Fotó: Krónika
2007. július 24., 00:002007. július 24., 00:00
A rendező az 1940-es évek végének Magyarországába helyezi át az először 1664-ben bemutatott vígjáték cselekményét. Szerinte a polgári családba betolakodó, képmutató Tartuffe története „meglepő párhuzamosságot mutat” a történelem ezen korszakával, amikor a hírhedt kék cédulás választások után magukhoz ragadták a hatalmat a kommunisták, hogy azután csalással, erőszakkal, demagógiával kifosszák a polgárokat és a gazdálkodókat.
A közös produkció költségeire a békéscsabai Fiatal Színházművészetért Alapítvány pályázott, az Európai Unió határ menti együttműködést támogató Interreg programja keretében. A nyertes pályázatban olyan településeket jelöltek meg az előadások helyszíneként, amelyek kulturális szempontból hátrányos helyzetben vannak – jelentették be a sajtótájékoztatón, amelyet Meleg Vilmos nagyváradi és Fekete Péter békéscsabai társulatigazgató, valamint Seregi Zoltán rendező Békés és Bihar megye önkormányzati vezetőinek társaságában tartott tegnap Nagyváradon. Moliere művét tíz településen adják elő, a bemutatót július 28-án a dél-alföldi Kondoroson tartják. A hazai helyszínek közül az első az Arad megyei Kisiratos, itt július 31-én lépnek fel a két társulat művészei. Augusztus 4-én két előadás is lesz, Nagyzerinden és Simonyifalván 5-én Pécskán, 6-án Nagyszalontán mutatják be a vígjátékot. „A közös produkció iránymutató lehet, hiszen nem volt szükség a társulatok fenntartóinak támogatására. A pályázathoz szükséges ötszázalékos önrészt is a pályázó alapítvány biztosította” – jelentette be Fekete Péter, aki bízik abban, hogy sikeresek lesznek az előadások, és a kijelölt tíz település mellett később máshová is meghívják. Meleg Vilmos hozzáfűzte, a hazai települések kiválasztásában szerepet játszott, hogy Arad és környéke – mivel itt nincs magyar színház – a nagyváradi Szigligeti-társulat vonzáskörének számít.
Meleg Vilmos szerint több oka is van, amiért egy ilyen közös produkcióban örömmel vállalták a fellépést: a legfontosabb, hogy a két társulatnak lehetősége nyílik a közös munkára. „Az együttműködést folytatjuk, a Csókos asszony című, 46 szereplős operettünket ősszel Békéscsabán is bemutatjuk” – fejtette ki, hozzátéve, hogy közös szakmai képzést is terveznek a békéscsabai Fiatal Színházművészeti Szakközépiskola támogatásával. „Városunkban működik az Unió egyik legmodernebb színháztechnikai iskolája. A nagyváradi színházat most újítják fel, és szeretnénk ebben szakmai segítséget nyújtani” – jelentette ki a békéscsabai Jókai Színház igazgatója.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.