Teret nyer a lebegő fényszobrok művészete – Előd Ágnes magyarországi szobrászművész alkotásairól, különleges technikájáról

A sepsiszentgyörgyi MAGMA-ban tartandó kiállításon a művésznő 2018-ig elkészült munkáit videó- és fotódokumentáció formájában láthatja a közönség •  Fotó: Labancz István

A sepsiszentgyörgyi MAGMA-ban tartandó kiállításon a művésznő 2018-ig elkészült munkáit videó- és fotódokumentáció formájában láthatja a közönség

Fotó: Labancz István

Az idei Szent György Napok egyik érdekessége Előd Ágnes magyarországi szobrászművész lebegő fényszobrainak fotó- és videódokumentációs kiállítása a sepsiszentgyörgyi MAGMA kiállítótérben. Az alakjukat változtatni tudó fényszobrok a budapesti ELTE biofizikai tanszékének kutatóiból alakult CollMot Robotics cég által kifejlesztett, önszerveződő módon rajban repülő drónflottájának segítségével valósultak meg. A művész, aki a Magyar Képzőművészeti Egyetem digitális-szobrászat-tanára, 2016 óta készít lebegő szobrokat. Előd Ágnes a Krónika kérdéseire válaszolt.

Bíró Blanka

2019. április 07., 11:182019. április 07., 11:18

– Lebegő, alakváltó drónos szobrokat készít. Miként tesz szert egy művész az ehhez szükséges technikai tudásra?

– Azt a szintű elméleti fizikát, ami a rajmozgás drónos modellezése mögött van, természetesen még most, több év fizikusokkal folytatott közös munka után sem értem, de nekem nem is kell. A felület, ahol az én munkám zajlik, egy profi 3D-s szerkesztő szoftver, amit a számítógépes szobrászatban használnak. Ezt a szoftvert majdnem húsz éve használom, az egyetemen is ezt tanítom. A csavar ott van, hogy ezt a szoftvert a vizuális ipar számára gyártják. Éppen ezért a kimenete egy úgynevezett render, ami gyakorlatilag egy virtuális fényképet vagy mozgóképet jelent. Ha viszont olyan fájlt szeretnék kimenteni belőle, ami valamilyen robotikai rendszer vezérlésére használható, mint például amilyen a drónraj is, akkor az már bizonyos nehézségekbe ütközik. Ezért némi szoftverfejlesztésre volt szükség. Ezt a saját fejlesztést egy kis kiegészítő szoftver formájában (ún. script) kellett hozzáfűzni a számítógépes szobrászati szoftverhez, hogy a szobrászati munkához szükséges vizuális kezelőfelület is megmaradjon, de a kimenet is alkalmas legyen arra, hogy a drónokat vezérelni lehessen.

– Hogy képzeljük el az alkotás folyamatát? Az, hogy ez csapatmunka, mennyire befolyásolja a végeredményt?

– A szobrászati részt egyedül csinálom a saját szoftverkörnyezetemben, mert az ad kellő vizuális visszajelzést. Ezután elvégzem a fájlon a repülési paraméterek mérését. Ez azért kell, mert bármilyen szépet is csináltam, ha például túl gyorsan mozognak benne a drónok, akkor a valóságban fizikailag nem repültethető. Ha az én saját méréseim szerint már jó, akkor elküldöm dr. Vásárhelyi Gábornak, aki fizikus, és ő is ellenőrzi. Általában talál benne még hibát, bármilyen gondosan csinálom is a saját részemet. Ezután közösen kitaláljuk, hogy hogyan lehet optimalizálni a pályákat úgy, hogy az én eredeti tervemből a lehető legkevesebb vesszen el, de repülhető is legyen. Ez a szakasz nagyon szoros együttműködést igényel. Ezenkívül nagyon jelentős szerepe van a közös munkának a fejlesztésekben is. Szükséges fejleszteni azt a szoftversort is, amivel én a szobrászati munkát végzem, és ehhez természetesen figyelembe kell vennem a drónok fizikai követelményeit. Másrészt a fizikusok is figyelembe veszik a drónraj műszaki fejlesztésénél az én művészeti szempontú igényeimet.

– Milyen mértékű jelenleg, és milyen jövőt lát a művészet és a technológia összefonódásában?

– Szerintem ez nemrég kezdett olyan méreteket ölteni, hogy már nem lehet figyelmen kívül hagyni. A jövőben még nagyobb lesz a jelentősége. Ennek sok oka van. Inkább az az érdekes kérdés szerintem, hogy a 20. század második felében miért nem zajlott már le ez a folyamat. Hiszen Kepes György az MIT-n (Massachusets Institute of Technology) végzett munkájával megteremtette az elméleti és gyakorlati alapjait ennek a fajta interdiszciplinaritásnak. Mi egyébként jobban szeretjük a kortárs angol terminológiát használni, ami megkülönbözteti az inter-, transz- és cross-diszciplináris együttműködési fajtákat: interdiszciplináris – egyszerűen két vagy több diszciplína módszertanát használják fel adott eredmény eléréséhez, transzdiszciplináris – egy adott diszciplína módszertanát egy másik diszciplínában érvényes eredmény eléréséhez használják fel, cross-diszciplináris – több diszciplína módszertanát felhasználva olyan eredmények születnek, amik minden részt vevő diszciplínában érvényes eredményt hoznak. Ez alapján talán jobban érthető, hogy amit mi csinálunk, azt miért nevezzük cross-diszciplinárisnak.

Idézet
Az benne a nagy dolog, hogy nem csak a művészeti célok kielégítésére alkalmazunk műszaki és természettudományos módszertant, hanem művészeti jelentőségű elemek is közrejátszanak a természettudományosan érvényes eredmények fejlesztésében.

A fő okát annak, hogy a jövőben ez a terület egyre nagyobb hangsúlyt kap, abban látom, hogy a kutatásfinanszírozás is kezd felfigyelni a művészeti indukcióra létrejövő kezdeményezésekre, mert azok sokkal gyorsabban vezetnek működő prototípushoz, hiszen a művész résztvevő ki akarja majd állítani.

– Mivel készül a sepsiszentgyörgyi kiállításra? Változnak-e időről időre az installációk, vagy állandók az alkotások?

– A MAGMA-ban tartandó kiállításon a 2018-ig készült munkáimat állítom ki videó- és fotódokumentáció formájában. A drónos műfaj sajátosságaiból adódóan nincs két egyforma repülés. A képes dokumentációt azonban önmagukban műtárgyaknak tekintem. Azok tehát állandóak. A Sepsiszentgyörgyön kiállításra kerülő anyagból az a mű, amiből még az idén nyáron biztosan megpróbálunk több változatot is, a Lépő férfi. Ez egy tudományos céllal létrehozott algoritmus alapján készült. Mert miután sikerült teljesen megértenem, hogy mit csinál a CollMot által kifejlesztett algoritmus, egyből eszembe jutott, hogy ennek segítségével egy érvényes válasz adható az először Rodin által felvetett, de a teljes 20. század művészetén végigvonuló szobrászati problémára.

Előd Ágnes képzőművész
Szobrász, 1974-ben született Budapesten. A Magyar Képzőművészeti Egyetem szobrász szakán diplomázott Körösényi Tamás osztályában (1999), ezzel párhuzamosan járt az ELTE művészettörténet szakára (2002). 2002–2005 között részt vett a Képzőművészeti Egyetem doktori programján, témavezetője itt is Körösényi Tamás volt. Magyar Állami Eötvös-ösztöndíjban (2002) és Derkovits Gyula-ösztöndíjban részesült (2002–2005). 2008-ben szerezte DLA-fokozatát, tanított a Nyíregyházi Főiskolán, és jelenleg az MKE egyetemi adjunktusa. Kisplasztikákat, digitális nyomatokat, installációkat készít, amelyeket egy sajátos, frivol, humoros, játékos képi nyelv használata jellemez. 1994 óta rendszeresen kiállít magyarországi és nemzetközi tárlatokon.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 02., szombat

Elhunyt a Fonográf együttes egykori basszusgitárosa

Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.

Elhunyt a Fonográf együttes egykori basszusgitárosa
2024. október 31., csütörtök

Több mint fél évszázad: évfordulós kiállítással ünnepel a bukaresti Magyar Adás

Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.

Több mint fél évszázad: évfordulós kiállítással ünnepel a bukaresti Magyar Adás
2024. október 30., szerda

Dés László is fellép a zenére és emlékezetre összpontosító Kolozsvári Zsidó Napokon

A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.

Dés László is fellép a zenére és emlékezetre összpontosító Kolozsvári Zsidó Napokon
2024. október 30., szerda

Premier a nagyváradi színházban: groteszk szatírát mutatnak be az emberi kicsinyességről

Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.

Premier a nagyváradi színházban: groteszk szatírát mutatnak be az emberi kicsinyességről
2024. október 29., kedd

Ünnepi műsorok a reformáció emléknapján

Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.

Ünnepi műsorok a reformáció emléknapján
2024. október 29., kedd

Erdélyi és partiumi ingyenes turnéra indul a neves magyarországi kamarazenekar

Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.

Erdélyi és partiumi ingyenes turnéra indul a neves magyarországi kamarazenekar
2024. október 28., hétfő

Közép-európai sorskérdéseket feszegető magyar „csodaművet” mutat be a kolozsvári opera

A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.

Közép-európai sorskérdéseket feszegető magyar „csodaművet” mutat be a kolozsvári opera
2024. október 27., vasárnap

Szakítós vígjáték érkezik a romániai mozikba a Filmtett Egyesület jóvoltából

Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.

Szakítós vígjáték érkezik a romániai mozikba a Filmtett Egyesület jóvoltából
2024. október 27., vasárnap

Árnyalja a felületes Székelyföld-sztereotípiákat a Budapesten látható, nagyszabású, „életszagú” néprajzi tárlat

Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.

Árnyalja a felületes Székelyföld-sztereotípiákat a Budapesten látható, nagyszabású, „életszagú” néprajzi tárlat
2024. október 25., péntek

Interferenciák: a rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a színházi fesztiválnak

A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.

Interferenciák: a rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a színházi fesztiválnak