2007. május 15., 00:002007. május 15., 00:00
A Csíki Játékszín átalakult a május 14–20. között zajló fesztiválra: az előcsarnokot úgy rendezték be, hogy a filmvetítések között beszélgetni lehessen az alkotásokról, a mozgókép művészetéről. A vetítések már délelőtt megkezdődtek, délután öt óráig hét filmet vetítettek le. Az első egy 85 perces portréfilm volt, Rabod lettem délvidék címmel, ifj. Apczi Jenő rendezésében. Történelmi dokumentumfilm kategóriában három filmet láthattak a nézők, Szabadságunk szobra, Valahol a Nép Házában és Elszakítva címmel. Ezenkívül műsoron szerepelt egy kísérleti film (Kérjük, kapcsolják ki mobiltelefonjaikat), egy ismeretterjesztő alkotás (A csodarabbik nyomában) és az Akartam volna mutatni című, Gábor Marianne festőművészről készült szuggesztív erejű filmdokumentum.
A Csíki Játékszín előterében azonban inkább csak délutánra alakult ki igazi fesztiválhangulat, hiszen hivatalosan 18 órakor, St. Martin koncertjével nyílt meg a filmhét. Az ismert magyarországi szaxofonművész zenéjére videoképeket is vetítettek. A koncert különben a fesztivál egyetlen olyan eseménye volt, amelyre belépti díjat kértek a szervezők, a többi rendezvény ingyenes lesz. Farkas György, a fesztivál igazgatója a Krónikának elmondta, szükség van szélesebb körben is a dokumentumfilmek népszerűsítésére. Ezeknek a filmeknek nincs akkora közönségsikerük, ebben talán az is közrejátszik, hogy az alkotások nagyrészt még mindig komorabb hangvételűek. „A vetítésre kerülő dokumentumfilmek révén sok minden megmutatkozik mindennapi életünkről, és kiderül az is, hogy a múltat még most sem sikerült teljesen feldolgoznunk” – jelentette ki Farkas György a mezőny filmjeiről, amelyek közt nagyon sok történelmi témájú alkotás szerepel. Az igazgató közölte, hogy az előzsűrinek majdnem kétszáz beérkezett alkotás közül kellett kiválasztania a megmérettetésre kerülő 52 filmet.
A közönség tájékoztatásáról a plakátokon kívül jó minőségű szórólapok és műsorfüzetek gondoskodnak. Ezekben rövid leírásokat is olvashatnak a látogatók a bemutatandó filmekről.
Málnási Levente
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.