2011. február 21., 10:472011. február 21., 10:47
Tarr Béla már korábban is vendégeskedett a rangos filmfesztiválon, ahová ezúttal Friedrich Nietzsche német filozófus és egy ló találkozását tovább szövő filmjével érkezett. Tarr Béla az Isabella Rossellini vezette nemzetközi zsűri kanadai tagjától, Guy Madden producertől vehette át a zsűri nagydíját. A magyar rendező meghajolt a díjátadó gála vendégei előtt, megköszönte a díjat, de nem állt a mikrofon mögé.
A díjkiosztó után tartott sajtótájékoztatón a művész úgy fogalmazott: „rendező vagyok, a munkám viszonylag egyszerű, képekben kell beszélnem a közönséggel, nem kenyerem annyira a beszéd. A film kommunikáció a nézők és köztem”. A torinói lóról szólva elmondta: „Meg akartam mutatni, hogy szerintem ilyen a világ most. Egész biztos, hogy ez az utolsó Tarr-film, azt hiszem, ebben a filmben tényleg összefoglaltunk mindent, amiről úgy gondoltam, filmben kell elmondani. Ezután már csak ismételni lehetne. Teljesen mindegy, hogy kapott-e a film díjat, én befejeztem. Annál jobban szeretem a régi filmjeimet, hogy megismételjem őket” – fogalmazott. A Nemzetközi Filmkritikusok Szövetsége, a FIPRESCI pénteken odaítélt fődíja, valamint a Berlinale nemzetközi zsűrijének nagydíja is rendkívül fontos és jelentős. Tarr Béla ezúttal is megszokott alkotótársával, Krasznahorkai Lászlóval dolgozott együtt, A torinói ló című filmben Derzsi János és Bók Erika játszotta a főszerepet. A magyar rendező nyolcadik játékfilmjét már 20–30 ország vásárolta meg, az elmúlásról szóló alkotás magyarországi bemutatóját várhatóan márciusban tartják.
A legjobb filmnek járó Aranymedve díjat a Nadar and Simir: A Separation (Nadar és Simir, egy válás) iráni alkotás érdemelte ki, a négy kilogrammos medveszobrot Isabella Rossellini és Dieter Kosslick fesztiváligazgató nyújtotta át az alkotóknak. Aszgar Farhadi rendező munkája két Ezüstmedve díjat is kapott, a film könnyek közt színpadra lépő női szereplőit jutalmazták a legjobb női szereplőnek járó díjjal, a férfi szereplők mezőnyében az iráni mű férfi szereplőgárdája kapott Ezüstmedve díjat. Az iráni dráma sikerével az iszlám köztársaság a díjkiosztó gálát is „uralta”. Dieter Kosslick az este folyamán üres széket helyezett a színpadra, ezzel jelképezve a zsűri hiányzó tagjának, az Iránban rendszerellenes propagandatevékenység címén elítélt Dzsafár Panahi rendezőnek a hiányát. A rendezők közül Ulrich Köhlert, a Schlafkrankheit (Álomkór) című német film direktorát tüntette ki Ezüstmedvével a zsűri, a díjat a testület német tagja, Nina Hoss színész-rendező adta át honfitársának. Két Ezüstmedve díjat is kiosztott a zsűri a kiemelkedő művészi teljesítményért, mindkettőt az El Premio (A díj) című film kapta. Az argentin katonai rezsim hajnalán, az 1970-es évek közepén játszódó alkotás operatőri és díszlettervezési munkája révén érdemelte ki a zsűri elismerését. A legjobb forgatókönyv a The Forgiveness of Blood című, Albániában játszódó filmé lett, a zsűri Alfred Bauer-díját a Wer wenn nicht wir (Ki, ha nem mi) címet viselő német dráma kapta.
A legjobb elsőfilm egy háromtagú zsűri döntése alapján az On the Ice című alkotás lett, ebben a kategóriában még két különdíjat is odaítéltek, ezeket a The Guard, valamint a Die Vaterlosen című filmek kapták.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.