai Via Negativával készített Manipulációk című koprodukció, a MASZK a szerbiai Kosztolányi Dezső Színház közreműködésével, vagy az Urbán András rendezte Magyar című előadás, amely társprodukció a szabadkai Kosztolányi Dezső Színházzal.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
szóljon hozzá!