Fotó: sibfest.ro
Tim Robbins Oscar- és Aranyglóbusz-díjas amerikai színészt, forgatókönyvírót, rendezőt, producert és Victor Rebengiuc rangidős román színművészt is kitüntették Nagyszebenben a hét végén, ahol ők is csillagot kaptak a Hírességek Sétányán a június 10. és 19. között tartott Nemzetközi Színházi Fesztivál keretében.
2016. június 19., 17:082016. június 19., 17:08
„Megtiszteltetés számomra, hogy itt lehetek ezen a rangos fesztiválon, amelyről már sokat hallottam” – nyilatkozta az 58 éves amerikai színész, miután elismeréssel díjazták életművét az immár 23. alkalommal szervezett színházi fesztiválon. Úgy fogalmazott, tapasztalata szerint a fesztivál közönsége és a helyi közösség is méltányolja a művészek munkáját, a seregszemle kivételes élmény számára, ugyanakkor nagyon örül, hogy Romániában lehet, és alig várja, hogy visszatérjen Nagyszebenbe egy új produkcióval.
Constantin Chirac fesztiváligazgató azt mondta, hét évig dolgozott azon, hogy Tim Robbinst elhozza Nagyszebenbe. A közönség Robbins rendezésében láthatta Shakespeare szentivánéji álom című drámáját az amerikai Actors’ Gang társulat előadásában. A rendező szerint a darab a szenvedély, szerelem megerősítése, arra emlékezteti a nézőt, hogy mi mindenre képes az emberi szív.
A fesztivál igazgatója, Constantin Chirac úgy fogalmazott, Victor Rebengiuc színművész minden generáció számára példamutató. „Remélem, ez nem jelenti azt, hogy máris mérlegre kerül a teljes munkásságom. Azt szeretném, ha még megvalósíthatnék egy-két dolgot. Nagyon meghatódtam, hiszen itt is nagyon megtapsoltak, akárcsak megannyi előadásban pályafutásom során” – nyilatkozta a 83 éves színművész.
A hét kitüntetett személyiség közt van még Luk Perceval belga színházi rendező, Christoph Marthaler svájci rendező és zenész, Thomas Ostermeier németországi színházi rendező, Yevgeny Mironov orosz színművész, Alvis Hermanis lett színész, drámaíró, díszlettervező. A fesztiváligazgató azt mondta, a kitüntetetteket hosszú évekig tartó minőségi munkájuk alapján választották ki. Azt is elárulta, jövőre minden idők legnagyobb koreográfusát, egy japán művészt látnak vendégül a nagyszebeni fesztiválon. A nagyszebeni nemzetközi seregszemle szervezői három évvel ezelőtt indították el a Hírességek Sétánya kezdeményezést a hollywoodi kitüntetések mintájára.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!