Fotó: Boda Gergely
A Kézdiszentlélek feletti Perkőn hétfőn este megtartott előadás nemcsak koncert volt, hanem színművészek, néptáncosok és gyermekkórus közreműködésével, Nagy Kopeczky Kálmán rendezésében és Orza Călin koreográfiájával összeállított színpadi produkció. Ebben a magyarság történetének és mindennapjainak több keserves, illetve vidám mozzanata elevenedett meg.
Az előadásra közel tízezren gyűltek össze, a közönséget Kalocsai Andrea, a produkciót élőben közvetítő Duna Televízió bemondója köszöntötte, és ő adott magyarázatot arra is, hogy miért késik a fél tízre tervezett kezdés: Magyarországon ítéletidő tombolt, és ez akadályozta a zavartalan közvetítést. Nem sokkal tíz óra előtt a színpadon egy talpig fehérbe öltözött lány (Derzsi Tímea) jelent meg, két, sötétvörös jelmezt viselő szereplő (Pálffy Tibor és Fehérvári Péter) társaságában, mintegy a színek szimbolikus erejével érzékeltetve a produkció alapkonfliktusát: a jó és a rossz harcát. A Bonchidai menyecskék és a Ha még egyszer akkordjaira farsangi és lakodalmi mulatozók vigalma árasztotta el a színpadot, amelyet Csibi Szabolcs, a regős ellenpontozott a formaságból megejtett templomi esküről szóló dalával. A Kicsi madár és Ez a világ című dallal kísérő jelenetek a pogány kort idézték fel, az Elpártolt liliomszál című dal pedig a nemzettől való elszakadás szomorúságát érzékeltették az együttes tagjai. Az Adjon Isten című, vidámabb hangulatú dal után ismét hangsúlyos üzenetet hordozó dalok következtek: Hazám, hazám, Anyám intése, Mert tudnom kell… A produkció címadó dala új alkotása a Cseresznyés Szilamér Csönye, Ségercz Ferenc, Szélyes Margit, Cseresznyés Emília, Hompoth Arthur, Tókos Imre, Kelemen István felállású TransylManiának, és a hallgatóság azonnal „vette a lapot”: óriási ováció és tetszésnyilvánítás volt a válasz új szerzeményükre.
Zárórészében az előadás a közelmúlt és a ma történéseit villantotta fel: a szétszabdalt országot és népet (Felnégyelt haza), a magyarok tömeges kivándorlását (Erdély felől). És azt, hogy a jó valahogyan valamikor csak legyőzi a rosszat: kézdiszentléleki, sepsiszentgyörgyi és baróti gyermekek serege a pokolba küldte vissza a két vörös ruhás alakoskodót, majd a csapat együtt énekelte a zenekarral a Tiszteld a gyermeket című dalt. Hogy végül a fáklyát vivő fehér ruhás lánnyal és a táncosokkal – a kolozsvári Ördögtérgye, a sepsiszentgyörgyi Belice és a kézdiszentléleki Perkő táncegyüttesek tagjaival – együtt iramodjanak neki a hegynek, és őrtüzet lobbantsanak lángra.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.