Tompa Miklós és Mende Gaby emlékére bronzplaketteket állítottak a marosvásárhelyi katolikus temetőben
Fotó: Metz Balázs/ Tompa Miklós Társulat
Tompa Miklós (1910–1996) rendezőnek, színészpedagógusnak, a marosvásárhelyi Székely Színház alapítójának, valamint feleségének, Mende Gaby színésznőnek (1919–2021) állítottak emléket csütörtök délelőtt Marosvásárhelyen a katolikus temetőben.
2021. július 08., 13:472021. július 08., 13:47
2021. július 08., 13:502021. július 08., 13:50
A bronzportrék, valamint az emléktábla elhelyezését szülei sírjánál Tompa Gábor színházi rendező, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója kezdeményezte. A bronzporték Kiss Levente szobrászművész alkotásai. Az ünnepi eseményen felszólalt Tompa Gábor, valamint Keresztes Attila, a vásárhelyi társulat művészeti igazgatója, rendező és Kovács Levente rendező, egyetemi tanár. Meszesi Oszkár színművész Kovács András Ferencnek a Hálók színpadi fényben című versét olvasta fel, a költő a verset Tompa Gábor 60. születésnapjára írta, 2017-ben.
„Intim, nagy szenvedélyű, életszagú színházstílus fejlődött ki Tompa Miklós irányítása alatt. Realista alkotó, aki lélektani motiváció nélkül nem tudott elképzelni semmiféle emberközpontú művészetet.
– fogalmazott Keresztes Attila. Felidézte, hogy Tompa Miklósnak rögeszméjévé vált a színházalapítás gondolata, azt vallotta: „a színházat nem szerelemből csináljuk. Pontosabban igenis, szerelemből, de a szerelem tárgya nem a színész, hanem a színház, úgy, ahogy van.“ Keresztes Attila arra is kitért, Tompa Miklós az 1970-es években egy interjúban úgy fogalmazott: „nem vagyok múzeumi tárgy“, és nem is lehetne őt annak tekinteni, hiszen minden idegszálával benne volt a mindenkori művészeti élet sodrában.
„Munkássága ma is változatlanul eleven, aktív tényezője erdélyi magyar színjátszásunknak, színházi tevékenysége idején elért szakmai eredmények számunkra ma már az erdélyi magyar színházi tradíció részei. Az általa megteremtett színházi tradíciót továbbgondolva a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház továbbra is arra törekszik, hogy azzá a társadalomformáló erővé váljék, amivé rendeltetett” – mondta Keresztes Attila.
Tompa Miklós, az erdélyi magyar színjátszás egyik kiemelkedő alakja 25 éve, 1996. július 5-én hunyt el, az ő nevét viseli a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház magyar társulata.
Emlékezetes színpadi rendezései mellett pedagógusi és szervezői munkássága is megkerülhetetlen, jelentős mértékben hozzájárult a művészi oktatás minőségének fenntartásához, a tantestület építéséhez, az intézmény fejlesztéséhez.
Mende Gaby színésznő 1948. szeptember 1-én szerződött a Marosvásárhelyi Székely Színházhoz, amihez mindvégig hű maradt.
Remek színészegyéniségek és a Székely Színház legendás rendezői irányították művészi kiteljesedését: a férje, Tompa Miklós által rendezett produkciókon kívül olyan rendezők előadásaiban játszott, mint Szabó Ernő, Kovács György, Kőmíves Nagy Lajos, Harag György, Hunyadi András, Anatol Constantin, Kincses Elemér, Kovács Levente, Alexandre Colpacci, Kövesdy István vagy Bocsárdi László. Többször fellépett Kolozsváron, Sepsiszentgyörgyön és Nagybányán is.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!