Fotó: A szerző felvétele
2009. március 30., 10:542009. március 30., 10:54
A Kiss Stúdió Színház csütörtökön és pénteken gálaműsorral és plakátkiállítással ünnepelte megalakulási évfordulóját a Lorántffy Zsuzsanna Református Egyházi Központ múzeumtermében, ahol olyan pályatársak és barátok is felléptek, akik az elmúlt 15 évben valamilyen módon segítették a magánszínház munkáját. Mint azt Veres Kovács Attila református lelkipásztor, az est házigazdája felidézte, kezdetben a Zárda (M. Viteazul) utcai volt Lorántffy-gimnázium pinceterme adott otthont a színészeknek, majd a Nagysándor (A. Lazăr) utcai kántorlakás pincéjében alakították ki a magántársulat máig is működő játékterét. A Kiss Törék Ildikó–Varga Vilmos színész házaspár mellett számos művész: Bányai Irén, Csíky Ibolya, Dobos Imre, Fábián Enikő, Fazakas Márton Erzsébet és Medgyesfalvy Sándor, Rézműves Zoltán vett részt a Játsszunk színházat elnevezésű kezdeményezésben.
A művész házaspár előadásában csütörtökön a Márai Sándor írásaiból összeállított, Három csillag jár az égen című produkcióból, pénteken este pedig Kinyílt a tavasz, mint egy imádság és a Magyar vigasság című műsorból láthatott részleteket a közönség.
A színpadon egymást váltották a fellépők: Kovács Levente rendező, Varga Vilmos egyetemi társa köszöntötte a jubiláló társulatot, Elisabeta Pop újságíró pedig a közös, magyar–román kulturális kezdeményezésekre emlékezett vissza. Ifj. Kovács Levente színművész Kányádi Sándor verssel, Simó József, a budapesti Wass Albert Alapítvány vezetője pedig Wass Albert írásaiból összeállított rövid műsorral lepte meg a közönséget. Szőnyi Zsuzsa újságíró, a Vatikáni Rádió tudósítója Márai Sándor alakját idézte fel.
A Színházi Világnap alkalmából pénteken adták át a Kolozsvári Állami Magyar Színházban az előző évad legjobb művészi teljesítményéért járó Bánffy Miklós Vándordíjat. A társulat művészeti tanácsának titkos szavazatai alapján Bíró József színművész vehette át idén az 1992-ben alapított díjat. |
A Rómában letelepedett újságíró személyesen is ismerte a San Remóban élő írót, Máraiék Amerikába költözése után pedig leveleztek. „Márai nem tűrt semmilyen hamisságot, olyannyira, hogy egyszer a parókámat is levétette velem” – mesélte Szőnyi, aki szerint Márai öngyilkossága is az egész életét jellemző hitelesség jegyében történt. „Márai félt a haláltól, pontosabban attól, hogy kórházba kerülve kiszolgáltatottá válik, és gépekkel tartják életben, ezért megtanult revolverrel lőni, és mikor már nem tudott kimenni a lakásból, öngyilkos lett” – magyarázta a régi barát.
F. Márton Erzsébet nagyváradi színművész Nyírő József soraival, Szász Enikő színművész, a Temesvári Állami Magyar Színház képviselője pedig egy vidám kupléval szórakoztatta a nézőket. Az est fénypontját Gryllus Dániel és Radványi Balázs fellépése jelentette. A Kaláka tagjait harminc éves barátság fűzi a nagyváradi művészházaspárhoz, akikkel az évtizedek során több közös turnét is szerveztek. A már jól ismert megzenésített Ady Endre-, Arany János- és Kányádi Sándor-versek mellett felcsendültek Pál apostol korinthusbeliekhez írott első levelének megzenésített sorai is, Radványi előadásában pedig Wass Albert Erdély című verse megzenésített változatának ősbemutatóját láthatta közönség.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.