Tompa Miklós és Mende Gaby emlékére bronzplaketteket állítottak a marosvásárhelyi katolikus temetőben
Fotó: Metz Balázs/ Tompa Miklós Társulat
Tompa Miklós (1910–1996) rendezőnek, színészpedagógusnak, a marosvásárhelyi Székely Színház alapítójának, valamint feleségének, Mende Gaby színésznőnek (1919–2021) állítottak emléket csütörtök délelőtt Marosvásárhelyen a katolikus temetőben.
2021. július 08., 13:472021. július 08., 13:47
2021. július 08., 13:502021. július 08., 13:50
A bronzportrék, valamint az emléktábla elhelyezését szülei sírjánál Tompa Gábor színházi rendező, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója kezdeményezte. A bronzporték Kiss Levente szobrászművész alkotásai. Az ünnepi eseményen felszólalt Tompa Gábor, valamint Keresztes Attila, a vásárhelyi társulat művészeti igazgatója, rendező és Kovács Levente rendező, egyetemi tanár. Meszesi Oszkár színművész Kovács András Ferencnek a Hálók színpadi fényben című versét olvasta fel, a költő a verset Tompa Gábor 60. születésnapjára írta, 2017-ben.
„Intim, nagy szenvedélyű, életszagú színházstílus fejlődött ki Tompa Miklós irányítása alatt. Realista alkotó, aki lélektani motiváció nélkül nem tudott elképzelni semmiféle emberközpontú művészetet.
– fogalmazott Keresztes Attila. Felidézte, hogy Tompa Miklósnak rögeszméjévé vált a színházalapítás gondolata, azt vallotta: „a színházat nem szerelemből csináljuk. Pontosabban igenis, szerelemből, de a szerelem tárgya nem a színész, hanem a színház, úgy, ahogy van.“ Keresztes Attila arra is kitért, Tompa Miklós az 1970-es években egy interjúban úgy fogalmazott: „nem vagyok múzeumi tárgy“, és nem is lehetne őt annak tekinteni, hiszen minden idegszálával benne volt a mindenkori művészeti élet sodrában.
„Munkássága ma is változatlanul eleven, aktív tényezője erdélyi magyar színjátszásunknak, színházi tevékenysége idején elért szakmai eredmények számunkra ma már az erdélyi magyar színházi tradíció részei. Az általa megteremtett színházi tradíciót továbbgondolva a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház továbbra is arra törekszik, hogy azzá a társadalomformáló erővé váljék, amivé rendeltetett” – mondta Keresztes Attila.
Tompa Miklós, az erdélyi magyar színjátszás egyik kiemelkedő alakja 25 éve, 1996. július 5-én hunyt el, az ő nevét viseli a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház magyar társulata.
Emlékezetes színpadi rendezései mellett pedagógusi és szervezői munkássága is megkerülhetetlen, jelentős mértékben hozzájárult a művészi oktatás minőségének fenntartásához, a tantestület építéséhez, az intézmény fejlesztéséhez.
Mende Gaby színésznő 1948. szeptember 1-én szerződött a Marosvásárhelyi Székely Színházhoz, amihez mindvégig hű maradt.
Remek színészegyéniségek és a Székely Színház legendás rendezői irányították művészi kiteljesedését: a férje, Tompa Miklós által rendezett produkciókon kívül olyan rendezők előadásaiban játszott, mint Szabó Ernő, Kovács György, Kőmíves Nagy Lajos, Harag György, Hunyadi András, Anatol Constantin, Kincses Elemér, Kovács Levente, Alexandre Colpacci, Kövesdy István vagy Bocsárdi László. Többször fellépett Kolozsváron, Sepsiszentgyörgyön és Nagybányán is.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
szóljon hozzá!