Fotó: Veres Nándor
Megalakult a Székelyföldi Értéktár Bizottság a 27. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban a három székelyföldi megye, Hargita, Kovászna és Maros együttműködésével.
2016. július 24., 19:312016. július 24., 19:31
Az idei helyhatósági választások eredményeit a három megye sikeres találkozásának, a munka kezdetének nevezte Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke a pénteki kerekasztal-beszélgetésen. Mint mondta, fontos az értékek feltárása, illetve a székelyföldi megyéket összehangoló bizottság munkája. A Székelyföldi Értéktár céljáról a Hargita Megyei Tanács elnöke, Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke, Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke, valamint Zalai Mihály, a magyarországi Békés Megye Önkormányzatának elnöke beszélt. Tamás Sándor úgy fogalmazott, új fejezet kezdődik a székelyföldi együttműködésben azáltal, hogy az Erdélyi Értéktár mintájára megalakult a Székelyföldi Értéktár Bizottság.
Borboly Csaba felelevenítette a Székely termék mozgalom 2009-es kezdeteit. Mint mondta, Magyarországon azután született meg a hungarikumtörvény, amely a kérdés továbbgondolását eredményezte nálunk is. 2012-ben a Hungarikum Bizottságba az RMDSZ – a Máért tagjaként – Márton Istvánt, a Hargita Megyei Tanács Vidékfejlesztési Egyesületének elnökét delegálta. 2013-ban megalakult a Hargita Megyei Értéktár Bizottság 15 taggal, amely 6 szakterületen kezdte el az értékek feltárását: agrár és élelmiszer, természeti és épített örökség, kulturális örökség, egészség és életmód, ipari és műszaki megoldások, illetve sport és turizmus.
„Jelenleg egy európai uniós projektnek köszönhetően, amelyben partner Hargita megye, 210 ezer eurót tudnak az értéktár fejlesztésére fordítani” – ismertette Borboly Csaba. A Hargita Megyei Tanács elnöke hangsúlyozta, fontosnak tartják a magyarországi testvérmegyékkel való együttműködést, amelyért köszönetet mondott, hiszen a Székelyföldi Értéktár Bizottság megalakulása része a Békés megyével való közös pályázatnak.
Péter Ferenc szintén a közös munka fontosságát hangsúlyozta, főként Maros megyére nézve, ahol, mint mondta: még erősebb az asszimiláció, mint a másik két székelyföldi megyében. Zalai Mihály a Békés Megyei Értéktárat mutatta be a jelenlévőknek, az értékek kapcsán elinduló építő jellegű viták fontosságát és tanítójellegét hangsúlyozta. Mint mondta, az értéktárnak közösségépítő és gazdaságfejlesztő szerepe is van. A székelyföldi megyék vezetői javaslatokat is tettek, mi kerüljön a Székelyföldi Értéktárba, a Hargita megyeiek például a székelyderzsi unitárius templomot és a csíkszeredai Mikó-várat javasolták. A három megye 4-4 személyt nevezett ki a pénteken 14 órakor megalakult bizottságba, amelynek elnöke Szőcs Zsuzsa lett.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!