Fotó: Biró István
2008. augusztus 12., 00:002008. augusztus 12., 00:00
Börtön, szanatórium, műemlék
Az először angol nyelven megjelent kötetet turistacsalogatónak és útmutatónak is szánják – mondta el Kerekes Sándor, a kiadványt támogató Kolozs Megyei Tanács volt alelnöke, aki szerint szükség van arra, hogy felhívják a figyelmet ezekre a műemlékekre és bekapcsolják őket a népszerű turisztikai útvonalakba, hiszen az épületek némelyikét máig méltatlan célokra használják. „A visszaszolgáltatási huzavonák közben gyakorlatilag gazdátlanul mennek tönkre a műemlékeink, és fonák helyzet, hogy a karbantartott épületek sem egyértelműen a múlt iránti tiszteletről árulkodnak: a szamosújvári Martinuzzi-kastélyban például ma börtön, a tordaszentlászlói Jósika–Mikes–Széchen-kastélyban pedig szanatórium működik” – fejtette ki Kerekes.
Az építészeti, régészeti és művészettörténeti adalékokkal színesített képeskönyv kapcsán Liviu Stoica elmondta, hogy a szerzők hármas célt tartottak szem előtt – a kiadvánnyal a Kolozs megyei műemlékek megismerését, megbecsülését és megőrzését szorgalmazzák. A térképet is tartalmazó kötet tizenegy útvonal mentén mutatja be a kastélyokat és a várakat, „felfedezőutakat” kínálva a távolról idelátogatóknak és a helybelieknek is – ismertette a szerkesztési alapelvet Gabriela Popa, aki szerint gyakran a megyében élők sincsenek tisztában ezzel a gazdag műemlékhálózattal: általában öt-hat kastélyról tudnak, és mindig meglepődnek, amikor kiderül, hogy huszonhat jeles épülettel büszkélkedhet a vidék.
Érdekes adalékok
A kötetben – mintegy függelékként – a rekonstruált kapjoni Haller-kastély és a magyarlétai vár rajza is látható, olvashatóak a bonchidai Bánffy-kastélyhoz, a gyalui Püspöki kastélyhoz, a dobokai Vármegye várához, a szentbenedeki Egyszarvú kastélyhoz, a szászfenesi Leányvárhoz és a Tordai- hasadék Balika várához fűződő legendák, ugyanitt található Erdély vezetőinek névsora is 904-től az 1867-es kiegyezésig, és egy szójegyzék teszi még értékesebbé a kiadványt. A magyar fordítást Gyöngyössy Dániel Péter tökéletesítette, aki izgalmas olvasmányként ajánlotta a könyvet az olvasók figyelmébe. Mint mondta, a kötetben érdekes adalékokat talált maga is, aki ahhoz a nemzedékhez tartozik, amely jelen volt Mécs László kolozsvári látogatásán és Octavian Goga Az ember tragédiája-fordításának bemutatóján. A szakjavítást végző Balázs-Bécsi Attila arra hívta fel a figyelmet, hogy a kötetben bemutatott épületekről könyvtárnyi szakirodalom van, de ez a közérthető és emberközeli, mégis szakszerű ismertető hiánypótló mű.
A most megjelent kötetet könyvesbolttól függően 50–60 lej közötti áron vásárolhatják meg.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.