Fotó: A szerző felvétele
2009. március 30., 10:542009. március 30., 10:54
A Kiss Stúdió Színház csütörtökön és pénteken gálaműsorral és plakátkiállítással ünnepelte megalakulási évfordulóját a Lorántffy Zsuzsanna Református Egyházi Központ múzeumtermében, ahol olyan pályatársak és barátok is felléptek, akik az elmúlt 15 évben valamilyen módon segítették a magánszínház munkáját. Mint azt Veres Kovács Attila református lelkipásztor, az est házigazdája felidézte, kezdetben a Zárda (M. Viteazul) utcai volt Lorántffy-gimnázium pinceterme adott otthont a színészeknek, majd a Nagysándor (A. Lazăr) utcai kántorlakás pincéjében alakították ki a magántársulat máig is működő játékterét. A Kiss Törék Ildikó–Varga Vilmos színész házaspár mellett számos művész: Bányai Irén, Csíky Ibolya, Dobos Imre, Fábián Enikő, Fazakas Márton Erzsébet és Medgyesfalvy Sándor, Rézműves Zoltán vett részt a Játsszunk színházat elnevezésű kezdeményezésben.
A művész házaspár előadásában csütörtökön a Márai Sándor írásaiból összeállított, Három csillag jár az égen című produkcióból, pénteken este pedig Kinyílt a tavasz, mint egy imádság és a Magyar vigasság című műsorból láthatott részleteket a közönség.
A színpadon egymást váltották a fellépők: Kovács Levente rendező, Varga Vilmos egyetemi társa köszöntötte a jubiláló társulatot, Elisabeta Pop újságíró pedig a közös, magyar–román kulturális kezdeményezésekre emlékezett vissza. Ifj. Kovács Levente színművész Kányádi Sándor verssel, Simó József, a budapesti Wass Albert Alapítvány vezetője pedig Wass Albert írásaiból összeállított rövid műsorral lepte meg a közönséget. Szőnyi Zsuzsa újságíró, a Vatikáni Rádió tudósítója Márai Sándor alakját idézte fel.
A Színházi Világnap alkalmából pénteken adták át a Kolozsvári Állami Magyar Színházban az előző évad legjobb művészi teljesítményéért járó Bánffy Miklós Vándordíjat. A társulat művészeti tanácsának titkos szavazatai alapján Bíró József színművész vehette át idén az 1992-ben alapított díjat. |
A Rómában letelepedett újságíró személyesen is ismerte a San Remóban élő írót, Máraiék Amerikába költözése után pedig leveleztek. „Márai nem tűrt semmilyen hamisságot, olyannyira, hogy egyszer a parókámat is levétette velem” – mesélte Szőnyi, aki szerint Márai öngyilkossága is az egész életét jellemző hitelesség jegyében történt. „Márai félt a haláltól, pontosabban attól, hogy kórházba kerülve kiszolgáltatottá válik, és gépekkel tartják életben, ezért megtanult revolverrel lőni, és mikor már nem tudott kimenni a lakásból, öngyilkos lett” – magyarázta a régi barát.
F. Márton Erzsébet nagyváradi színművész Nyírő József soraival, Szász Enikő színművész, a Temesvári Állami Magyar Színház képviselője pedig egy vidám kupléval szórakoztatta a nézőket. Az est fénypontját Gryllus Dániel és Radványi Balázs fellépése jelentette. A Kaláka tagjait harminc éves barátság fűzi a nagyváradi művészházaspárhoz, akikkel az évtizedek során több közös turnét is szerveztek. A már jól ismert megzenésített Ady Endre-, Arany János- és Kányádi Sándor-versek mellett felcsendültek Pál apostol korinthusbeliekhez írott első levelének megzenésített sorai is, Radványi előadásában pedig Wass Albert Erdély című verse megzenésített változatának ősbemutatóját láthatta közönség.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.