Fotó: Henning János
2009. február 18., 09:312009. február 18., 09:31
Törékeny címmel a műfajok határait feszegető és ezeket a határokat sokszor átlépő előadást mutat be szerdán a sepsiszentgyörgyi M Stúdió mozgásszínház. A produkciót Goda Gábor rendezte, aki Magyarországon Artus nevű társulatával dolgozik ugyanebben a stílusban. Az Artus Kortárs Művészeti Stúdió meghatározása szerint: színház és tánc, installációk, zene, videó, irodalom és képzőművészet.
Goda Gábor Sepsiszentgyörgyön elmondta, hogy végignézvén az elmúlt húsz évben az Artus társulattal készített előadásokat, rádöbbent, hogy a produkciókban állandóan visszatérő motívum a törékenység. Így lett az M Stúdióban készülő előadás témája, központi kérdése a törékenység. „Az emberi törékenység mindenkiben benne van, megpróbálhatja letagadni, de ha sikerül felismerni és elfogadni ezt a törékenységet, erősséggé is válhat” – fogalmazta meg Goda Gábor.
A rendező a rendhagyó munkamódszerre hívta fel a figyelmet, mint elmondta: a próbafolyamatok kezdetén „üres papírlap” a készülő előadás, és ami a nézők elé kerül, az a próbafolyamat során készül el. „Ha tudnám előre, milyen lesz az előadás, nem látnám értelmét annak, hogy meg is csináljam” – mondta Goda, hozzátéve: a színészek és a táncosok is alkotói az előadásnak. A rendező a próbafolyamatról elmondta: az első próbákon csak beszélgettek, majd leírták gondolataikat, ezekből esszék és szabadversek születtek. Ezekhez a szövegekhez tette hozzá a rendező a saját vízióit, majd kiválogatta azokat a részeket, amelyeket egységbe lehetett foglalni.
Az előadás nem a színpadon, hanem a színpadon és a nézőtéren jön létre, nem a nézőknek szól, hanem velük együtt alakul, belső történéseket, belső fejlődést hozva létre. A színpadon törékeny látomások alakulnak, a mozdulatokból szürreális vallomások bontakoznak ki. Goda szerint a színészek kifejezetten élvezték, hogy az ő gondolataikból, szavaikból, személyes emlékeikből áll össze a produkció, így mindenki úgy érezheti, róla szól az előadás.
Az előadásnak nincs története, műfaja, de a nézőben olyan asszociációs folyamatot indít el, hogy önmagát és a világhoz való viszonyát értheti meg. „Számomra mindig is az a kérdés, hogy a színész érzékenysége, személyessége, saját belső útja hogyan kapcsolható össze a nézők személyes történeteivel. Amik a színpadon történnek: törékenység látomások, szürreális vallomások mozdulatokban, képekben, szavakban” – vallja Goda Gábor rendező.
A díszletet és a jelmezeket Bagoly Zsuzsanna tervezte, az előadás zenéjét Orbán Ferenc szerezte.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.